SDRAM Zamanlaması Hakkında Bilmek İstediğiniz Ama Sormaktan Korktuğunuz Her Şey


Hobi veya mesleğimizle meşgul olmanın sorunlarından biri, insanların çiplerden bir bilgisayar yapıp yapamayacağınızı, en son dizüstü bilgisayarlarının tüm ayrıntılarını bilmeniz gerektiğini varsaymasıdır. Bizim uğraştığımız belleğin çoğu, DDR4 belleğe kıyasla oldukça basittir ve belleğinizde ince ayar yapmayı denediyseniz, iyi bir BIOS’un bellek için düzinelerce ayarı olduğunu bilirsiniz. [Actually Hardcore Overclocking] sahip tipik bir DDR4’ün harika açıklaması veri sayfası ve aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Elbette, tüm bunları bilmenin bellek hız aşırtması konusunda size pek yardımcı olmayacağına dikkat çekiyor, çünkü deneme yanılma olmadan karmaşık etkileri gerçekten tahmin edemezsiniz. Bununla birlikte, çoğumuz rastgele çevirdiğimiz düğmeleri anlamayı severiz. Bunun da ötesinde, videonun bir teması, DRAM’in aptal ve basit olmasıdır. Bir projede kullanmayı düşündüyseniz, bu başlamak için iyi bir yer olabilir.

Sonuçta, yalnızca 18 komut var – tipik bir mikro denetleyiciden çok daha az. Kendi kendine tasarım size çekici geliyorsa, kendini yenileme ve güç tasarrufu modlarını kapsamadığı için biraz hayal kırıklığına uğrayacaksınız, ancak video size daha fazlasını öğrenmeye başlamak için iyi bir temel sağlayacaktır.

18 komuttan bile sadece okumak ve yazmak için sadece az sayıda komuta ihtiyacınız var. Ancak, kendinizinkini yuvarlamak istiyorsanız, bunlardan birkaçına ihtiyacınız olacak. Bir FPGA hedefliyorsanız, aşağıdakiler gibi bir dizi FPGA tabanlı denetleyici vardır: Bu bu daha da fazlasını öğrenmenize yardımcı olabilir.

DDR5’in çok yakında yeni RAM satın almanızı sağlayacağını ve ardından bir sürü yedek DDR4’ünüz olacağını unutmayın. Elbette, bu günlerde bir tür bellek ve bir tür disk sürücüsü olan NVMe etrafında tasarlamayı tercih edebilirsiniz.
Kaynak : https://hackaday.com/2022/08/05/everything-you-wanted-to-know-about-sdram-timing-but-were-afraid-to-ask/

Yorum yapın