Samsung 990 Pro SSD Sahipleri, Disk Sağlığında Hızlı Düşüş BildiriyorSamsung, en hızlı, en güvenilir katı hal sürücülerinden (SSD’ler) bazılarını yapmasıyla tanınır, ancak şirketin en yeni üst düzey diskinin sahipleri aynı fikirde olmayabilir. Sizinki de dahil olmak üzere Samsung 990 Pro SSD kullanan bazı kişiler, sürücülerinin çok daha yüksek bir oranda bozulduğunu iddia ediyor. Bu, savurgan yeni sürücülerin hayaletten vazgeçmeden önce bir veya iki yıldan fazla sürmeyebileceğini gösteriyor. Tahmin edilebileceği gibi, Samsung garanti talepleri konusunda bir acı olmuştur.

SSD’lerde dönen sabit sürücülerle ilgili mekanik sorunlar yoktur, ancak en iyi NVMe sürücüler bile sonsuza kadar dayanmaz. Ardışık yazma döngüleri, bellek hücrelerini yıpratarak veri depolayamaz hale gelmelerine neden olur. En kötü durumda bile genellikle yüzlerce terabayt olarak ölçülen aşınma oranını izlemek için pek çok program vardır. Bu nedenle, 990 Pro sahiplerinin aşınma oranlarının çok daha yüksek olması oldukça tuhaf.

üzerinde Neowin, Robbie Khan, yeni 990 Pro’sunun haftada yaklaşık %1 oranında bozulduğunu fark etti. Khan, Samsung’un sürücüyü değiştirmesini sağlamaya çalışıp başarısız olduktan sonra, bununla ilgili bir makale yayınladı. Doğal olarak, Samsung o sırada sürücüyü değiştirmek için elini uzattı, ancak o zamandan beri diğer sahipler sürücülerinin daha da hızlı tükendiğini fark ettiler. Twitter’da bir kişi şunu buldu: sürücünün ömrünün %32’sini kaybetti sadece 2 TB yazmadan sonra. Samsung’un eski NVMe diskleri, onlarca terabayt kullanımla yılda sadece yüzde bir veya iki oranında düşecekti.

Tesadüfen, ben de birkaç hafta önce satın aldığım bir Samsung 990 Pro SSD’ye sahibim. Aşağıya bir göz atın — 2 TB veri yazdıktan sonra, 1 TB diskim %94 kullanım ömrü kaldığını bildiriyor. Bu hızla, SSD’m sadece 33TB yazdıktan sonra sıfıra ulaşacak ki bu muhtemelen 12 ila 18 ay içinde ulaşacağım (evet, çok yoğun bir kullanıcıyım). Beklediğim türden bir uzun ömür değil. hiç Bırakın Samsung’un en premium diskini SSD.

Görünüşe göre Samsung sorunun farkında, bu nedenle bir sürücüyü değiştirmek için daha fazla şansınız olabilir. Elbette bunu yapmak zorunda değilsiniz ve bu yaygın bir sorunsa, yedek bir 990 Pro almanın size bir faydası olmayacaktır. 990 Pro’yu her yıl değiştirmemiz mi gerekiyor? Çoğu insan bunları önyükleme sürücüleri olarak kullanıyor, bu yüzden onları değiştirmek büyük bir baş belası. Yorum için Samsung’a ulaştık ve yanıt alırsak bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Şimdi Oku:

  • SSD ve HDD Güvenilirliği Sanıldığından Daha Benzer
  • Alıcı Dikkatli Olsun: Chia Madencileri Değersiz İkinci El SSD’ler Satıyor
  • Samsung, Müşterileri Tuzağa Düşürmekten Salgını Suçluyor

Kaynak : https://www.extremetech.com/computing/342538-samsung-990-pro-ssd-owners-reporting-rapid-drop-in-drive-health

Yorum yapın