Roe’nun geri dönüşünden sonra, kadın sağlığı girişimlerinin kurucuları savaşa hazırlanıyor – Teknolojik Haberler


Avukatlar ve organizatörler ABD Yüksek Mahkemesi karar taslağının Mayıs ayı başlarında sızdırılmasından bu yana Roe v. Wade’in bozulmasına hazırlanıyordu. Ancak, dönem bakım şirketi August’un kurucu ortağı Nadya Okamoto, karar Haziran ayı sonlarında resmiyet kazandığında hala kalbi kırık hissediyordu.

Teknolojik Haberler’a “Politika ve yasama eylemi konusunda beni her zaman tutkulu kılan şeylerden biri, her zaman çok kalıcı hissettirmesiydi” dedi. “Roe’nun geri alınması, değişim ve sosyal ilerleme hakkında sahip olduğum inançların çoğuna aykırıydı.”

Okamoto gibi aktivistler şimdi bir kez daha bireyin kürtaj hakkını protesto etmenin ön saflarındalar. Bir startup kurucusu olarak Okamoto, platformunu ve konumunu başkalarını eğitmek ve etkilemek için kullanmaya hazır olduğunu ve yalnız olmadığını söyledi.

ABD gerçekliğe kayarken, üreme sağlığı şirketlerini yöneten birçok kadın kurucu, savaş duruşu sergiliyor daha kötüsü Roe öncesi var olandan daha fazla. Kasım gel, 26 eyalet neredeyse tamamen kürtaj yasağı ile karşı karşıya.

Roe’yu da geri alma kararı yolu açar ırklararası ve eşcinsel evlilik hakkı verenler gibi diğer hakların erozyonu için.

Bu nedenle Teknolojik Haberler, bu kez kadın kurucuların kendilerini ve şirketlerini kürtaj mücadelesinin ön saflarına alarak başka bir titreşim kontrolü gerçekleştirdi. Okamoto ve diğerlerinden bazıları kendilerini burada göreceklerini hiç düşünmediklerini itiraf ediyor; aynı zamanda, sanki tüm hayatları boyunca bu mücadeleyi üstlenmek için hazırlanıyorlarmış gibi geliyor.

Okamoto, “Bir platforma sahip olmak bir ayrıcalıktır” dedi. “Bu ayrıcalık, önemli bir şey yapmak için söz konusu platformu kullanarak uzlaştırılmalıdır.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/16/after-roes-reversal-founders-of-womens-health-startups-prepare-for-battle/

Yorum yapın