Rocket Lab’ın NASA’nın CAPSTONE misyonunu canlı olarak başlatmasını izleyin – Teknolojik Haberler


Tekrarlanan gecikmelerden sonra, CAPSTONE olarak bilinen mikrodalga fırın boyutundaki CubeSat sonunda aya olan uzun yolculuğuna başlayabilir. Bu lansmanla NASA, iddialı Artemis programının ilk bölümüne başlamayı ve insanlık tarihinde bir ilk olacak olanın temellerini atmayı hedefliyor: Ay çevresinde yörüngede mürettebatlı bir platform.

Ajansın “Gateway” olarak adlandırdığı mürettebatlı platform fırlatılmadan önce, NASA ilk olarak ayın etrafında benzersiz, oldukça eliptik bir yörüngeyi test ediyor. İşte burada CAPSTONE veya Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknoloji Operasyonları ve Navigasyon Deneyi devreye giriyor. CubeSat, altı ay boyunca bu tam yörüngede (doğruya yakın haleli yörünge olarak adlandırılır) seyahat ederek NASA bilim adamları için önemli veriler toplayacak.

Oraya ulaşmak için, CAPSTONE bir gemide fırlatılacak. roket laboratuvarı Şirketin Yeni Zelanda’nın uzak Māhia Yarımadası’ndaki sitesinden elektron roketi. Rocket Lab CEO’su Peter Beck bu haftanın başlarında Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, “Electron’un şimdiye kadar uçmak zorunda kaldığı en yüksek kütle ve en yüksek performans” dedi.

Rocket Lab, özellikle bu görev için “Lunar Photon” adlı Photon uzay aracının bir varyantını geliştirdi. Bu uzay aracı, CubeSat’ı aya doğru doğru yörüngede tutmak için bir dizi manevra yapacak.

CAPSTONE aynı zamanda diğer endüstri oyuncularının büyük katkılarının sonucudur. özellikle, Gelişmiş Alan CAPS’yi geliştirdi, sahibi oldu ve işletiyor; Tyvak Uluslararası CubeSat platformunu kurdu; yıldız keşfi uzay aracının tahrik sistemini sağladı; ve Sınırsız Bağlantı radyo iletişim sistemi sağladı.

NASA bir blog yazısında, uzay ajansı başlangıçta fırlatma için Pazartesi günü hedefliyordu, ancak “Rocket Lab’in son sistem kontrollerini yapmasına izin vermek” için bir gün daha zorlamak zorunda kaldı. Görev bir kez daha ertelenirse, endişelenmek için bir neden yok: Rocket Lab, 27 Temmuz’a kadar her gün fırlatma fırsatlarına sahip ve CAPSTONE’ın yörüngesinin tasarımı, fırlatma penceresinde ne zaman olursa olsun 13 Kasım’a kadar aya ulaşacağı anlamına geliyor. Dünya’dan ayrılır.

NASA’nın YouTube kanalı, 5:55 AM EST için hedeflenen lansman ile 05:00 EST’den başlayarak canlı bir lansman web yayını gösteriyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/watch-rocket-lab-launch-nasas-capstone-mission-to-the-moon-live/

Yorum yapın