‘Sağlıklı Kola’ Gerçek Koladan Daha mı Sağlıklı?


Tam TikTok’un daha tuhaf trendler getiremeyeceğini düşündüğümüzde, “sağlıklı Kola” olarak bilinen son çılgınlığı hem uzmanlar hem de kullanıcılar arasında sorular ve kafa karışıklığı yarattı. Duymadıysanız “sağlıklı kola” sonradan fenomen oldu. TikToker Amanda Jones meşrubat için daha sağlıklı bir alternatif olduğunu söyledi. Buz, balzamik sirke ve köpüklü sudan oluşur. Evet, doğru okudunuz: Balzamik sirke – salata soslarına eklediğiniz malzeme. Buradaki fikir, karışımın Coca-Cola gibi tadı olması gerektiğidir. Ama yapar mı Gerçekten?

Herkes biliyor gazoz içmek düzenli olarak içmek sağlığımız için en iyi şey değil, ama gerçekten gazlı, sirke bazlı bir içecekle değiştirmeye değer mi? TikTok’un gençler üzerinde etkili olduğu biliniyor, bu nedenle, içeceğin canı sıkıldığında soda yerine sirke içmeleri gerektiğinin söylenmesiyle ilgili. TikTok’taki en son sağlık trendleriyle, o dünyada tüketilmek kolay, ancak gördüğünüz her şeye inanmanız mı gerekiyor?

Bunu öğrenmek için birkaç diyetisyen ve bir diş hekimi ile konuştum. İşte bu son TikTok trendi hakkında söyledikleri.

‘Sağlıklı Kola’ diyet kültürüne katkı sağlıyor

“Sağlıklı Kola” ile ilgili en büyük sorunlardan biri, diyet kültürüne dayanan başka bir trend olmasıdır. Kuzey Carolina merkezli, yeme bozuklukları konusunda uzmanlaşmış kayıtlı bir diyetisyen olan Christine Byrne, “Bu, normal gazlı içecek içmenin daha düşük kalorili bir alternatifi ve birçok insan bunu otomatik olarak daha sağlıklı hale getirdiğini düşünüyor ve durum böyle değil” dedi.

Kayıtlı bir diyetisyen ve spor beslenme uzmanı olan Gabriela Barreto, bu eğilimin, sağlık sorunları olduğu fikrini devam ettirdiğini belirterek, aynı fikirde. iyiye karşı kötü yiyecek veya içecekler. “Şekerin düşman olduğunu ve sağlığınızı iyileştirecek veya bozacak bazı yiyeceklerin olduğunu ima ediyor, hepsi de diyet kültürünün bir ürünü” dedi. “Gıdalara ahlaki bir değer vererek, bu yiyecekleri yemenin yanlış veya kötü bir şey yaptığınız anlamına geldiğini ve bunun birçok insan için yiyeceklerle olumsuz bir ilişki geliştirmeye devam ettiğini tekrarlıyoruz.” Bu alışkanlıkların bir sonucu olarak, birçok insan düzensiz beslenme geliştirir.

Şekerli içeceklerin aşırı tüketimi bizim için iyi değil çünkü bizi Tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık riski altında, osteoporoz ve çok daha fazlası. Ama dürüst olalım, soda içmeyi seçtiğinizde, sağlığa faydaları için içmeme ihtimaliniz var. Şekeri, karbonasyonu veya kafeini canınız çektiği için ya da sadece keyif aldığınız için içiyorsunuz.

Byrne, “Düzenli kola her öğünde içmeniz gereken bir şey değildir, ancak besleyici bir genel diyetin parçası olarak bazen bir tane içmek iyidir” dedi. Soda içerseniz, bir yemek veya atıştırmalıkla eşleştirmek en iyisidir, çünkü birçok besin (sadece şeker değil) almak kan şekerinizi daha dengeli tutmanıza yardımcı olacaktır.

Soda kadar asidiktir

Diğer gazlı içeceklere benzer şekilde, “sağlıklı Kola” oldukça asidiktir. Her yiyecek ve içeceğin ne kadar asidik veya alkali olduğunu gösteren bir pH değeri vardır. Asitlik seviyesini belirlemek için ürün genellikle pH şeritleri veya bir pH metre kullanılarak test edilir ve ardından pH ölçeğine göre ölçüldüsıfırdan 14’e kadar olan bir aralığa sahiptir. Örneğin, su nötr olarak kabul edilir ve pH değeri 7’dir. pH değeri 7’nin altında olan her şey asidik olarak kabul edilir ve pH değeri 7’nin üzerinde olan herhangi bir şey düşük olarak kabul edilir. asit veya alkali.

Barreto, “Ph 2 ila 3 arasında oldukça asidik olan bu miktarda balzamik sirkeyi bir içecekte tüketmek zararlı olabilir” dedi. Bunun nedeni, yüksek asitli içeceklerin diş minesini aşındırması, yemek borunuzu tahriş etmesi ve asit reflüsü oluşturması veya kötüleşmesidir. Genelde balzamik sirkeyi salatada tükettiğimizde içinde başka malzemeler de var ve balzamik sirkenin içeriği o kadar yüksek değil” diye konuştu.

Ağız bakımı açısından bakıldığında, “sağlıklı Kola” trendi, normal gazlı içecek tüketmekten daha sağlıklı değildir. California’dan Dr. Joyce Kahng, “Sirke pH’ı yaklaşık 2 ila 3’tür, bu da tam şekerli Kola veya Diyet Kola ile aynı asit seviyesidir, yani yüksek hacimlerde emaye için eşit derecede zararlıdır” dedi. tabanlı kozmetik diş hekimi. “Referans olarak, diş minesi pH 5.5’te demineralize olur, bu nedenle normal bir Kola olup olmadığına bakılmaksızın, ikisi de dişler için sağlıksızdır.”

Olası sağlık riskleri

“Sağlıklı Kola” trendinin denemek isteyen herkes için uygun olmayabileceğini bilmek önemlidir. Yemek borusu ve asit reflüsü ile ilgili sorunları olan kişiler bu eğilimden kaçınmalıdır. Byrne, “Gastroözofageal reflü hastalığı olan biri için, böyle asidik ve kabarcıklı bir içecek asit reflüsüne neden olabilir, ancak aynı şey her türlü gazlı içecek ve ayrıca çok asitli her şey için geçerli” dedi.

Byrne’a göre çoğu insan için endişelenecek herhangi bir fiziksel sağlık riski yoktur. Bununla birlikte, ilaç kullanıyorsanız ve olası bir etkileşimden endişe ediyorsanız, her zaman önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

“Sağlıklı Kola” veya diğer gazlı içecekleri içmeyi seçerseniz, Kahng bunu kısa bir süre içinde veya yemekle birlikte içmenizi önerir. “Uzun süre asidik olan bir şeyi yudumlamak, ağız içinde asidik pH’ı uzattığı için yapabileceğiniz en kötü şeydir” dedi. “Karbonatlaşmanın ve aromaların pH’ı dişler için çok iyi olmayan asidik bölgeye indirdiğini unutmayın.”

Gerçek anlaşmayı içmekten daha iyisin

Artık “sağlıklı Kola”nın abartıya değmeyebileceğini bildiğinize göre, muhtemelen gerçek içkiyi mi yoksa diyet versiyonunu mu içmenin daha iyi olduğunu merak ediyorsunuzdur. Barreto, “Soda, diyabet ve kardiyovasküler hastalık gibi metabolik hastalıkların ana suçlularından ve başlıca nedenlerinden biri olarak damgalandı, ancak metabolik hastalıklar çok karmaşık” dedi. “Genetik, çevre, genel yaşam tarzı, sosyoekonomik durum ve daha fazlasını içeren birçok faktör var.”

Soda şeker içerirken, şekerin korkulacak bir şey olduğuna inanmadığını kabul ediyor. “Belirli ürünler veya malzemeler etrafında ne kadar çok korku tellallığı yaparsak, gıda ile ilişkimiz o kadar kötüleşir” dedi. “Ve artan araştırma ve deneyimlerden biliyoruz ki, bu insanların sağlığını iyileştirmede hiç işe yaramıyor, çünkü daha kısıtlayıcı diyete yol açıyor, bu da kişinin sağlığını iyileştirmeden kötüleştiriyor.”

Diyet gazoz söz konusu olduğunda, sağlık değeri hakkında yıllar boyunca spekülasyonlar yapıldı, ancak bunu destekleyecek kanıtlar eksik. Yapay tatlandırıcıların uzun vadeli etkileri hala tartışma konusu olsa da, tüketmek genellikle güvenlidir. Barreto, “Diyet soda hakkında kan şekerinizi gerçekten artıracağı, insülin yanıtını artıracağı, daha fazla şeker isteği duymanıza neden olacağı gibi birçok efsane var” dedi. Yapay tatlandırıcıların bağırsak bakterilerinde değişikliklere neden olabileceğine dair iddialar bile var ki bu tamamen yanlış değil. “Bu potansiyel olarak doğru olsa da, zarara veya değişikliğe neden olabilecek dozaj, tek bir diyet kola kutusunda bulunandan çok daha yüksek” dedi.

Genel olarak, Barreto diyet gazozun gazozun tadını seven ancak diyabetliler gibi kan şekeri seviyelerini izlemek zorunda olan insanlar için iyi bir alternatif olduğunu düşünüyor. Byrne, bazı kişilerin diyet soda içmekten şişkinlik ve ağız kokusu yaşayabileceğine dikkat çekiyor. “Tıpkı normal Kola ve hatta “sağlıklı Kola”da olduğu gibi, diyet gazoz içmenin bazen sağlığınız üzerinde iyi veya kötü büyük bir etkisi olması pek olası değildir, çünkü tek bir yiyecek veya içecek bunu yapacak kadar güçlü değildir.”

Sonuç olarak

TikTok’ta trend olan bir şeyin kopyalanması gerektiği anlamına gelmediğini tekrarlamak önemlidir. Viral eğilimleri sorgulamak ve kendinize bunların nasıl zararlı veya yararlı olabileceğini sormak sağlıklıdır. Zor durumda kalırsanız, dikkatli olmak ve önce bir profesyonele sormak en iyisidir.

“Sağlıklı Kola” trendini denediyseniz ve gerçekten beğendiyseniz, o zaman, elbette, için. Ama buna dahil değilseniz, bu da sorun değil – bunun yerine gerçek anlaşmayı veya diyet versiyonunu seçebilirsiniz. Bundan en önemli çıkarım, her yiyecek veya içeceğin “sağlıklı” olması gerekmediği ve en sevdiğiniz yiyecek veya içeceklerin orijinal hallerinde tadını çıkarabilmeniz gerektiğidir. Byrne’a göre, “En sevdiğiniz yiyeceklerin ‘daha sağlıklı’ versiyonlarını yaratmaya gerek yok çünkü bu takaslar sizi asla gerçek şeyin olacağı şekilde tatmin etmeyecek.”

Bu makalede yer alan bilgiler yalnızca eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır ve sağlık veya tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Tıbbi bir durum veya sağlık hedefleri hakkında sahip olabileceğiniz herhangi bir soruyla ilgili olarak her zaman bir doktora veya başka bir kalifiye sağlık kuruluşuna danışın.Kaynak : https://www.cnet.com/health/psa-ditch-the-healthy-coke-trend-and-just-drink-the-damn-soda/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın