Samsung Galaxy A13 5G incelemesi: AT&T’de uygun fiyatlı bir 5G telefon


Galaxy A13 5G, iyi ya da kötü sürprizler açısından pek bir şey sunmuyor. 249 $ karşılığında, iyi performansa, sağlıklı pil ömrüne ve iyi bir kameraya sahip güvenilir bir cihaz. Bunların hiçbiri sürpriz değil çünkü Samsung bu tür telefonlardan çok üretiyor ve bu, şirketin çok iyi olduğu bir konu.

Telefon ABD’de AT&T’ye özel olarak piyasaya sürüldü; şimdi, kilidi açılmış olarak veya T-Mobile aracılığıyla da satın alabilirsiniz. Ancak bu ilk taşıyıcı ilişkisi, şu anda A13 5G’ye bakmak için en zorlayıcı neden olabilir: AT&T’nin yeni etkinleştirilen C-bandı spektrumunu kullanmak için onaylanmıştır. Bu, 4G’den daha yüksek hızlar ve iyi sinyal erişimi vaat eden 5G çeşitliliğidir – bazı ABD 5G ağlarının şimdiye kadar eksik olduğu bir kombinasyon. Ağın lansmanında C-bandı özellikli cihazların listesi kısaydı ve Galaxy A13 5G haricinde pahalı amiral gemileri hakimdi.

Bu yıl C-band kulübüne çeşitli fiyat noktalarında daha fazla telefon katılacak, ancak AT&T’deyseniz şimdilik A13 5G en düşük giriş fiyatını sunuyor. Bu, A13 5G’yi satın almak için kendi başına iyi bir neden değil, özellikle AT&T’nin C-bandı lansmanı yalnızca sekiz ABD şehriyle sınırlı olduğundan ve kullanıma sunma yavaş olacağından, ancak zaten düşünüyorsanız, A13’ün lehine bir nokta.

Kayda değer: Samsung, Ocak 2023’te A13’ün yerini alan Galaxy A14 5G’yi duyurdu. Daha uzun bir güvenlik destek politikası ve 199 $ daha düşük bir fiyatla geliyor. Yakında test edeceğiz; O zamana kadar, 500 doların altındaki en iyi telefonlara yönelik rehberimiz, bütçe dostu telefonlar için en son önerilerimizi bulabileceğiniz en iyi yerdir.

A13 5G'nin 6,5 inçlik ekranı oldukça büyük ancak 720p çözünürlüğü boyutuna göre çok düşük.

A13 5G’nin 6,5 inçlik ekranı oldukça büyük ancak 720p çözünürlüğü boyutuna göre çok düşük.

Galaxy A13 5G, nispeten büyük bir ekran için düşük bir çözünürlük olan 6,5 inç 720p ekrana sahiptir. Aynı zamanda, 300 doların altındaki sınıfta yaygın olan ve Galaxy A52 5G gibi orta seviye telefonlarda bulacağınız daha zengin OLED ekranlara kıyasla biraz soluk görünen bir LCD panel. Kaydırma ve animasyonların standart 60Hz’den biraz daha yumuşak görünmesini sağlayan 90Hz’e kadar yenileme hızına sahiptir. Ancak genel olarak, düşük çözünürlük ve düşük kontrast, ekranın A13 5G’nin güçlü yönlerinden biri olmadığı anlamına gelir.

Satın alma işleminize bir microSD kart için fazladan 10-20 ABD Doları ayırmanız gerekebilir

Ancak MediaTek 700 5G yonga seti ve 4 GB RAM’i güçlü noktalar. Bu fiyattaki bir telefon için, günlük görevleri çok iyi yerine getiriyor, uygulamalar arasında hızla geçiş yapmama izin veriyor ve arka planda uygulamaları aşırı hevesle kapatmaya eğilimli değil. Google haritalarında veya Zillow’da yakınlaştırma / kaydırma gibi daha yoğun görevlerde biraz tekliyor, ancak genel olarak A13, günlük hayatımda yapmasını istediğim her şeye ayak uydurdu.

A13 5G, yalnızca 64 GB dahili depolama içerir. Bu, bütçe sınıfında alışılmadık bir durum değildir ve bulut depolama seçeneklerinize ve indirme işlemlerinize çok dikkat ederseniz idare etmek için yeterlidir, ancak çok fazla değildir. Satın alma işleminize bir microSD kart için fazladan 10-20 ABD doları ayırmanız gerekebilir.

Güç düğmesi, biyometrik kilit açma için bir parmak izi okuyucusu olarak iki katına çıkar.

Güç düğmesi, biyometrik kilit açma için bir parmak izi okuyucusu olarak iki katına çıkar.

Telefonun yan tarafındaki güç düğmesine gömülü bir parmak izi sensörü var ve çok hızlı – o kadar hızlı ki, telefonun gerçekten doğru kilitlenip kilitlenmediğini iki kez kontrol ettim (kilitliydi). İleri teknoloji telefonlardaki ekran içi okuyucular kadar şık değil ama aslında daha güvenilir ve kullanımı daha kolay. Yaşasın yana monteli parmak izi okuyucu, diyorum.

Pil ömrü, A13’ün güçlü yönlerinden bir diğeridir. Telefonun 5.000 mAh hücresi, Wi-Fi’de orta düzeyde kullanımla birkaç gün sürdü; yoğun bir kullanıcı muhtemelen tam bir günü ve ardından bazılarını atlatır.

A13 5G, iki düşük çözünürlüklü makro ve derinlik sensörünün yanı sıra 50 megapiksel ana kamera içerir.

A13 5G, iki düşük çözünürlüklü makro ve derinlik sensörünün yanı sıra 50 megapiksel ana kamera içerir.

A13 5G’nin kamera kurulumu basit: 2 megapiksel makro ve derinlik sensörleriyle birleştirilmiş f/1.8 lensli 50 megapiksel ana kamera var. Bu 2-megapiksel kameralar çoğunlukla işe yaramaz, bu yüzden gerçekten sadece standart geniş açılı arka kamera ve 5-megapiksel özçekim kamerası ile çalışıyorsunuz. Ultrawide yok – bunun için Samsung serisinde A32 5G’ye geçmeniz gerekecek – ve kamera uygulamasında gece modu yok.

Parlak gün ışığındaki fotoğraflar iyi görünür ve orta derecede düşük ışıklı görüntüler bile sosyal medya için yeterince iyi görünür, ancak çok düşük ışıktaki görüntüler, gürültü azaltma konusunda kirli bir karmaşa oluşturur. Siz fotoğraf çekerken kamera uygulamasındaki canlı önizleme korkunç derecede soluk görünüyor, ancak son ürün neredeyse her zaman çok daha iyi görünüyor. Bu, tam olarak ne elde ettiğinizi bilmenizi zorlaştırır, bu nedenle A13’ün kamerasına işini yapması için güvenmeniz yeterlidir.

Galaxy A13 5G, AT&T'nin yeni C-bandı 5G spektrumuna bağlanacak işlevsel, düşük maliyetli bir cihazdır.

Galaxy A13 5G, AT&T’nin yeni C-bandı 5G spektrumuna bağlanacak işlevsel, düşük maliyetli bir cihazdır.
Fotoğraf: Allison Johnson / The Verge

Galaxy A13 5G, yüksek kaliteli bir ekran veya çok yönlü bir kameradan çok günlük performans ve uzun pil ömrü ile ilgilenenler için anlamlı olan, uygun fiyatlı bir cihazdır. Sıkı bir bütçeniz varsa ve bir AT&T müşterisiyseniz, bunlar A13’ü düşünmek için iki neden daha. Taşıyıcının C-bandı 5G’si şu anda yalnızca birkaç pazarla sınırlı, ancak telefon üç yıllık güvenlik güncellemeleri ve iki yıllık işletim sistemi yükseltmeleriyle desteklenecek – ağın daha büyük şehirlere yayılmasını sağlayacak kadar uzun.

Sıkı bir bütçeniz varsa ve bir AT&T müşterisiyseniz, bunlar A13’ü düşünmek için iki neden daha

Yukarıdaki kriterlerden herhangi biri sizin için geçerli değilse, aynı maliyet için daha iyi seçenekler var – hatta daha az! 239 $ ‘lık OnePlus N200 5G, T-Mobile kullanıyorsanız harika bir seçimdir – karşılaştırılabilir performans ve A13’ün perakende fiyatından 10 $ daha ucuza daha güzel bir ekran sunar. N200, AT&T veya Verizon’un 5G ağlarında çalışmaz, bu nedenle, bu operatörlerden birindeyseniz yalnızca 4G’li bir telefondur – fiyat için fena bir anlaşma değil, ancak daha iyi 5G hızlarını kaçıracaksınız. önümüzdeki birkaç yıl boyunca.

Bu yazı itibariyle, AT&T aracılığıyla satın alırsanız (399 $ ‘dan) Motorola Moto G Stylus 5G fiyatı 249 $’ a düştü ve daha iyi bir ekran ve eşit derecede sağlıklı pil ömrü sunuyor. Şu anda AT&T C-bandı için sertifikalı değil, ancak yine de bu sekiz fırlatma şehrinden birinin dışındaysanız iyi bir satın alma.

Bu alternatifler size hitap etmiyorsa, A13 5G size iyi hizmet edecektir — 300 doların çok altında, yeni nesil kablosuz teknoloji için tamamen hazırlanmış, hoş olmayan (veya hoş) sürprizler içermeyen güvenilir bir cihazdır.

Güncelleme 23 Ocak 2023, 19:10 ET: Samsung tarafından Ocak 2023’te A13’ün halefi olarak duyurulan Galaxy A14 5G hakkında ayrıntılar eklendi.

Fotoğraf: Allison Johnson / The Verge

Devam etmeyi kabul edin: Samsung Galaxy A13 5G

Artık her akıllı cihaz, kullanmadan önce bir dizi şart ve koşulu kabul etmenizi gerektiriyor – aslında kimsenin okumadığı sözleşmeler. Bu anlaşmaların her birini okuyup analiz etmemiz mümkün değil. Ancak, cihazları incelediğimizde tam olarak kaç kez “kabul et” düğmesine basmanız gerektiğini saymaya başladık, çünkü bunlar çoğu insanın okumadığı ve kesinlikle pazarlık yapamayacağı anlaşmalardır.

Samsung Galaxy A13 5G’yi kullanmak için şunları kabul etmelisiniz:

  • Samsung’un Hüküm ve Koşulları
  • Samsung’un Gizlilik Politikası
  • Google Hizmet Şartları (Gizlilik Politikası dahil)
  • Google Play Hizmet Şartları
  • Otomatik yüklemeler (Google, Samsung ve operatörünüz dahil)

Aşağıdaki anlaşmalar isteğe bağlıdır:

  • Google Drive’a Yedekle: “Yedeklemeniz uygulamaları, uygulama verilerini, çağrı geçmişini, kişileri, cihaz ayarlarını (Wi-Fi şifreleri ve izinleri dahil) ve SMS’i içerir.”
  • Konumu kullan: “Google, konum verilerini düzenli aralıklarla toplayabilir ve bu verileri konum doğruluğunu ve konum tabanlı hizmetleri iyileştirmek için anonim bir şekilde kullanabilir.”
  • Taramaya izin ver: “Wi-Fi veya Bluetooth kapalı olsa bile, uygulamaların ve hizmetlerin Wi-Fi ağlarını ve yakındaki cihazları herhangi bir zamanda taramasına izin ver.”
  • Kullanım ve teşhis verilerini gönder: “Tanı, cihaz ve uygulama kullanım verilerini otomatik olarak Google’a göndererek Android cihaz deneyiminizi iyileştirmeye yardımcı olun.”

Ek olarak, Google Asistan için “Hey Google” ile asistana erişmeyi kabul etme seçeneği vardır. “Kabul ederseniz Google Asistan, ‘Hey Google’ı algılamak için bekleme modunda bekleyecektir.”

Nihai çetele: beş zorunlu anlaşma ve en az dört isteğe bağlı anlaşma var.Kaynak : https://www.theverge.com/22907086/samsung-galaxy-a13-5g-review-price-screen-specs

Yorum yapın