Sachin Bansal’ın firması Hindistan banka iznini alamadı – Teknolojik Haberler


Hindistan merkez bankası, yeni girişimi Navi’yi halka arz etmek isteyen Flipkart milyarderi Sachin Bansal’ın büyük bir gerilemesinde banka olmak için izin isteyen Chaitanya India Fin Credit başvurusunu reddetti.

Hindistan Merkez Bankası Salı günü, Bansal’ın Chaitanya’sı (Navi Technologies’in mikro finansman birimi) dahil olmak üzere dört başvuruyu, dünyanın en kalabalık ikinci pazarında tam teşekküllü bankaları işletmek için “uygun bulunmadığını” söyleyerek reddetti.

Salı günkü karar, yıllardır bankacılık lisansı arayan Bansal için büyük bir darbe oldu. Bir lisans, Bansal’ın müşterilerine sigorta ve kredi ürünleri sunan, mali durumunu iyileştiren ve ek ürünler piyasaya süren firması için bir yol oluşturacaktı.

Hindistan’da tam teşekküllü bir bankacılık lisansı, Navi’nin müşteri mevduatlarını kabul etmesine ve daha sonra bu fonları başkalarına borç vermek için kullanmasına izin verebilirdi. (Aksi takdirde, firmalar, borç para almanın daha fazla faize mal olduğu diğer bankalara ve fon kaynaklarına bakmak zorundadır.) Bir lisans, Navi’nin uluslararası işlemleri gerçekleştirmesini ve kendi kredi kartlarını başlatmasını da mümkün kılabilirdi. anonim açıkladı

Bu duyuru sırasında ayrı bir basın toplantısında bulunan Bansal, Navi’nin merkez bankasının kararını inceleyip seçenekleri değerlendireceğini söyledi. Flipkart’ın kurucu ortağı olan Bansal, 2018 yılında e-ticaret devinden ayrıldı ve aynı yıl Navi’yi kurdu. Navi’yi teknolojiden anlayan bir finans şirketi olarak pazarladı.

“Soracağız [the] Bu kararın arkasındaki sebep RBI. Bu karara karşı tarafımızdan temyiz edilebilir” dedi ve kararın startup için “yolun sonu olmadığını” da sözlerine ekledi.

Bu yılın başlarında 440 milyon dolarlık halka arz başvurusunda bulunan Navi, 2020’nin başlarında bir bankacılık lisansı için başvurdu. Başlangıç, daha önce 4 milyar doların üzerinde bir fonlama turu oluşturmaya çalıştı ve SoftBank da dahil olmak üzere bir dizi yatırımcıyla temasa geçti, ancak görüşmeler Teknolojik Haberler’ın daha önce bildirdiğine göre, lisansı güvence altına alamamasının ardından düştü.

Son çeyreklerde yerel basında çıkan haberlerde, Navi’nin döviz kurallarını ihlal ettiği, firma içinde uygun yönetimi sürdürmek için mücadele ettiği ve müşterilerin kişisel ve hassas verilerini sorumlu bir şekilde işlemediği iddia edildi.

RBI’nin evrensel banka lisansı kesintisini yapmayan diğer üç firma, BAE Borsası, Geri Dönenler Kooperatifi Finans ve Kalkınma Bankası ve eski Citibank yöneticisi Pankaj Vaish’in önerisi. RBI, ülkede bankacılık lisansları verme konusunda çok muhafazakar olmuştur. Son 10 yılda, Bandhan ve IDFC First dahil sadece bir avuç firma.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/17/sachin-bansal-firm-fails-to-secure-india-bank-permit/

Yorum yapın