Samsung Avustralya, yanıltıcı reklamlar için 9,7 milyon dolar ödemeye karar verdi


Samsung Avustralya Federal Mahkeme tarafından emredildi yanıltıcı bir pazarlama kampanyası için 14 milyon ABD Doları (yaklaşık 9,7 milyon ABD Doları) para cezası ödemek, tarafından tespit edildiği gibi TelefonArena. Söz konusu reklamlar, Samsung’un kendi web sitesinin önermediği suya dayanıklı telefonlarından bazılarının havuzlarda ve plajlarda kullanılabileceğini öne sürüyordu.

Galaxy A serisi, S7 serisi ve S8 serisi telefonları gösteren reklamlar Mart 2016 ile Ekim 2018 arasında yayınlandı. Hepsi IP68 sınıfına sahiptir, bu da onları uzun bir süre boyunca tamamen suya batırabileceğiniz anlamına gelir – bu durumda 30 dakikaya kadar 1,5 metre (yaklaşık beş fit) derinliğe kadar. Ancak bu koruma yalnızca tatlı suyu kapsar – tuzlu su ve klorlu havuz suyu farklı bir konudur.

Samsung’un reklamları, telefonunuzda gezinmenin sorun olmadığını ima etti. Telefonunuzda sörf yapmanız tavsiye edilmez.
Resim: Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu / Samsung Avustralya

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (veya ACCC), 2019’da Samsung Avustralya’yı bu iddialarla ilgili görevlendirdi ve Federal Mahkeme Samsung’a ödeme yapmasını emrediyor. ACCC’nin başkanı Gina Cass-Gottlieb, kuruluşun Galaxy sahiplerinin telefonlarının suya maruz kaldıktan sonra arızalandığını veya tamamen çalışmayı bıraktığını söyleyen yüzlerce şikayetini incelediğini söyledi. Zayıf bağlantı şarj bağlantı noktası gibi görünüyor: Telefon tuzlu suda veya klorlu suda kullanılırsa ve bağlantı noktası tamamen kurumadan şarj edilirse korozyon meydana gelebilir.

IP68 gibi güçlü bir su geçirmezlik derecesinin bile belirli sınırlamalarla geldiğini hatırlatmak güzel bir şey. Televizyonda gördüğünüz bir şeye inanmadan ve akıllı telefonunuzla denize girmeden önce tedbirli olmak en iyisi.Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/23/23179875/samsung-australia-waterproof-ad-fine-galaxy

Yorum yapın