Rocket Lab’in aya yaptığı CAPSTONE görevi, bir ay uzay istasyonu kurmanın anahtarıdır – Teknolojik Haberler


Roket Laboratuvarı, mikrodalga büyüklüğünde bir metal parçasını aya gönderiyor gibi görünebilir – ancak bu, uzaydaki geleceğimiz için çok önemli.

“Giderken ay şaka değil.” Öyle dedim roket laboratuvarı CEO Peter Beck, hem NASA hem de özel uzay endüstrisi için bir dönüm noktası görevi olan CAPSTONE’ın planlanan lansmanından birkaç gün önce.

Görev önemlidir, ancak CAPSTONE CubeSat’ın kendi istatistiklerine dayanarak bunu varsayamazsınız: yaklaşık bir mikrodalga fırın boyutunda ve sadece 55 pound ağırlığında. Ancak uzay aracının ay yörüngesindeki kabaca altı aylık görevinin nihai amacı, ayın yörüngesinde olacak mürettebatlı bir istasyon için uygun bir yörünge çizmektir. Bir kez kurulduğunda, Gateway olarak adlandırılan bu platform, insan uzay araştırmalarında yepyeni bir bölümün kilidini açabilir.

CAPSTONE’u (Cislunar Otonom Konumlandırma Sistemi Teknoloji Operasyonları ve Navigasyon Deneyi anlamına gelir) NASA’nın Artemis programında uzaydaki ilk adım olarak düşünün, bu on yılın ortasında insanları aya geri döndürmek için iddialı bir plan. Ağ Geçidi platformu, aya iniş yapanlar için bir ara istasyon, ayı keşfeden astronotlar için bir ikmal kavşağı ve hatta Mars ve ötesine yapılan görevler için bir transfer noktası olarak kullanılabilir.

Resim Kredisi: NASA

Görev, Artemis programı ve kamusal alan araştırması için sadece büyük bir anlaşma değil: Özellikle, özel sektör ve uzay ajansı arasındaki bir yamalı işbirliğinin sonucudur. Görev için NASA’nın web sitesindeki ortaklar listesine dahil olanlar:

Ve elbette, fırlatma hizmetleri için Roket Laboratuvarı.

CAPSTONE, şirketin Yeni Zelanda’nın uzak Māhia Yarımadası’ndaki tesisinden bir Rocket Lab Electron roketiyle fırlatılıyor. Beck, “Bu, Electron’un şimdiye kadar uçmak zorunda kaldığı en yüksek kütle ve en yüksek performanstır,” dedi Beck. “Araç, performans açısından kesinlikle sınırlarını zorluyor.”

Roket Laboratuvarı, görevi gerçekten başlatmanın yanı sıra, bu çaba için Photon uzay aracının özel bir varyantını geliştirdi ve buna Ay Fotonu adını verdi. Bu uzay aracı, yaklaşık altı ila sekiz günlük bir süre boyunca bir dizi yörünge gerçekleştirecek ve zamanla yörüngenin hızını ve zirvesini artıracak. Ardından Photon, Ay’a doğru rotasını belirleyecek olan ay ötesi enjeksiyon adı verilen son yanmayı gerçekleştirecek. Enjeksiyondan yaklaşık 20 dakika sonra, Photon ve CAPSTONE ayrılacak ve CubeSat tek başına ayın etrafındaki hedef yörüngesine ulaşmak için kalan manevraları yapacak.

Beck, Photon’un manevralarının karmaşıklığına atıfta bulunarak, “Ay çok uzakta,” dedi. “Çok büyük hızlarda seyahat ediyorsunuz. Dolayısıyla, bir açı hatasının veya bir hız hatasının yalnızca en küçük bir kısmını alır ve olmanız gereken yerden çok uzağa ateş edersiniz.”

“Milyonlarca kilometrelik bir kurşun sıkmak gibi ve tam olarak doğru yerde olmalı.”

Olağandışı bir yörünge

CAPSTONE’ın keşfedeceği tam yörüngeye, doğrusala yakın hale yörüngesi (NRHO) denir. Bir kolye şeklindeki bu yörünge, CAPSTONE’ı ay yüzeyine 1.000 mil kadar yaklaştıracak ve 40.000 mil kadar uzağa getirecektir. Şekli tuhaf olsa da, çok kararlı bir yörünge, bu da daha fazla verimlilik ve daha az itici gaz kullanımı anlamına geliyor. NRHO, Gateway için ideal yörünge olarak düşük ay yörüngesi ve uzak retrograd yörünge dahil olmak üzere rakip yörüngelere karşıydı; ancak NASA’nın açıkladığı gibiNRHO, astronotlara ay yüzeyine kolay erişim, Dünya’ya sürekli bir görüş (ve iletişim) ve derin uzaya erişim sağlayacak ‘her iki dünyanın en iyisi’ seçeneğidir.

Ancak NRHO yörüngesini test etmek, görevin tek noktası değil. CubeSat ayrıca NASA’nın navigasyonu veya Gateway’in yörüngesi ve istasyon tutma hakkında doğru bir tahminin nasıl oluşturulacağını anlamasına yardımcı olacaktır.

Advanced Space’de CAPSTONE görev tasarım lideri Ethan Kayser, “NRHO marjinal olarak kararlı olduğundan, Gateway ve CAPSTONE yörüngede kalabilmek için haftada bir kez hafif bir ‘dürtme’ gerektirecektir,” dedi. bir Reddit gönderisinde. “CAPSTONE, her devirde bir kez gerçekleşen bu istasyon tutma manevralarını tasarlamak ve yürütmek için aynı stratejiyi kullanacak.” Stella Exploration tarafından inşa edilen sekiz itici itici, bu manevraları gerçekleştirmenin anahtarı olacak.

CAPSTONE ay yörüngesine 13 Kasım’da varacak. Yaklaşık altı aylık bir yörünge görevinden sonra NASA, uzay aracını ömrünün sonunda aya çarpmayı planlıyor. Lansman, 28 Haziran Salı günü saat 05:55 EDT’de anlık bir başlatma penceresinde gerçekleşecek şekilde ayarlandı, bu nedenle canlı yayın ve görev başlatmanın sonucu hakkında raporlama için Teknolojik Haberler’ı takip ettiğinizden emin olun.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/rocket-labs-capstone-mission-to-the-moon-is-key-to-establishing-a-lunar-space-station/

Yorum yapın