Şehirleri öldüren asteroit 2052’de Dünya’ya çarpmayacak • Kayıt


2052’de Dünya’ya çarpacağı tahmin edilen bir asteroid, şimdilik Avrupa Uzay Ajansı’nın endişe edilecek kayalar listesinden çıkarıldı.

Asteroit 2021 QM1 (önceki değeri) ESA tarafından açıklanan En azından geçen yıl keşfedilen asteroitler arasında “insanlığın bildiği en riskli asteroit” olarak. QM1, Ağustos 2021’de Arizona merkezli Mount Lemmon gözlemevi tarafından tespit edildi ve ek gözlemler, yolunun yalnızca daha tehditkar görünmesine neden oldu.

ESA Gezegensel Savunma Başkanı Richard Moissl, “Güneşin etrafındaki gelecekteki yollarını görebiliyorduk ve 2052’de Dünya’ya tehlikeli bir şekilde yaklaşabilirdi. Asteroit ne kadar çok gözlemlenirse, risk o kadar büyük hale geldi” dedi.

QM1’in gözlemleri, Güneş tarafından engellendiğinde kesintiye uğradı. Mayıs ayı sonlarında nihayet yıldızımızın arkasından ortaya çıktığında, QM1 şimdiye kadar gözlemlenen en sönük asteroitti, ancak ESA bilim adamları hala onu tespit edip izlemeyi başardılar. Ve görünüşe göre 2052’de Dünya’ya çarpmayacak.

Ajans bugün, “Bu yeni gözlemlerle, riskli asteroitimizin yolu rafine edildi, 2052’de bir etki göz ardı edildi ve 2021 QM1, ESA’nın risk listesinden çıkarıldı.” Dedi. Sayfada 1.377 asteroit kaldığını kaydetti.

arasında olduğu tahmin ediliyor 37 ve 82 metre çapında (121 ila 269 fit), QM1’in boyutu onu NASA’nın “tehlikeliABD ajansı, “25 metreden büyük, ancak bir kilometreden küçük bir kayalık meteoroid Dünya’ya çarparsa, muhtemelen etki alanında yerel hasara neden olur” dedi. Bir veya iki kilometreden büyük kayaların dünya çapında bir etkisi olabilir. Amerikalılara göre etki.

Böyle daha büyük bir asteroit keşfetti 2013’te Rusya’nın uzay ajansı tarafından ve 2032’de vurabileceği için gözlemleniyor. NASA bize çarpmanın pek olası olmadığını söyledi. Olursa, kaya, şimdiye kadar patlatılan en büyük nükleer cihaz olan 50MT Sovyet Çar Bomba’sından birçok kat daha büyük olan 2.500 megatonluk patlayıcıya eşdeğer olacak.

Yine de, megaton altı nükleer bombaların patlayıcı gücüne sahip asteroitler, ortalama olarak Dünya’ya çarptı. yılda iki kezNASA astronotu tarafından kurulan B612 Vakfı’nın yaptığı bir araştırma sonucuna varıldı. Vakfın CEO’su ve eski bir mekik pilotu olan Dr Ed Lu, büyük bir metropol alanını yok etme potansiyeli olan bir milyondan fazla asteroitten 10.000’den azının tespit edildiğini söyledi.

Daha küçük uzay kayaları bir risktir, örneğin patladı 2013 yılında Rusya’nın Chelyabinsk şehri üzerinde yerden yaklaşık 30 kilometre veya daha fazla yükseklikte. 10 tonluk asteroit camların kırılmasına ve binalarda hasara yol açarak 1.100’den fazla yaralanmaya ve yüksekliğe neden oldu. asteroit çarpması korkular.

QM1’e gelince, bu yılki tehdit listesinden çıktı. Asteroit Günü 30 Haziran’da, ancak bu şekilde kalmayabilir. ESA, “İnsanlığın geçen yıl bildiği en riskli asteroidin -en azından gelecek yüzyıl için- çarpmayacağını güvenle söyleyebiliriz” dedi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/06/29/asteroid_earth_impact_esa/

Yorum yapın