San Francisco polisi, robotlarının ölümcül güç kullanması için izin istiyor


sıcak patates: San Francisco Polis Departmanı (SFPD), suçlu zanlılara karşı ölümcül güç kullanmak için militarize robotların konuşlandırılmasına izin veren yeni düzenlemeler hazırladı. SFPD Denetleme Kurulu Kurallar Komitesi kuralları onayladı ve yetkililere bunları şehir yönetmeliklerine uyarlamaları için dilekçe veriyor.

Politika, SFPD’nin yarı otomatik tüfekler, makineli tüfekler ve hafif makineli tüfekler dahil olmak üzere “askeri tarzdaki” silahları kullanmasına ilişkin daha geniş bir dizi düzenleme kapsamındadır. Yeni taslak, Kaliforniya’nın geçmesine yanıt olarak AB 481eyaletteki tüm kolluk kuvvetlerinin robotlar da dahil olmak üzere askeri cephaneliklerinin kullanımına ilişkin ayrıntılı raporları yıllık olarak sunmalarını şart koşuyor.

Raporlar, “standart hizmet silahları” olmayan tüm silahların tam envanterini içermelidir. Bu listeler, tabancalar ve pompalı tüfekler dışındaki her şeyi içerecekti. Bölge haber kaynağı Mission Local, SFPD yetkililerinin zaten saklamak raporlarından belirli öğeler.

Mission Local, “Taslak politika, savunucuların robot gücü konusundaki dilinin yanı sıra, askeri tarzdaki silah envanterinden yüzlerce saldırı tüfeğini hariç tutması ve silah fiyatlarına personel maliyetlerini dahil etmemesi nedeniyle eleştirildi.”

SFPD, ilk taslakta 608 yarı otomatik tüfeğini, 64 makineli tüfeğini ve 15 hafif makineli tüfeğini hariç tuttu. Denetim Kurulu, ihmal için kurallar komitesini çağırdı ve belgeyi revizyon için geri gönderdi. Mevcut taslakta hala 375 yarı otomatik tüfek eksik. Polis şefi, silahları “standart mesele” olarak gördüğünü iddia ediyor.

Muhalifler bu mantığın gülünç olduğunu söylüyor.

Kuzey Kaliforniya ACLU’dan Başsavcı Allyssa Victory, “Ortalıkta saldırı tüfekleriyle dolaşan sıradan memurlar görmüyoruz” dedi. “Sadece bir politika yazmak onu öyle yapmaz.”

Yerel sivil haklar avukatı Tifanei Moyer kabul etti.

Yasa, polis şefini değil, ‘askeri silahları’ tanımlıyor. San Francisco, kullanımlarını, maliyetlerini ve bakımlarını halktan gizlemeyi haklı çıkarmak için ‘askeri silahları’ yeniden tanımlamaya çalışan tek departman değil.

Polisin vatandaşları mahkeme, jüri veya yargıç olmadan infaz etmek için robotları kullanıp kullanamayacağını tartıştığımız distopik bir gelecekte yaşıyoruz. Bu normal değil. Hiçbir hukukçu veya sıradan sakin normalmiş gibi devam etmemelidir.

Kurul Amiri Aaron Peskin, “Robotlar herhangi bir kişiye karşı Güç Kullanımı olarak kullanılmayacaktır” diyerek başlangıçta mekanik gücü sınırlamaya çalıştı. Yönetim kurulu bu versiyonu SFPD’ye geri gönderdi. Yeniden gönderilen bir taslağın ifadesinin üzeri kalın kırmızı kalemle çizildi ve şu ifadeyle değiştirildi:

Robotlar, yalnızca halkın veya memurların hayatını kaybetme riskinin yakın olduğu ve SFPD’nin elindeki diğer herhangi bir güç seçeneğinden daha ağır bastığı durumlarda ölümcül bir güç seçeneği olarak kullanılacaktır.

Tipik olarak polis robotları, bir keskin nişancı ile uğraşırken olduğu gibi, bombalarla uğraşmak veya belirli durumları güvenli bir konumdan gözetlemek için kullanılır. Polis, ABD’de bir şüpheliyi öldürmek için ilk kez bir robot kullandığında, yetkililer makineye bir patlayıcı bağlayıp onu bir keskin nişancının menziline yaklaştırıp patlattığında Dallas’taydı.

Uzaktan kumandalı robotlar ayrıca bir PAN bozucu ile donatılabilir. Bu cihaz, kontrollü bir patlama için bir patlayıcıya ateşlenen su dolu bir mermi ile doldurulmuş bir av tüfeğidir. Bununla birlikte, bir PAN birimi canlı mermileri kolayca kullanabilir. SFPD’nin “birkaç PAN bozucuya” sahip olduğu bildiriliyor.

Vatandaşları ve memurları güvende tutarken her zaman departman düzenlemelerinin ön saflarında yer almalıdır. Cansız robotları tehlikeli durumlarda kullanmak akıllıca bir hareket gibi görünüyor. Bununla birlikte, politika, olay mahallindeki canlı bir memurun aşırı derecede azalmış durumsal farkındalığını görmezden gelir veya görmezden gelir.

Robotun kontrolünde bir memur olsa bile, sanki durumun içindeymiş gibi aynı algıya sahip olmayacak ve bu da işlerin çok ters gitmesine neden olabilir. Bir örnek, robotun bir mesafe sırasında bir binaya girmesi ve boşaltması veya patlaması, gizlenirken veya cihazın kamerasının çevresinde görünmeyen bir seyirciyi öldürmesi olabilir.

Görüntü kredisi: İsrail Askeri Robotu bacakLA İlçe Robotu tarafından Eric PolkKaynak : https://www.techspot.com/news/96756-san-francisco-police-seek-permission-robots-use-deadly.html

Yorum yapın