Ses yapay zeka şirketi SoundHound, bu ayın başlarında personelinin %40’ını işten çıkardıktan sonra 25 milyon dolar topladı • Teknolojik Haberler


Microsoft’un OpenAI için yaptığı o mega turdan sonra bugünlerde yapay zeka bir sonraki milyar dolarlık (veya çok daha büyük) fırsat olarak abartılıyor olabilir, ancak bu yükselen dalga tüm tekneleri kaldırmıyor. SoundHound — otomotiv, bağlantılı ev ve konaklama uygulamaları için konuşmalı yapay zeka hizmetleri sağlayan sesli yapay zeka şirketi — bu ayın başlarında çalışanlarının yüzde 40’ını işten çıkardı ve devamı olarak, bugün ilan edildi pazardaki konumunu güçlendirmek için 25 milyon $ öz sermaye topladığını söyledi.

SoundHound, “hem mevcut hissedar tabanından hem de yeni sermaye sağlayıcılardan gelen çeşitli finansal ve stratejik yatırımcılardan” geldiğini belirtmek dışında, finansmanın arkasında kimin olduğunu söylemedi.

SoundHound, imtiyazlı öz sermaye şeklinde geldiğini ve potansiyel olarak “belirli fiyat koşulları karşılanırsa ihraç tarihinin birinci yıl dönümünde veya sonrasında” A Sınıfı adi hisse senetlerine dönüştürülebileceğini belirtiyor. Yatırımcı listesi hakkında daha fazla ayrıntı alıp alamayacağımızı görmek için şirkete ulaştık.

Gelirlerin nasıl kullanılacağına dair ayrıntı sağlayıp sağlayamayacağını da sorduk. Geçen haftadan bir rapor işten çıkarılan çalışanların ancak şirketin daha fazla para toplaması durumunda kıdem tazminatı alacağını kaydetti. Artık bu tur kapandığına göre, bunun fonların kullanımlarından biri olup olmayacağını sorduk.

SoundHound, henüz özel bir girişim olduğunda bir zamanlar 1 milyar $+ değerindeydi ve Amazon’un Alexa’sı gibi Big Tech tarafından oluşturulan hizmetlere bağımsız bir alternatif olarak görülüyordu. (Ve bundan önce, müzik yapay zekasını geliştirdi ve birçok kişi bunun, Apple tarafından satın alınan ve müziği tanımlamaya yardımcı olan şirket Shazam’a göre daha güçlü ve etkili bir alternatif olduğunu düşündü.)

SoundHound, Kasım 2021’de bir SPAC birleşmesi yoluyla halka açıldı. 2,1 milyar dolar değerleme. Ama… sürpriz, sürpriz, SPAC değerlemesi diğer pek çok SPAC’ın yoluna gitti ve tutmadı. SoundHound bugün bir 295 milyon dolarlık piyasa değeri.

Daha geniş ekonomik iklim ve özellikle teknoloji sektörünü vuran kış buna yardımcı olmadı. Teknoloji hisseleri geçen yıl ani bir düşüş yaşadı ve bu, özellikle ürün-pazar uyumunu hâlâ etkili bir şekilde kanıtlayan şirketleri etkiliyor.

SoundHound, kapsamlı otomotiv çabalarında Mercedes Benz, Kia ve Hyundai ile yapılan anlaşmalar ve daha yakın zamanda da dahil olmak üzere yıllar içinde birçok büyük ortaklığa imza attı. Kızarmış ekmek konaklama sektöründe, hem de bir anlaşma ile Qualcomm SoundHound sesli yapay zekayı Snapdragon’a entegre etmek için Patlatmak, ve dahası. Ancak tüm bunların ürünlerde ve özellikle şu anda gelir getiren ürünlerde ne kadar etkili olduğu o kadar net değil.

Şirket, finansman duyurusunda ayrıca 2022 yılının tamamına ilişkin sonuçlara bir ön bakış sağladı ve bunlar iyi ancak çok büyük değil. Gelirler yıl için 31 milyon dolar olacak” dedi.%70’in üzerinde brüt kar marjıyla önceki rehberliğinin en üst noktasında”. Şirket, güçlü müşteri tabanı, 300 milyon doları aşan rezervasyon temeli ve sesli yapay zeka özellikli müşteri hizmetleri ürünlerine yönelik artan talep nedeniyle 2023’te gelir artışının yıldan yıla yaklaşık %50’ye çıkmasını bekliyor. Başka bir deyişle, gelecekteki beklentilere çok fazla umut bağlamaya devam ediyor.

Daha fazlasını öğrendikçe bu gönderiyi güncelleyeceğiz.Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/soundhound-the-voice-ai-company-raises-25m-after-laying-off-40-of-staff-earlier-this-month/

Yorum yapın