Sektör analistleri, aylar süren yaraların ardından Zendesk satışını basınç tahliyesi olarak görüyor – Teknolojik Haberler


Ne zaman Zendesk ilan edildi Cuma günü özel sermaye şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum tarafından 10.2 milyar dolara satın alınmıştı, bir zamanlar bulutta müşteri hizmetlerine öncülük eden bir şirket için ani ve sarsıcı bir son gibi görünüyordu, özellikle de kuruluş kısa süre önce bağımsız kalmaya söz verdiğinden beri.

Ancak, aktivist yatırımcı Jana Partners ile bir dizi konuda bir savaş da dahil olmak üzere, Cuma günkü duyuruya kadar Zendesk ile ilgili çok şey olmuştu. Başlangıç ​​olarak, şirket Şubat ayında nihai satış fiyatından önemli ölçüde daha yüksek olan 17 milyar dolarlık bir teklifi geri çevirdi ve Jana bu sonuçtan memnun değildi.

Ancak o sırada Zendesk, bunun çok daha değerli olduğu sonucuna vardı. Bir Teknolojik Haberler analizi onaylandı. Ancak o zamandan beri pazar önemli ölçüde değişti ve şirketin değeri düştü.

“Son birkaç yıldır gittikleri gidişatı değiştirmek için dramatik bir şeye ihtiyaç var gibi geliyor ve belki de bu kadar.” Brent Leary, CRM Essentials’ın baş analisti

Bu yeterli değilse, şirket ayrıca Survey Monkey ebeveyni Momentive’i 4.1 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alarak tekliflerini genişletmeye çalışıyordu. Bu girişim, Jana liderliğindeki yatırımcılar tarafından bozuldu. Zendesk, satın almayı, platformu müşteri deneyimine genişletmek için bir fırsat olarak gördü ve çok daha hızlı gelir artışı öngördü, ancak yatırımcılar bariz bir uyum görmedi ve maliyetten memnun olmadı.

Ayrıca, Jana yönetim kurulu koltuklarını devralmak ve Zendesk’e baskı yapıyordu gecikmeli bir yıllık toplantı çağrısı bu belirli konuyu bir kafaya getirmek için.

Bütün çile Cuma günü sona erdi. Çoğu zaman, satışa yol açan olaylar göz önüne alındığında, bu sona şaşırmayan birkaç endüstri analistiyle konuştuk. Çoğu, kuşatılmış şirkete biraz rahatlama getirebileceğini öne sürdü.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/after-several-bruising-months-industry-analysts-see-zendesk-sale-as-pressure-release/

Yorum yapın