Senatörler ABD’yi ortak şarj cihazını benimsemeye çağırıyor – Teknolojik Haberler


Bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce, Avrupa Birliği, donanım üreticilerinin 2024 yılına kadar ortak bir şarj cihazını, özellikle de USB-C standardını benimsemesini gerektirecek bir anlaşmaya vardı. Dün, üç Demokrat senatör gönderdi. açık mektup Ticaret Bakanı Gina Raimondo’ya Amerika Birleşik Devletleri’nin davayı takip etmesi çağrısında bulundu.

Vermont’tan Bernie Sanders ve Massachusetts’ten Elizabeth Warren ve Ed Markey tarafından imzalanan mektupta, farklı şarj kablolarının çoğalması nedeniyle tüketici hayal kırıklığı, maliyetler ve e-atıktaki artış dikkat çekiyor. Mektup özellikle AB’den bir rakama atıfta bulunuyor ve şarj cihazlarının tek başına yılda yaklaşık 11.000 ton e-atık oluşturduğunu belirtiyor.

Milletvekilleri, “Bu politika, e-atıkları önemli ölçüde azaltma ve uyumlu bir tane bulmak veya yeni bir tane satın almak için karışık şarj cihazlarıyla dolu çöp çekmecelerini karıştırmaktan yorulan tüketicilere yardımcı olma potansiyeline sahip” dedi. “AB, bu tüketici ve çevre sorunu üzerinde güçlü teknoloji şirketlerini üstlenerek kamu yararına akıllıca hareket etti. ABD de aynısını yapmalı.”

USB-C, elbette, endüstrideki bir dizi üretici tarafından geniş çapta benimsenmiştir. Bununla birlikte, ya mikro-USB gibi daha eski standartları kullanmaya devam eden ya da kendi özel bağlantı noktalarına dayanan bazı aksaklıklar var. Apple’ın iPhone’u, ikincisinin en dikkate değer örneğidir. Şirket, MacBook’lar ve iPad’ler için USB-C’yi benimserken, telefonları birinci taraf Lightning kablosunu kullanmaya devam ediyor.

Böyle bir mevzuat, şirketin USB-C’ye geçmesini gerektirecektir. Yaklaşan iPhone 14’ün Lightning’i desteklediği söyleniyor, söylentiler ise gelecek yılın Pro modelleri için USB-C’nin gelişine işaret ediyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/senators-call-for-us-to-adopt-common-charger/

Yorum yapın