Senato, Live Nation başkanını Taylor Swift bilet fiyaskosunun ortasında sorguluyor • Teknolojik Haberler


Senatör Richard Blumenthal (D-CT) Salı günü Senato katında Taylor Swift’in son hitine atıfta bulunarak, “Saygılarımla Ticketmaster’ın aynaya bakıp ‘Sorun benim, benim’ demesini önerebilir miyim,” dedi.Anti kahraman” Tüketicinin korunması ve canlı eğlencede rekabet konulu bir duruşmada senatörler, Live Nation CFO’su ve başkanı Joe Bercht’i 2010 yılında Ticketmaster’ı satın alan şirketin tekel olabileceği yönündeki endişeleri üzerine sorguya çektiler.

Kasım ayında “doğrulanmış hayran”Swift’in merakla beklenen Eras turunun ön satışı korkunç bir şekilde ters gitti. Ticketmaster, benzeri görülmemiş bir hareketle, sitenin bot saldırıları nedeniyle 3,5 milyar sistem talebi veya önceki zirvesinin dört katından fazla yaşadığını belirterek, aşırı talep nedeniyle satışları durdurdu. Bir ay sonra, Meksikalı düzenleyiciler, Ticketmaster’dan satın alınan biletlere rağmen binlerce hayran bir Bad Bunny konserinden geri çevrildiğinde Ticketmaster’a para cezası verdi (düzenleyiciler şirketin biletleri aşırı sattığını söyledi, ancak Ticketmaster bunların sahte biletler olduğunu söyledi).

Yıllarca gizli ücretler ödedikten ve kazıyıcılara biletleri kaybettikten sonra, hem hayranlar hem de düzenleyiciler bıktı. Birçok Swift referansından birini daha yapan Senatör Amy Klobuchar (D-MN), müzik ve spor hayranlarının artık kurumsal konsolidasyonun risklerini anladığını söyledi “hepsi çok iyi” Ve Federal Ticaret Komisyonu başkanı Lina Khan olarak dedim Swift biletleme fiyaskosu sırasında, olay “bir gecede benim yapabileceğimden çok daha fazla Z Kuşağını anti-tekelcilere dönüştürdü.”

Hükümet, Ticketmaster ve Live Nation’ın on iki yıl önceki birleşmesini araştırdığında, Adalet Bakanlığı, birleşik şirketin kontrol %80 büyük konser mekanlarından. Salı günü yeminli sorgulandığında Berchtold, SeatGeek gibi sitelerde ikincil yeniden satış pazarlarının artması nedeniyle şirketin aslında bu pazarın yaklaşık %50 ila %60’ını kontrol ettiğine inandığını söyledi; kurucusu ve CEO’su Jack Groetzinger duruşmada da ifade verdi. Yine de, Ticketmaster ülkedeki en iyi 100 arenadan 80’i için bilet satarken, Live Nation bazen aynı mekanın organizatörü, sahibi ve işletmecisi olarak faaliyet gösterebilir.

Düzenleme, en sevdikleri sanatçının bir arena şovunu saniyeler içinde satmasını izleyebilen hayranlar için kötü, yalnızca bot tarafından satın alınan binlerce biletin fiyatın iki katına anında yeniden yayınlanması için. Ama aynı zamanda müzisyenlerin kendilerine de zarar veriyor.

Senato önünde ifade veren bağımsız müzisyen Clyde Lawrence dedim, “Düzenleyicinin ve mekanın birbirine bağlı olmadığı bir dünyada, organizatörün mekandan en iyi teklifi alacağına güvenebiliriz; ancak bu durumda organizatör ve mekan aynı tüzel kişiliğin parçasıdır, bu nedenle satır öğeleri esasen Live Nation’ın kendi ödemesi için pazarlık yapmasıdır. Lawrence, sanatçıların bilet ücretlerinden, vestiyerlerden, park kartlarından veya bar faturalarından kesinti almadığını, Live Nation’ın ise gelirlerinin %20’sini ürün satışlarından aldığını sözlerine ekledi. Lawrence, biletlerin ücretler dahil 42 dolara mal olduğu bir şovda oynarsa grubunun 12 dolar alacağını söyledi. Bunun yarısını tur masraflarına yatırdıktan sonra grup, vergi öncesi tüm üyeleri arasında paylaştırılan kâr olarak bilet başına 6 dolar alıyor.

Adalet Bakanlığı, Live Nation ve Ticketmaster’ın çok fazla tekel gibi davranmasını engellemeyi amaçlayan bu birleşmeyi 2010 yılında muvafakatname şartıyla onaylamıştı. Ancak 2019’da Adalet yetkilileri, şirketin ihlal Live Nation, mekanlara Ticketmaster ile sözleşme imzalamaları için baskı yaptığı için anlaşma. Sonuç olarak, o yıl sona erecek olan kararname, bazıları da dahil olmak üzere 2025 yılına kadar yürürlükte kalacak şekilde uzatıldı. modifikasyonlar.

Şimdi, Swift saçmalığının ışığında, departman Live Nation’ı yeniden araştırıyor.

Blumenthal Salı günkü duruşmada, “Adalet Bakanlığı, tekelci ve yağmacı suistimalleri içeren gerçekleri tespit ederse, şirketin dağılması gibi yapısal çareler bulunmalı” dedi. “Adalet Bakanlığı’nın ne bulacağını göreceğiz.”

Bazı Senatörler soruna potansiyel çözümler önerdiler.

2016’da Obama yönetimi altında kabul edilen Better Online Bilet Satış Yasası (uygun bir şekilde BOTS Yasası olarak adlandırılmıştır), FTC’ye bot güdümlü bilet yeniden satış firmalarına baskı yapması için lisans verir. Senatör Blumenthal ve Senatör Marsha Blackburn (R-TN), aynı şekilde, FTC’nin bot sorununu çözmesi için Live Nation’a baskı yapması gerektiğini savundu.

“İyi tavsiyeler alabileceğiniz insanlar olmalı, çünkü bu ülkedeki kritik altyapımız – kamu hizmetleri, elektrik, su, elektrik, bankacılık hizmetleri, kredi kartı işlemcileri, ödeme işlemcileri, sağlık şirketleri – bilirsiniz, onlar Senatör Blackburn, “her gün binlerce ve binlerce bot saldırısı oluyor ve onlar bunu anladılar ama siz anlamadınız,” dedi.

BOTS Yasası, FTC’nin üç bilet komisyoncusunu 2016’dan bu yana yalnızca bir kez uygulandı. 31 milyon dolar ceza 2021’de.

Berchtold, “Tutarlı bir şekilde uygulanmayan bir şey üzerinde sınırlı düzeyde yetkimiz var,” diye ifade verdi.

Senatör Blumenthal, “Mahkemeye gitmek için sınırsız yetkin var” diye karşılık verdi.

Senatör John Kennedy (R-LA), bot satışlarını önlemek için Live Nation’ın biletleri devredilemez hale getirmesini önerdi. Tanıklar bir an sessiz kaldılar ve Kennedy alaycı bir şekilde, “Hepiniz aynı anda atlamayın,” dedi. Teklif, iki bilet alıp birini bir arkadaşınıza göndermek veya bir gösteriden önce hastalanırsanız bir bileti satmak gibi basit kolaylıkları zorlaştırabilir; artı, hileli biletlerin satışını teşvik edebilir. Büyük bir yeniden satış sitesi işleten Groetzinger, böyle bir politikayı desteklemeyeceğini söyledi; Berchtold yapacağını söyledi.

Komitenin Live Nation’ı sorumlu tutma yolu belirsiz, ancak Adalet Bakanlığı’nın Live Nation soruşturması devam ediyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/senate-questions-live-nation-president-amid-taylor-swift-ticketing-debacle/

Yorum yapın