Sandman’den Vanessa Benton, Ölüm ve Düşler Hakkında Yazma Üzerine


Netflix Sandman dizisi yazarı Vanessa Benton

Fotoğraf: David Suh

“Bok kadar korkutucu. üzerinde çalışıyorum kum adam ilk personel yazma işim olarak mı?” Vanessa Benton bunu söylerken biraz geriye yaslanarak başını salladı; we sabah görüntülü sohbet üzerinden konuşuyorum. “BENinanılmaz bir öğrenme deneyimiydi, kafa üstü dalış içine.”

Benton bir süredir Hollywood’da çalışıyor: mezun olduktan sonra onlar bir showrunner’ın asistanıydılar. Hor görve daha sonra üzerinde çalışırken Peter Nowalk için Cinayetten Nasıl Kurtulursun. Benton daha sonra suç/gerilim dizisinde yazar asistanlığına terfi etti ve final sezonunda bir bölüm üretti. Bütün bunlar onları sıçramaya hazırladı. personel yazımıama bu kadar beklentiyle bir şovda olmanın baskısını hayal etmek zor. Kum Adam.

Endüstri deneyimi, Benton’ın odaya girmesine yardımcı olmuş olabilir, ancak onlar, üzerinde çalışmaları için masaya bol miktarda ilham kaynağı getirdiler. Kum Adam. Bu mihenk taşlarından biri hayran kurguydu. “Milyonlarca hayranı olan bu mülke geliyorum. Fanfic yazmaya alışığım—aEğik bir şekilde ele alındığında, çizgi romanın hayran kurgu bir versiyonunu yazıyoruz, ”diye açıkladı Benton. Dizinin başındaki Allan Heinberg, ne tür bir gösteri yapmak istediği konusunda çok netti. Benton, Heinberg’in büyük fermanının “hayranlara saygısızlık edemeyiz…yok edemezsin kum adam değişikliklerinizle. Sadece orijinal hayranların ‘W’ diye sormayacağından emin olmalıyız.hy her şey paramparça mı?’

Kum Adam kaynak materyale sadık kalmak arasında inanılmaz bir denge eylemiydi. yeni hayranlara üzerinde duracakları sağlam bir şey vermek. Sonsuz Rüyası (Tom Sturridge) genellikle anlatıya girer ve çıkar. “Uyarlamanın büyük bir kısmı, Dream için bir geçiş çizgisi olduğundan emin olmaktı, böylece çizgi romanlara aşina olmayan insanlar, ‘Bekle, Dream neden sadece iki bölümden oluşuyor ve üç satırı var’ diye sormazsınız. ne dediğimi anladın sen?” dedi Benton.

Anlatıları bir hikayeye daha uyumlu bir şekilde bağlamak için orijinal çizgi romanın iplerini çekmenin yanı sıra, yeniden çalışma Kum Adam orijinal dizide amaçlanmamış olabilecek alt metnin ortaya çıkmasına da yardımcı oldu. O keşif anlarından biri—kaynak materyalin mükemmel bir şekilde bir yoruma uygun göründüğü yerde—e sırasında olurbölüm sİki olay örgüsünü izleyen dizinin ix’i: Biri Dream’in eşlik ettiği yer kız kardeşi Death (Kirby Howell-Baptiste) Londra’da gezinirken, diğeri ise Dream’in Ölüm’ün ölümsüz kıldığı Hob Gadling (Ferdinand Kingsley) adlı bir adamla sürekli görüştüğü yerdir. Dream/Hob gemisi neredeyse anında yola çıktı ve kurguya ilham verdisanat ve internet üzerinden memler.

ölümsüz erkek arkadaşlar

ölümsüz erkek arkadaşlar
resim: Netflix

Benton, “Dreamling romantizmi tam anlamıyla pişmemişti,” dedi, “Ancak yazarın odasında tonlarca queer insan var, showrunner olarak eşcinsel bir adamınız var ve kimyası olan aktörleriniz var.” Sadece işe yaradı.

Benton ayrıca Dreamling’in (fandom alanlarında ortak bir gemi adlandırma kuralı olan Dream and Gadling’in bir portmantosu) “fandomun sevdiği kinayelere sahip olduğuna dikkat çekti: sürekli arkadaş olmak isteyen bir adamın kara kara, mesafeli, gizemli adam ve güneş ışığının yavru köpeği.” Ayrıca zamana yayılmış bir aşk hikayesinin çok sevilen keşfi var ve hayal kırıklığı karşısında umut ve iyimserlik—“ave bu yeni, hayranların favorisi çift olmak için her şey bir nevi patladı.”

Benton’ın beklemediği mutlu bir kaza olsa da, alt metnin gelebildiğini de söylüyorlar. kısmen yazı odasında kim olduğu için öne çıktı. “Farklı yazarların, farklı yaratıcıların olduğu başka bir odada, bu hikayeden uzaklaşma olabilir. sadece çok mutlu hissediyorum Bu oda mı, Bu şov ve bunlar da birlikte indiği insanlar. Bu yeni aşk hikayesine izin verecek kadar kibardılar.” Benton coşkulu. (En azından onlara göre) “Bu gerçek. Kesinlikle gerçek.”

Benton, yazdıkları başka bir mülkte, ana karakter ve düşman arasında elle tutulur bir cinsel gerilim olduğundan bahsetti. “Sadece kaymaya çalışacağım [subtext] çünkü ben… onlar sikişecekler, Sağ?” Benton senaryoyu anlattı; buluşuyorlar, birbirleriyle uğraşıyorlar, birbirlerinden nefret ediyorlar. “Ama…” Benton omuz silkti, “bu dinamiği tuhaf bir mercekten yorumlamanın başka yolu yoktu. Ve bu en eğlenceli şey. Şimdi kim olduğumu öğrendiğime göre, bunu yıllardır yapmaya çalıştığımı fark ediyorum. AO3’te tuttum [the Archive of Our Own, a popular fanfiction site] bir süreliğine ve şimdi ‘Hayır, siktir et!’ İşime ve televizyona daha fazla queer alt metin getirebildiğim için mutluyum çünkü onu yazmayı seviyorum.”

Fandom ve hayran etkileşiminin sahip olduğu tutuşu görmek kolayn Benton. Orijinal projelerini başlatmak üzereler, Tanrı Vaat Edilen Toprakları Korusun, izleyicinin bir cep telefonu bulan ve hafızasına erişen isteksiz röntgencilerin rolünü üstlendiği sürükleyici, etkileşimli bir hikaye. Benton, “Proje, bir dizi artan iklim felaketi sırasında dünyadaki yerinizi kazanmakla ilgili” dedi. Parçayı yazarken illa doxxing veya swatting düşünmediler, ancak izleyicinin düşman olduğu düşünüldüğünde, ileri görüşlü paralellikler çizmek zor değil.

Benton, çeşitli yollar keşfettikleri konusunda açık. TV yazarlığından bir ARG’ye kadar, sanatlarıyla şansları denemekten korkmuyorlar. Ve Kum Adam hayatlarında inanılmaz bir iz bıraktı. “Altıncı bölüm üzerinde çalışıyorduk [‘The Sound of her Wings’] ve odamızdaki yazarlardan biri ölüm doulalarından bahsetti.” Benton, bir konuşmanın hayatlarının gidişatını değiştirdiğini söyledi.

O bir kraliçe, o bir yıldız, o Ölüm.

So bir kraliçe, o bir yıldız, o Ölüm.
resim: Laurence Cendrowicz/Netflix

“Ölümün nasıl tasvir edildiğiyle zaten çok ilgileniyordum. [in The Sandman]ve çok pragmatik olarak nasıl yazıldığını—zamanın dolduğunda, zamanın doldu.” Bir hayatın sonu doulası—ölüm doulası olarak da bilinir—hayatlarının son aşamasında ölen kişilere ve ailelerine yardım eden bir bakıcıdır. Daha çok bilinen doğum doulaları gibi, ölüm doulaları da değişiklikleri destekleyici ve olumlayıcı bir şekilde desteklemenin ve onaylamanın bir yoludur. Benton, üzerinde çalıştıktan sonra kum adamve özellikle Death ile, şimdi bir ölüm doulası olmak için çalışıyor.

Benton, “Bu karakterle çalışmak ve bu alanda çalışmak, hayatı daha fazla anlamama ve anlamama yardımcı oldu” dedi. “d ile çalışmakyemek” Röportaj sırasında karakterin Ölüm’ü kastettikleri belli değil ya da ölümün kendisi—kendimi taşıma şeklimi ve depresyonumla başa çıkma şeklimi değiştirdi. En karanlık günlerimde bile umudum var.”


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.Kaynak : https://gizmodo.com/netflix-sandman-neil-gaiman-vanessa-benton-interview-1849563633

Yorum yapın