Sentezleyicileri Elektronik Müziği Şekillendiren Dave Smith 72 Yaşında Öldü


Bir piyano veya orgdan farklı olarak, Moog ve ARP gibi erken sentezleyiciler bir seferde yalnızca bir nota üretebilirdi. Belirli bir tonu şekillendirmek, birden fazla düğme, anahtar veya kadran ayarlamayı içeriyordu ve bu tonu daha sonra yeniden üretmeye çalışmak, tüm ayarları yazmak ve bir dahaki sefere benzer sonuçları almayı ummak anlamına geliyordu.

Bay Smith’in birlikte tasarladığı Prophet-5 John Bowen ve 1978’de tanıtıldı, her iki eksikliği de fethetti. Sentezleyici işlevlerini mikroişlemcilerle kontrol ederek, aynı anda beş notayı çalabilir ve armonilere izin verebilir. (Şirket ayrıca 10-notalık bir Prophet-10 yaptı.) Prophet ayrıca ayarları hafızada saklamak için mikroişlemciler kullandı, güvenilir ancak kişiselleştirilmiş sesler sağladı ve sahnede kullanılabilecek kadar portatifti.

Bay Smith’in küçük şirketi siparişlerle doluydu; Bazen, Prophet-5’in iki yıllık bir birikimi vardı.

Ancak Bay Smith’in yenilikleri çok daha ileri gitti. 2014 yılında Bay Smith, “Bir enstrümanda bir mikroişlemciye sahip olduğunuzda, bir mikroişlemci ile başka bir enstrümanla dijital olarak iletişim kurmanın ne kadar kolay olduğunu anlıyorsunuz” dedi. Diğer klavye üreticileri mikroişlemcileri dahil etmeye başladılar, ancak her şirket farklı, uyumsuz bir klavye kullandı. Arayüz, Bay Smith’in “bir tür aptal” olarak gördüğünü söylediği bir durum.

1981’de, Ardışık Devreler mühendisi Bay Smith ve Chet Wood, Ses Mühendisliği Topluluğu toplantısında bir bildiri sundular. “‘USI’ veya Evrensel Sentezleyici Arayüzü.” Nokta, o hatırladı Waveshaper Media ile 2014 röportajı, “İşte bir arayüz. Böyle olmak zorunda değil, ama gerçekten bir araya gelip bir şeyler yapmamız gerekiyor.” Aksi takdirde, “Bu pazar hiçbir yere gitmez” dedi.

Dört Japon şirketi – Roland, Korg, Yamaha ve Kawai – Sıralı Devreler ile ortak bir standart üzerinde işbirliği yapmaya istekliydi ve Roland’dan Bay Smith ve Bay Kakehashi, MIDI’ye dönüşecek olanın ayrıntılarını üzerinde çalıştılar. Bay Smith, Red Bull Müzik Akademisi’ne “MIDI’yi her zamanki gibi yapsaydık, bir standardın oluşturulması yıllar ve yıllar alır” dedi. “Komiteleriniz, belgeleriniz ve da-da-dalarınız var. Tüm bunları basitçe yaparak ve sonra dışarı atarak atladık. ”

2013 yılında Bay Smith şunları söyledi: Aziz Helena Yıldızı: “Şirketlerin ürünlerine entegre etmelerini kolaylaştırmak için düşük maliyetli hale getirdik. Herkesin kullanmasını istediğimiz için lisanssız verildi.”Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/08/arts/music/dave-smith-dead.html

Yorum yapın