Santrifüj ay kuleleri gezegen dışındaki yaşamın anahtarı olabilir • The Register


Japon bilim adamları, Ay ve Mars’ta merkezkaç gökdelenler için bir öneri ile uzaydaki insan yaşamına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Japonya’nın en büyük inşaat firmalarından biri olan Kajima İnşaat’taki Kyoto Üniversitesi akademisyenleri ve çalışanları, “Luna Glass” ve “Mars Glass” dedikleri konsept üzerinde ortak oldular.

İnşa edildiğinde, cam kuleler 400 metre yüksekliğinde (kabaca New York City’deki Empire State Binasının yüksekliği) ve 100 metre genişliğinde olacaktı. Kendi dünyamızda alıştığımız yerçekimini sağlamak için kule, merkezi ekseni üzerinde her 20 saniyede bir dönüş hızında dönecekti. Araştırmacılar, kulelerin en geniş noktalarında, Dünya’dakiyle aynı yerçekimi kuvveti olan yaklaşık 1G üreteceğini söyledi.

İnsanlar, Star Trek: The Next Generation’da yer alan Dyson Sphere gibi kulenin iç duvarlarında yaşayacaktı. halka benzeri yaşam alanı NASA tarafından kabul edilen veya yapay yerçekimi oluşturmak için merkezkaç kuvvetine dayanan diğer herhangi bir sayıda bilim kurgu ve önerilen kurgu olmayan mekanizma.

Luna Glass'ın içi

Luna Glass’ın içindeki yaşam

Araştırmacılar, “Uzay yaşamı daha gerçekçi hale geldikçe, ay yüzeyi gibi yerlerde düşük yerçekimi bir sorun olarak görülmeye başlandı” dedi. bir makale kavramı duyurmak (otomatik olarak tercüme edilmiştir). Ekip, insanlar üzerinde düşük yerçekimi araştırmalarının yetişkinlerle sınırlı olduğunu ve bu araştırmanın, sıfır veya azaltılmış yerçekiminin insan sağlığı üzerinde ne kadar sorun olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

Göre NASAUzaydaki astronotlar daha hızlı kas kütlesi kaybederler, böbrek taşı ve kalsiyum eksikliği riski artar, görme sorunları yaşayabilir, gelişebilir. genişlemiş beyinlerve ağırlık taşıyan kemiklerdeki mineral yoğunluğunun ayda yüzde 1 ila 1,5’ini kaybeder. Japon ekibi bu endişeleri bir adım öteye taşıyor: İnsanlar uzayda yaşayacaklarsa, düşük yerçekimi çocukluk gelişimine ne yapacak ve doğumu nasıl zorlaştıracak?

“Şarj oluşturabilecek yapay bir yerçekimi yaşam tesisi düşünüyoruz. [1G to be] …insanoğlunun uzaya ilerlemesi için temel teknoloji,” dedi Japon ekip.

Kyoto/Kajima ekibi, cam kuleleri geliştirmeye ek olarak, uzay yaşamına ilişkin kavramsal görüşünün iki bileşeni daha içerdiğini söyledi: bir koloniye yiyecek, giyecek ve barınak sağlamak için gereken minimum doğal malzemelerden oluşan bir “çekirdek biyom”; ve Ay’a ve Mars’a bağlı sömürgecileri uzun bir yolculuk sırasında yerde tutmak için tasarlanmış, trene benzer yapay bir yerçekimi taşıma sistemi olan “hexatrack”.

Proje üzerinde çalışan Kyoto Üniversitesi bölümünün direktörü Yosuke Yamashiki, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler Ay ve Mars kolonizasyonu için çalışırken, ekibinin geliştirdiği üç konsepte henüz dokunmadıklarını söyledi.

Yamashiki, “Önerdiğimiz bu üç sütun, diğer ülkelerin kalkınma planlarında olmayan ve gelecekte insan uzay kolonizasyonunun gerçekleşmesini sağlamak için vazgeçilmez olan temel teknolojilerdir.” Dedi. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/12/the_moon_needs_spinning_gravity/

Yorum yapın