San Francisco, protestoların ardından polisin katil robotları kullanmasını yasakladıYorum

San Francisco Denetleme Kurulu Salı günü, polisin robotları öldürmek için kullanmasını yasaklamak için oy kullandı ve yasa uygulayıcılara sınırlı sayıda durumda bu hakkı verdikten sadece bir hafta sonra gelen çarpıcı bir tersine döndü.

Kurul, 29 Kasım’da polisin yetkilendirme teklifini onaylamak için yaptığı oylamanın ardından geniş çapta eleştiriler almıştı. kolluk kuvvetleri, yaşam için “yakın” bir risk olduğunda ve tehdidi bastırmak için alternatif önlemler işe yaramadığında ölümcül güç kullanmak için uzaktan kumandalı, yerde konuşlandırılmış robotları konuşlandıracak.

Yetkililer Salı günü ayrıca konuyu ek inceleme için bir komiteye geri göndererek politikayı gelecekteki değişikliklere açık bıraktı.

Geçen hafta tedbire karşı oy kullanan Bölge Sorumlusu Dean Preston (D), geri almayı “önemli” olarak nitelendirdi.

Preston yaptığı açıklamada, “Polis tarafından ülke çapında kaydedilen diğer yıllardan daha fazla cinayet işlendi” dedi. “Yerel kolluk kuvvetleri tarafından güç kullanımını azaltmanın yolları üzerinde çalışmalı, onlara insanları öldürmek için yeni araçlar vermemeliyiz.”

“Sağduyu galip geldi” söz konusu Başlangıçta tedbire karşı çıkan Denetçi Hillary Ronen (D).

San Francisco Polis Departmanı geçen haftaki oylamayı yetkililerin ve bölge sakinlerinin kolluk kuvvetlerine olan “güveninin bir kanıtı” olarak nitelendirmişti. Şef William Scott, Salı günkü oylamadan sonra, silahlı robotlar hakkındaki tartışmanın, “aktif bir tetikçi veya toplu ölüm olayında” hayat kurtarmak için gerekli araçlara sahip kolluk sorunundan dikkati dağıtmak için “çarpıtıldığını” söyledi.

The Post’a yaptığı açıklamada, “Robotlarımızı hayat kurtarmak için kullanmak istiyoruz, onları almak değil” dedi. “Elbette bu, bir polis memurunu intihar görevine göndermek yerine, bir robotu ölümcül bir seçenekle donatarak bir tehdidi etkisiz hale getirmekle ilgili.”

Dallas polisi öldürmek için bir robot kullandı. Bu, polis robotlarının geleceği için ne anlama geliyor?

Polis departmanlarının askeri sınıf teçhizatın kullanımı için yerel yetkililerden onay almasını zorunlu kılan yakın tarihli bir eyalet yasası nedeniyle, yetkililerin bu politikayı oylamaları istenmişti. Associated Press bildirdi.

Ordular uzun süredir insansız cihazları öldürmek için kullandılar, ancak polisin katil robotları konuşlandırıp konuşlandıramayacağı konusundaki tartışma ilk olarak 2016’da Dallas’ta meydana gelen bir olaydan sonra Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. Tek başına bir silahlı kişinin uzun bir çatışmada beş polis memurunu öldürmesinin ardından, polis bir robotun üzerine patlayıcı yerleştirdi ve tetikçiyi öldürmek için bombayı patlattı.

Kurulun geçen haftaki oylaması beyaz olmayan toplulukları orantısız bir şekilde etkileyeceğini iddia ettikleri kolluk kuvvetlerinin “militarizasyonundan” endişe duyan insan hakları gruplarından öfkeli tartışmalara ve öfkeli protestolara yol açtı;

5 Aralık tarihli bir gazetede, “öneri, bakanlığın iddia ettiği gibi bir kamu güvenliği çözümü değil, tarihin ve sağduyunun gösterdiği gibi polis gücünün genişletilmesinin hayatları gereksiz yere tehlikeye atacağını” yazıyor. mektup birkaç Körfez Bölgesi sivil haklar grubundan Belediye Başkanı London Breed’e (D) ve denetçilere.

Polis robotları öldürmek için kullanabilir mi? San Francisco evet oyu verdi.

Baskı, Salı günkü oylamadan önce alenen pozisyonunu değiştiren Gordon Mar (D) gibi yönetim kurulu üyeleri üzerinde işe yaramış gibi görünüyordu. Mar Salı günü büyüdüğünü söyledi “giderek daha rahatsızpolitikasının diğer şehirler için belirleyeceği emsal ile buna karşı oy kullanma kararı almıştı.

San Francisco polis departmanı, 2010 ve 2017 yılları arasında, öncelikle patlayıcıların söz konusu olduğu durumlarda veya bir siteyi emniyete alırken memurların mesafeyi korumasını gerektiren durumlarda kullanıldığını söyledikleri robotları satın aldı. Şu anda ölümcül güç kullanacak donanıma sahip değiller.

Bakanlık, yalnızca az sayıda üst düzey yetkilinin ölümcül güç kullanabilen robotları konuşlandırma yetkisine sahip olduğunu söyledi. Polis şefi Scott, bunun yalnızca “son çare seçeneği” olarak kullanılacağını söylemişti.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/nation/2022/12/07/san-francisco-killer-robot-cop/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın