Salesforce, geliştirme sürecinden iki yıl sonra web tabanlı IDE’sini beta olarak piyasaya sürüyor – Teknolojik Haberler


Düzenli Teknolojik Haberler okuyucuları, kabaca iki yıl önce (Haziran 2020’de) Salesforce’un GitHub Codespaces’ten sonra modellenen web tabanlı bir entegre geliştirme ortamı (IDE) olan Code Builder’ın duyurulmasıyla dalga geçtiğini hatırlayabilir. O zamandan beri annem söz konusuydu, ancak bugün Salesforce, şirketin bir makalede tanımladığı Code Builder’ın beta sürümünü belirsiz bir şekilde düşürdü. Blog yazısı “Salesforce için optimize edilmiş bir geliştirme ortamına” dönüşmüş olarak.

Birkaç yaz önce söz verildiği gibi, Amazon Web Services tarafından desteklenen Code Builder, geliştiricilerin Salesforce organizasyonları içinden tarayıcılarında bir IDE başlatmasına olanak tanır. Kod tamamlama, arama ve yeniden düzenleme gibi özelliklere ek olarak Code Builder, Salesforce çerçeveleri desteğiyle birlikte gelir ve Salesforce Uzantıları da dahil olmak üzere araçlarla önceden yüklenmiş olarak gelir.

Tahmin edilebileceği gibi, Code Builder, Apex ve Lightning Web Components dahil olmak üzere Salesforce tarafından geliştirilen programlama dilleriyle iyi bir şekilde çalışır ve tümü için otomatik tamamlama sunar. (Apex yaygın olarak Salesforce’un CRM platformları üzerinde bir hizmet olarak yazılım uygulamaları oluşturmak için kullanılırken, Lightning Web Bileşenleri HTML ve JavaScript kullanılarak oluşturulmuş özel web öğeleridir.) IDE ile geliştiriciler, Apex sınıflarında yapılan değişiklikleri test edebilir ve dağıtabilir. ve Lightning Web Components veya belirli bilgiler için bir kuruluşun Salesforce verilerini aramak için bir Salesforce Nesne Sorgu Dili sorgusu oluşturup çalıştırın.

Tahmin edilebileceği gibi, Code Builder ayrıca GitHub gibi sürüm kontrol sistemleriyle yerleşik entegrasyona sahiptir.

GitHub Kod Oluşturucu

Resim Kredisi: Satış ekibi

Salesforce’un baş geliştirici savunucusu Mohith Shrivastava, “Kod Oluşturucu, Visual Studio Code için Salesforce Uzantıları paketindekiyle aynı uzantı kümesiyle birlikte gelir ve görünüm ve his, Visual Studio Code Kullanıcı Arabirimine benzer,” dedi. Blog yazısı. “Yani bir Visual Studio Code kullanıcısıysanız ve Salesforce Extensions paketi gibi araçlarımızı kullandıysanız, kendinizi evinizde hissetmelisiniz.”

Code Builder’ı denemeden önce birkaç kelimelik uyarı: Salesforce, beta süresi boyunca en fazla 30 gün boyunca kullanımı 20 saatte sınırlandırıyor. Değişikliklerin kaydedilebilmesi için bir kuruluşa dağıtılması veya kaynak denetimine bağlı olması gerekir. Salesforce ayrıca Code Builder ortamlarının uyarı yapılmadan silinmeyeceğine dair hiçbir söz vermez ve Code Builder genel kullanıma sunulmadan bir süre önce tüm beta ortamlarını kaldıracağını söyler.

Code Builder’ın piyasaya sürülmesi, Salesforce’un masaüstü IDE’lerinden geçiş olarak yorumlanmasın diye, şirket bunun böyle olmadığını kesinlikle garanti ediyor. “Stratejimiz, müşterilerin her ikisinden de erişebileceği bir dizi IDE uzantısına sahip olmaktır. [Microsoft Visual Studio Code] veya Kod Oluşturucu,” diye devam etti Shrivastava. “Bu nedenle, hem masaüstünde VS Code’u hem de tarayıcıda Code Builder’ı desteklemek için Salesforce Uzantıları paketini oluşturmaya ve sürdürmeye devam edeceğiz.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/after-two-years-in-development-salesforce-launches-its-web-based-ide-in-beta/

Yorum yapın