Rocket Lab’in ABD topraklarından Electron’u ilk kez piyasaya sürmesini izleyin • Teknolojik Haberler


Sert hava koşulları ve şiddetli rüzgarlar nedeniyle birçok gecikmenin ardından Rocket Lab, bugün 18:00 EST’de açılan iki saatlik bir fırlatma penceresiyle Virginia’dan ilk görevini başlatmaya hazırlanıyor.

Misyonun adı “Virginia is for Launch Lovers” ve bu ad birçok yönden uygun. Rocket Lab’in Electron roketi, kendi uydu takımyıldızını kullanarak radyo frekansı analitiğini toplayan ve analiz eden Virginia merkezli bir şirket olan HawkEye 360 ​​için alçak Dünya yörüngesine üçlü bir uzay aracı taşıyacak. Fırlatma, HawkEye’ın geçtiğimiz Nisan ayında Rocket Lab ile imzaladığı üç görev sözleşmesinin bir parçası.

NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi’nden havalanacak olan roket, uzay ajansı için de bir ilk: Electron, NASA direktörlerinin fırlatma için oyunun kurallarını değiştirebileceğini söylediği yeni uçuş güvenliği yazılımıyla donatıldı. Yazılım, roket şirketi ve uzay ajansı tarafından ortaklaşa geliştirilen Rocket Lab’ın Pegasus yazılımının önemli bir bileşeni olan NASA Otonom Uçuş Sonlandırma Birimi (NAFTU) olarak adlandırılıyor.

CEO Peter Beck, Aralık ayında bir medya brifinginde gazetecilere “Bu uçuş, Rocket Lab için başka bir fırlatma rampasını simgelemiyor” dedi. “Ulus için yeni bir yeteneğin ayağa kalkması.”

Rocket Lab, Virginia tesislerine önemli miktarda sermaye yatırdı. Fırlatma kompleksi olarak adlandırılan LC-2’nin ötesinde, şirket ayrıca Wallops’u Neutron roket gelişiminin evi yaptı. Buna bir fırlatma sahası ve üretim ve yenileme tesisi de dahildir. Rocket Lab, NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi ve ABD Uzay Kuvvetleri’nin Florida’daki Cape Canaveral yerine Virginia’yı tercih etmesiyle SpaceX, Relativity Space ve Blue Origin gibi fırlatma şirketleri arasında öne çıkıyor. Beck, “menzilin sessizliğini” ve Florida sitelerinin ana çekimleri olarak fırlatma kadansını artırma yeteneğini gösterdi.

“KSC inanılmaz bir aralık ama bence herkes hemfikir olmalı, oldukça meşgul,” dedi. “ [Wallops] ürün yelpazesi o kadar yoğun değil ve büyümek için çok fazla alan var.”

Rocket Lab canlı yayınını başlattığında, onu sayfanın üst kısmında yayınlayacağız. Ayrıca tüm işlemleri şirketin web sayfasından da takip edebilirsiniz. Youtube kanalı.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/watch-rocket-lab-launch-electron-from-u-s-soil-for-the-first-time/

Yorum yapın