Samsung, yeni nesil grafik kartları için 24Gbps GDDR6 belleği duyurdu


Kısaca: Samsung, pin başına 24Gbps veri aktarım hızına sahip yeni bir modül ile GDDR6 portföyünü geliştiriyor. Bu çoğunlukla üst düzey grafik kartlarına ve AI hızlandırıcılarına yöneliktir, ancak şirket aynı zamanda diğer uygulamalar için düşük güçlü varyantlar da yapacak.

Samsung bugün ilan edildi Nvidia ve AMD’nin yeni nesil grafik kartlarının yanı sıra dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları ve veri merkezi için AI hızlandırıcılarına güç sağlayacak endüstrinin ilk 24Gbps GDDR6 RAM’i.

Koreli teknoloji devi, 16Gb kapasiteli yeni bellek yongalarını şimdiden denemeye başladığını ve müşterilerinin bu ay içinde doğrulama testlerine başlayacağını söyledi. Ayrıca, ticari kullanılabilirlik yaklaşmakta olan GPU lansmanlarıyla uyumlu olacak, bu nedenle nakliye ürünlerinde 24Gbps GDDR6’yı görmemiz çok uzun sürmeyecek.

Bu yeni GDDR6 modülünün bariz faydalarından biri, Samsung’un önceki 18Gbps modülüne kıyasla yüzde 30 daha hızlı hız sunabilmesidir. Başka bir deyişle, tam donanımlı bir premium grafik kartı, 1,1 Tbps’ye kadar bellek bant genişliği elde edebilecektir – bu, bir saniyede 275 1080p film aktarımına eşdeğerdir.

Micron tarafından Nvidia ile işbirliği içinde geliştirilen GDDR6X’in aksine, Samsung’un yeni GDDR6 DRAM’i JEDEC spesifikasyonlarıyla tamamen uyumludur. Ayrıca yüksek k metal kapı teknolojisinin kullanımı sayesinde daha az güç tüketmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda GDDR6X’ten daha soğuk çalışacağı ve daha iyi performans sunacağı ve üretimi daha ucuz olacağı anlamına geliyor.

Üretimden bahsetmişken Samsung, yeni GDDR6 serisini 10nm (1z) işlem düğümünde yapıyor. Şirket, yeni teknolojiyle temel olarak GPU’ları ve AI hızlandırıcılarını hedeflerken, düşük güçlü uygulamalar için 20Gbps ve 16Gbps varyantları da yapacak. Bu amaçla Samsung, gerektiğinde yüzde 20 daha fazla güç verimliliği elde etmek için 1,1V ile 1,35V arasında ayarlanabilen dinamik voltaj değiştirme teknolojisini de kullanıyor.

Samsung’un yüksek performanslı grafik pazarının önümüzdeki yıllarda sağlıklı çift haneli büyüme göreceğine inandığını belirtmekte fayda var. Şirket, giderek büyüyen pastadan oldukça büyük bir pay istiyor, bu nedenle önde gelen çip üretim tekniklerini geliştirme yarışında TSMC’yi yenmek için mümkün olan her türlü çabayı gösteriyor.

Geçen ay, Hwaseong tesislerinde 3 nm’lik bir süreçte çip üretmeye başladı. Bunun Nvidia gibi şirketlerin ilgisini çekmeye yetip yetmeyeceği henüz belli değil, ancak Samsung, DRAM alanında dünya lideri olmaya devam ediyor. yüzde 44.Kaynak : https://www.techspot.com/news/95296-samsung-announces-24gbps-gddr6-memory-next-gen-graphics.html

Yorum yapın