Sağlıklı bir mühendislik kültürünün işareti


Liderlerin büyük kültürlerin gücünden bahsettiğini duyduğunuzda, genellikle iletişim, dürüstlük ve açıklıktan söz edildiğini duyarsınız ve bunların hepsi önemli boyutlardır. Tabii ki, Kubernetes hakkında görüşler olduğu kadar sağlıklı kültürlerin de birçok tanımı var.

Tam olarak tanımlayamasak da, hepimiz harika kültürler isteriz.

Bu yüzden CTO’ları işe aldığımızda, istediğimiz tüm önemli şeyleri iş ilanına koyarız. “Teknik olarak yetenekli, iyi işe alıyor, yazılım gönderiyor” gibi şeyler. İş ilanında nadiren kültürle ilgili bir şey buluyorsunuz ve bu hayal kırıklığı yaratıyor.

Çünkü harika bir kültürünüz yoksa yazılımı zamanında ve yüksek kalitede gönderemeyeceğiniz ortaya çıktı. En azından tahmin edilebileceği gibi değil. Ve öngörülebilir mühendislik çıktısı, sağlıklı bir işletme için çok önemlidir. Öngörülebilirlik, şaşırtıcı bir şekilde, harika bir kültürden gelen bir şeydir.

HashiCorp Ar-Ge Platformu EVP’si meslektaşım Preeti Somal’ın dediği gibi:

Mühendislik kültürü gerçekten çok önemli. Kültürümüz, ilkelerimize ve HashiCorp’tan Tao; bu yazılı mihenk taşları vizyonumuza, yol haritamıza ve ürün tasarımımıza rehberlik eder.

Kültürümüzün büyük bir kısmı, büyük ölçüde uzaktan odaklı, açık kaynaklı bir şirket olarak kurulduğumuz için eşzamansız iletişim ve karar verme etrafında dönüyor. Gerçek şu ki, kapsayıcı, açık ve şeffaf olmamızı gerçekten sağlayan şey yazılı iletişimdir.

Ve tahmin edilebilirlik açısından, yazmak sürprizleri azaltır; hepimiz aynı sayfadayız.”

Sağlıklı kültürler tahmin edilebileceği gibi harika ürünler oluşturur

Akıllısın ve ekibin harika. Yazılımı gönderirsiniz ve hatta bazen zamanında ve yüksek kalitede gönderirsiniz. Ancak, birçok şirket gibiyseniz, yüksek kaliteli yazılımları zamanında, güvenilir bir şekilde ve tekrar tekrar göndermek sizin için bir sorundur.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3686050/the-mark-of-a-healthy-engineering-culture.html#tk.rss_all

Yorum yapın