Samsung’un en yeni 200 megapiksel görüntü sensörü, şimdiye kadarki en küçük piksellere sahip


Kısaca: Samsung, endüstrinin en küçük piksellerine sahip yeni bir 200 megapiksel görüntü sensörünü tanıttı. 200MP Isocell HP3, kamera merceğinden yakalanan alanın çapı olan 1/1.4 inç optik formatı kullanır. Önceki modelde kullanılanlardan yüzde 12 daha küçük olan 0,56 mikron piksel kullanır ve kamera modülü yüzey alanında yüzde 20’lik bir azalma sağlar.

SAMSUNG söz konusu sensör, tüm pikselleri otomatik odaklama yetenekleriyle donatan bir Süper QPD otomatik odaklama çözümü kullanır. Super QPD, gelişmiş otomatik odaklama performansı için faz farklılıklarını yatay ve dikey olarak algılamak için dört bitişik piksel üzerinde tek bir lens kullanır.

Sensör ayrıca düşük ışıkta daha iyi çekim için birden fazla pikseli tek bir pikselde birleştirebilir. Örneğin, etkili bir 1,12 mikron 50 megapiksel sensör üretmek için dört piksel bir olabilir. 16 pikseli tek bir pikselde birleştirmek, 2,24 mikron pikselli 12,5 megapiksel sensöre öykünür.

Bu arada, geliştirilmiş Smart-ISO Pro özelliği, HDR fotoğraflar oluşturmak için dinamik aralığı en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur. Samsung, sensörün, önceki modele göre 64 kat daha fazla olan dört trilyondan fazla renkte (14 bit renk derinliğinde) görüntüleri ifade edebileceğini iddia ediyor.

Video tarafında, sensör saniyede 8K 30 kare veya 120 fps’de 4K çekim yapabilir.

Samsung’un yeni Isocell HP3’ü şimdi müşterilere numune alıyor ve bu yılın sonlarında seri üretime girecek, yani onunla birlikte gönderilen ilk tüketici cihazları 2023’ün başlarında gelebilir.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95065-samsung-latest-200-megapixel-image-sensor-features-smallest.html

Yorum yapın