Scooter’lara İkinci Bir Şans Verin


ABD şirketleri 2017’de küçük çocuklara yönelik plastik scooterların yetişkinlere uygun versiyonlarını kiralamaya başladığında, mini araçlar şehirleri gezmek için hafifçe kullanılan ve genellikle alay konusu olan bir yoldu. Ancak beş yıl ve bir pandemiden sonra, paylaşılan elektrikli scooter’lar ikinci bir görünüm ve kötü itibarlarını düzeltme şansı elde ediyor.

Elektrikli scooterlar aynı zamanda toplu ihtiyaçlarımıza teknoloji kalıbı yapmak için bir plan sağlayabilir.

Yaklaşık beş yıl önce, San Francisco ve San Diego dahil olmak üzere bazı ABD şehirlerinde, bir grup genç şirket, insanların bir akıllı telefon uygulaması kullanarak dakika başına kiralayabilecekleri elektrikli scooterlar sunmaya başladı.

Bazı insanlar, şehirlerin trafiğe kapalı bölgelerinde kısa geziler için scooter kullanmayı severdi. Yetkililer ve diğer sakinler, scooter şirketlerini araya girenler olan ürünlerle hak edenlere davet yayaları biçmek veya çöp kaldırımları park edilmiş scooter’larla. Scooter tepkisi çok kötüydü.

Ancak yavaş yavaş şirketler, scooterları daha güvenli, daha güvenilir ve daha az nefret edilen hale getirmek için şehirlerle işbirliği yapmaya başladı. Ayrıca, bazı ulaşım uzmanlarının görmek istediği otomatik hız sınırları da dahil olmak üzere yeni fikirleri test etmeye başladılar. arabalara uygulanırfazla.

Etrafta dolaşmanın hiçbir yeni modu dünyanın tüm ulaşım sıkıntılarını tedavi edemez ve scooterların kesinlikle dezavantajları vardır. Ancak kiralık elektrikli scooterlar, trafik, kirlilik, yol tehlikeleri ve toplu taşımanın sınırlarına çözüm arayan şehirlerde sonunda yerini bulabilir.

Ve eğer scooterlar tutunursa, bunun nedeni birçok ABD şehrinin Uber ve Lyft gibi isteğe bağlı sürüş şirketleriyle yapmadıkları veya yapamayacakları bir şey yapması olacaktır: Onları olumsuz yönleri en aza indirgemek ve kamu yararını en üst düzeye çıkarmak için etkin bir şekilde düzenlediler.

“Hâlâ scooter mı yapıyoruz?” bir Bloomberg Haberi başlık geçen ay soruldu. Evet, ama geçmişte scooter yaptığımızdan farklı.

Birçok şehirdeki yetkililer, scooterların nasıl ve nerede çalıştığını kontrol etmek için yürüyerek şikayetlere yanıt verdi. Birçok şehir mevcut scooter sayısını sınırladı, şirketlerin sorumluluk sigortasını güçlendirmesini veya scooterların düşük gelirli mahallelerde bulunmasını zorunlu kıldı.

Los Angeles bölgesinde, scooter’ların yerleşik hareket etmeyen bölgeler Hollywood Walk of Fame gibi kalabalık alanlarda insanların bunları kullanmasını engelleyen. Chicago insanların scooter’ları herhangi bir yere bırakmak yerine bisiklet rafları gibi sabit nesnelere kilitlemesini gerektiren yerler arasında. Ve New York’ta taahhütlü özel şeritler ve bisiklet ve scooter kullanan insanlar için daha güvenli hale getirmek için park bölgeleri.

Scooter şirketleri de hatalı veya kısa ömürlü scooterlarla ilgili şikayetlere yanıt verdi. Scooter ve bisiklet kiralama şirketi Lime’ın CEO’su Wayne Ting, kiralık birçok scooter’ın, insanların kişisel kullanım için satın aldığı modellerle aynı olduğunu söyledi. Kireç’in artık tekrarlanan kiralamaların aşınmasına ve yıpranmasına dayanacak şekilde tasarlanmış dördüncü nesil scooter’larında olduğunu söyledi.

Pandemi ayrıca insanların rutinlerini değiştirdi ve toplu taşımayı aksattı. Amerikalılar, kiralık ve sahip olunan elektrikli scooter ve bisikletler.

Değişiklikler ne olursa olsun herkes scooter istemez. Bazı yetkililer Miami dahilscooterların haklı bir yeri olmadığını söylediler ve en azından geçici olarak yasakladılar.

Öte yandan, araba taşımacılığına alternatiflerin bazı savunucuları, şehirlerin aşırı tepki verdi Scooter’lara, kısıtlamaların onları yapabileceğini savunarak çok hantal kullanmak ve arabaların statükosunu destekleyebilir.

2022’deki scooter’ların hikayesiyle ilgili belki de en şaşırtıcı şey, özel teknoloji şirketlerinin ve hükümetlerin, ortaya çıkan bir teknolojinin kamu yararına hizmet etmesi için birlikte çalışabileceğini göstermesidir.

Los Angeles Ulaştırma Departmanı’nın genel müdürü Seleta Reynolds, taksi hizmetinin durgunlaşmasına ve Uber ile Lyft’in trafiği ve kirliliği daha da kötüleştiren yollara değinmekten kaçınmasına izin veren geçmişteki düzenleyici hatalardan dersler çıkardığını söyledi.

Reynolds, “Yeni yenilikleri memnuniyetle karşılayabilmek için burada temelleri atıyorum” dedi. “Bunu yapmanın yolu, onların içeri girip canları ne isterse onu yapmalarına izin vermemektir.”

Reynolds, yeni kuralların yürürlüğe girmesinden bu yana kentin kamu şikayet hattına yapılan scooter çağrılarının azaldığını ve Los Angeles bölgesinin bazı bölgelerindeki scooter sayısındaki kısıtlamaların yolcu sayısını azaltmadığını söyledi. Amacının, şehir yetkililerinin Los Angeles’ın ihtiyaç duyduğu çekici sürüş alternatiflerini engellememesini ve teknoloji şirketlerinin hizmetlerinin olumsuz taraflarını ele almasını sağlamak olduğunu söyledi.

Reynolds, scooterlara yaklaşımın, Los Angeles’ın sürücüsüz araçlar ve uçan arabalar da dahil olmak üzere gelecekteki ulaşım teknolojilerini nasıl birleştirmeyi planladığının bir modeli olduğunu söyledi.

Scooter kiralamanın kitleler için çekici bir ulaşım seçeneği mi yoksa bir ulaşım seçeneği mi olacağı belli değil. finansal açıdan uygun iş. Ancak ulaşımı iyileştirmek için özel arabalara mümkün olduğunca çok alternatife ve faydaların dezavantajlardan daha ağır basmasını sağlamak için sıkı bir gözetime ihtiyacımız olabileceğini gösteriyorlar.

  • Daha yeni sürücü yardımı teknolojileri, arabaları daha güvenli hale getiriyor mu? Meslektaşım Cade Metz’in bildirdiğine göre, doğru bir değerlendirme yapmak için kamuya açık yeterli veri yok. Yine de, direksiyon ve frenleme gibi bazı sürüş unsurlarını otomatikleştiren Tesla sistemi Autopilot gibi özellikler için güvenlik en büyük satış noktasıdır.

  • Çevrimiçi olmanın iki ucu keskin kılıcı: MIT Teknoloji İncelemesi yazdı Malezya’daki LGBTQ kişilerin, eşcinsel ilişkilerin suç olduğu bir ülkede iletişim kurmak ve haklarını savunmak için sosyal medyayı kullanma biçimleri hakkında. Ancak aktivistler ayrıca çevrimiçi tehditlere, siber saldırılara, hükümet gözetimine ve kovuşturmalarına da maruz kalıyor. (Abonelik gerekebilir.)

  • Neden bu kadar çok gadget şarj cihazım ve kablom var?! Meslektaşım Adam Satariano, Avrupa Birliği’nin 2024 yılına kadar 27 ulustan oluşan blokta satılan telefonlar, tabletler, taşınabilir hoparlörler ve diğer birçok elektronik cihazın aynı tür şarj cihazını kullanmasını zorunlu kılacağını bildirdi. Dizüstü bilgisayarlar 2026 yılına kadar bu listeye dahil edilecek.

Bunlar bebek su samurları balık yemeklerini severler. (Biraz şanslı) bir duyusal deneyim için sesi açın.


Senden duymak istiyoruz. Bize bu haber bülteni hakkında ne düşündüğünüzü ve başka neleri keşfetmemizi istediğinizi söyleyin. adresinden bize ulaşabilirsiniz. [email protected]

Bu bülteni henüz gelen kutunuza almadıysanız, lütfen buradan kaydolun. Ayrıca okuyabilirsiniz Teknoloji sütunlarında geçmiş.

Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/06/08/technology/electric-scooters.html

Yorum yapın