Sam Bankman-Fried’in görünüşü bir performans mıydı? • Teknolojik Haberler


FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried bugün Bahamalar’da açıklanmayan bir yerden muhabir Andrew Ross Sorkin ile bir DealBook etkinliği için konuştu, bu tartışma hukuk ekibinin “pek” onaylamadığı bir tartışmaydı, Sorkin’e çocuksu bir sırıtışla söyledi.

Canlı yayınlanan röportajı yakaladıktan sonra, hala inandırıcı olup olmadığını merak ediyoruz.

Bankman-Fried, gidip gelmeler boyunca, FTX ile kontrol ettiği ticaret şirketi Alameda Research arasında bilerek fonları karıştırmadığı konusunda ısrar ederek, neredeyse titizlikle amatörce konuştu. 10 milyar dolar ticaret, borç verme ve yatırım faaliyetlerinde kullanılmak üzere Alameda’ya müşteri varlıkları.

1 milyar ila 2 milyar dolar arasında kayıp görünse de ve şirket yöneticilerinin kırmızı bayrakları aşmak için bir “arka kapı” muhasebesi kurduğu bildirilse de, Sorkin ekiplerin birbirlerine olan güvenini sorduğunda, Bankman-Fried onun ” Alameda’nın konumunun ne kadar büyük olduğu beni açıkçası şaşırttı, bu da benim açımdan başka bir gözetim eksikliğine ve bundan sorumlu olacak birini atama konusundaki başarısızlığa işaret ediyor.”

Bankman-Fried, başkalarını suçlar gibi görünse de aslında dokuz kez “gözetim” ifadesini kullandı. FTX kullanıcılarının hesaplarından hiç para çekmesi gerekip gerekmediği sorulduğunda parmağıyla Alameda’yı işaret ederek, “Kaçmıyordum. [it], Tam olarak ne olduğunu bilmiyordum. Konumlarının boyutunu bilmiyordum. Bunların birçoğu geçen ay öğrendiğim şeyler ve bunu çılgınca araştırırken öğrendim. Açıkçası, diye ekledi, “Bu oldukça büyük bir hata. Bunu, daha fazla farkında olmadığım oldukça büyük bir gözden kaçırma olarak işaretliyorum.

Bankman, Sorkin’le gidip geldiği birçok noktada hayal görüyordu. FTX’in iflas başvurusunda bulunmadan önce – ilk önerilmesinden dört gün sonra gönülsüzce onayladığı bir hareket – “Finansmana çok ilgi vardı. [FTX]. Biliyorsunuz, milyarlarca dolar değerinde oldukça güçlü bir faiz var.”

Dışarıdan pek öyle görünmüyordu(!). İyi belgelendiği gibi, Binance’ten ilgi yoktu. Bu arada, Bankman-Fried’in bugünkü röportajda bağışladığı, yakıcı girişim destekçilerinden ilgi yoktu. (Sorkin tarafından FTX’i finanse eden “Sequoia Capital, Paradigm ve bazı çok büyük risk sermayesi şirketlerinin” Bankman-Fried’e ne kadar risk aldığını ve “herhangi bir sorumluluk taşıyıp taşımadıklarını” sorup sormadığı sorulduğunda, “Ben’ Sorumlu olduklarını düşünmüyorlar… odaklandıkları şeylerin çoğu… FTX’in ne hale gelebileceğiydi…”)

Aslında birçok yönden Bankman-Fried bugün, geleceğinin dramatik bir şekilde değiştiğini anlamayan ve bunun yerine istifaya zorlanmış olmasına rağmen FTX’in sonucunu hâlâ yönlendirebileceğine inanan biri gibi davrandı. (FTX’in kurumsal bir geri dönüş uzmanı olan yeni CEO’su, Bankman-Fried’in idareciliğini bir “şirket kontrolünün tamamen başarısızlığı.”)

Eldeki birçok varlıktan söz etti. [still at FTX], çoğu sıvı olmamasına rağmen. Bir ay önceki yeni yükümlülüklerden biraz daha değerliydiler, hatta birçoğu bir yıl önceydi.” Buna bağlı olarak Bankman-Fried, müşterilerinin her şeyini kaybedeceğini kabul etmediğini öne sürdü.

Röportajın sonlarına doğru “Size söz veremem ve orada kimseye söz veremem ve çok da elimde değil. Ama araştırmak mantıklı olur diye düşünüyorum. [a pathway forward] çünkü gerçekten güçlü ve uyumlu bir çaba olsaydı, müşterilerin çok daha fazla bütün olma şansı olduğunu düşünüyorum – bilmiyorum, hatta belki tamamen bütün olarak -.

O kadar tuhaf bir gösteriydi ki, dünyadaki en sofistike yatırımcılardan bazılarının – katı ölçütlerin yokluğunda Bankman-Fried’e bahis oynadıklarını varsayarsak – onu neden en başta bir kaide üzerine koyduklarını merak etmemize neden oldu.

Kesinlikle, kendisinin de söylediği gibi, seyirciler kahkahalar arasında “kötü bir ay geçirdi”. Yine de, Bankman-Fried ve çevresinin, onun tamamen beceriksiz olduğu, başını aşan biri olduğu ve hiçbir zaman kasıtlı olarak hilelere katılmadığı iddiasını ileri sürmeleri de bir o kadar muhtemeldir.

Bu büyük bir fark yaratır. ABD savcıları beceriksizlik veya ihmalle suçlanan birine karşı hukuk davası açabilir ve bu kişi önemli mali sonuçlarla karşılaşabilir. Ancak bir kişinin başkalarını yanıltmak için plan yaptığı kanıtlanırsa, o zaman dolandırıcılık suçları masaya yatırılır, bu da hapis cezası anlamına gelir. Bu çok daha kasvetli bir tablo.

Daha şimdiden, Manhattan’daki ABD Savcılığı’nın bir soruşturma başlattığı bildiriliyor; SEC ve Adalet Bakanlığı da doğal olarak, kurcalamak ve Bankman-Fried’in manevralarının aldatma amaçlı mı yoksa şaşırtıcı bir dizi hata mı olduğunu belirlemeye çalışmak.

Bankman-Fried’in kararlarını bilerek verdiği sonucuna varmak cazip geliyor. Ama eğer öyleyse, bugün oldukça iyi bir performanstı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/12/01/was-sam-bankman-frieds-appearance-a-performance/

Yorum yapın