Roscosmos patronu görevden alındı ​​• The Register


Dmitry Rogozin, Rus uzay ajansı Roscosmos’un patronu olarak görevinden alındı.

Rogozin’in sosyal medyadaki ve başka yerlerdeki emisyonları her zamankinden daha fazla dengesiz hale geldikçe, uzay topluluğu etrafında spekülasyonlar dönüyordu. Bir sabah duyuru Kremlin’den gelen haberler söylentilerin doğru olduğunu doğrulamış görünüyor: Rogozin gitti ve yerine Yuri Borisov Roscosmos’un Genel Müdürü olarak atandı.

Şu anda Borisov’un Rogozin’in zengin şamata ve soytarılık geleneğini sürdürüp sürdüremeyeceği belli değil. ABD ve Avrupa ajansları NASA ve ESA, bu özel dikenin artık kendi taraflarından çekilmemesini hararetle umacaklar.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Roscosmos’un birçok uluslararası projeden tecrit edilmesiyle sonuçlanmadan önce bile, Rogozin tartışmalara yol açtı. rezillik vardı “trambolin” yorumu 2014’te, o zamanki Roscosmos patronu, yaptırımlar Rusya’ya uygulanırken ABD astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) nasıl ulaşabileceğini tahmin ettiğinde. Uzay Mekikleri daha yeni emekli olmuştu.

Diğer olaylar şunları içerir: gizemli delik ISS projesinin Rus tarafındaki bazılarının yörüngede delindiğini öne sürdüğü Soyuz MS-09 uzay aracını ya da eski modül ISS’yi aldı yanaştıktan kısa bir süre sonra ateşlenen sürpriz bir itici sayesinde vahşi bir yolculukta.

Rogozin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Roscosmos mühendislerinin Arianespace’in Fransız Guyanası tesisindeki yeni Soyuz fırlatma rampasından çekilmesi ve bir sonraki OneWeb uyduları partisinin Baykonur’da yerde bırakılmasıyla retoriği hızlandırdı.

Eski Roscosmos patronu da takas edilen dikenler NASA astronotu Scott Kelly ile bu yılın başlarında.

Son zamanlarda, ISS’nin iddia edilen propaganda amaçları için kullanımı konusunda tartışmalar vardı (o kadar ki, genellikle sakin olan NASA, yeterince sinirlendi tuhaflıklardan şikayet eden bir bildiri yayınlamak) ve son onay ESA, ExoMars ve Yüzey Platformu görevlerinde Roscosmos ile işbirliğini sonlandırıyordu.

Rogozin için geleceğin neler getireceğine gelince, Rusya Uzaydagazeteci Anatoly Zak tweet attı:

2014 yılında Rusya, Ukrayna’daki Kırım’ı ilhak etti.

Rogozin’in Rus uzay programının karşı karşıya olduğu gerçeklere yönelik küstahlığı ve yaratıcı yorumu, kesinlikle Kremlin’den bir tür ödül almayı hak ediyor olmalı. ®

Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2022/07/15/roscosmos_rogozin_dismissed/

Yorum yapın