Sermaye gereksinimlerini ve kaliteli yatırımların nasıl bulunacağını anlama – Teknolojik Haberler


Neden melek yatırım? Teknoloji endüstrisinde çalışıyorsanız melek yatırımın üç temel faydası vardır: finansal, eğitimsel ve profesyonel. Hangi faydaların sizin için en önemli olduğu, bir yatırımcı olarak yaklaşımınızı önemli ölçüde şekillendirecektir.

Herkes Google veya Facebook gibi şirketlerde tohum yatırımcısı olmayı hayal eder, ancak gerçek şu ki bu şirketler çok az ve çok uzak. Yine de melek yatırım, kamu piyasalarını büyük ölçüde aşabilecek getiri potansiyeli sunuyor. Son 11 yılda, çoğu tohum aşamasında olmak üzere 120 özel şirkete yatırım yaptım. Finansal olarak, sonuçlar beklentilerin çok üzerinde olmuştur. 2012’den 2014’e kadar yatırım yaptığım 23 şirketten oluşan ilk “fonum”, 31 Mayıs 2022 itibariyle yatırılan toplam nakit değeri 21,2 kat ve IRR’si %48,6 idi.

Ancak, finansal sonuçlar için gerçekçi beklentilerle melek yatırımcılığa girmek önemlidir. Çoğu profesyonel risk sermayedarı, 10 yılda 3 kat yatırılan sermaye getirisini aşan getirileri varsa ve 5 kat getiri sizi ilk %10’a yerleştirirse, en üst çeyrek olarak kabul edilir. Profesyonel yatırımcıların sahip olduğu avantajlar göz önüne alındığında, yeni bir yatırımcı olarak bu getirileri karşılayacağınızı varsaymak büyük bir kibir gerektirir.

Melek yatırımın tek faydası finansal getiriler değildir. Yatırımcı olmak, başka yollarla elde edilemeyen eğitim fırsatları da sunabilir. İlk olarak, melek yatırım size yalnızca şirket oluşumunda değil, aynı zamanda özel piyasalardaki yasal ve finansal süreçte de ön sırada yer verir. Yalnızca teknik pozisyonlarda bulunan birçok operatör için yatırımcı rolünü üstlenmek, ufuk açıcı bir deneyim olabilir.

İkincisi, çoğu insan profesyonel roller için iyi anladıkları ürünlere ve işletmelere bağlı kalır, ancak bu çok sınırlayıcı olabilir. Bir melek yatırımcı olarak, doğrudan yönetmek için kişisel olarak vasıfsız olabileceğiniz stratejilerin, ürünlerin ve işlerin yürütülmesini görme olanağına sahip olursunuz.

Kalkınan melek yatırımcılarının çoğu için başarısızlığın temel nedeni, uzun vadede başarılı olmak için ne kadar para gerektiğini net bir şekilde düşünmemektir.

Üçüncüsü, özellikle teknoloji endüstrisinde çalışıyorsanız, melek yatırımın önemli kariyer faydaları olabilir. Melek yatırımcı olarak sadece kurucular ile değil, şirketin diğer yatırımcıları ve çalışanları ile de yeni ilişkiler kurma fırsatına sahipsiniz. Her yatırım, yeni bir ağ kurmak için bir şanstır ve zayıf bağlantı ağları genellikle şaşırtıcı derecede değerli yeni fırsatlar açar. Bu faydalar zamanla birleşir, çünkü bir yatırım genellikle diğerlerine yol açar ve bu yeni ağlar örtüşmeye ve birbirini güçlendirmeye başlar.

Daha da önemlisi, bir operatör olarak, diğer kurucuların ve ekiplerin vizyonlarını nasıl temsil ettiğini ve buna karşı nasıl yürüttüğünü görmek, kendi yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Çoğumuzun doğrudan çalıştığımız rollerden ve şirketlerden sınırlı deneyimi var. Bir melek yatırımcı olarak, bu riski 10 kat ila 100 kat artırabilirsiniz.

Ne kadar yatırım yapabilirsin?

Ne yazık ki, hevesli melek yatırımcılarının çoğu için başarısızlığın temel nedeni, uzun vadede başarılı olmak için ne kadar para gerektiğini net bir şekilde düşünmemektir. Çoğu zaman, insanların hesaba katmadıkları temel konu, özel piyasa yatırımlarında likidite eksikliğidir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/bull-or-bear-market-angel-investing-for-the-long-term/

Yorum yapın