Rocket Lab, Wallops Adası’ndaki yeni tesisten fırlatıldıYorum Yap

SpaceX’ten bu yana en başarılı uzay girişimlerinden biri olan Rocket Lab, Electron roketini ilk kez Salı akşamı NASA’nın Wallops Adası, Va’daki Uçuş Tesisinden fırlattı.

Electron roketi, akşam 6 civarında yenilenmiş bir fırlatma rampasından fırlatıldı ve Washington metropol bölgesinden görülebildi. Kaliforniya merkezli şirket, daha önce Yeni Zelanda’daki tesisinden roket fırlatmıştı, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nden daha sık uçmayı umuyor.

Wallops tesisi, Chincoteague’e yakındır ve onlarca yıldır kullanılmaktadır. Rocket Lab’a ek olarak, Northrop Grumman’ın Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ikmal misyonlarını uçuran Antares roketine de ev sahipliği yapıyor.

Birkaç yıl önce, Rocket Lab taşındı ve Virginia’nın sahada faaliyet gösteren gelişen uzay şirketleri listesine dönüşeceğini umduğu ticari bir şirket ekledi. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi gibi diğer sitelere baktı, ancak nihayetinde kısmen oradaki operasyonlarını genişletme kabiliyeti nedeniyle Wallops’u seçti.

Rocket Lab’in CEO’su Peter Beck, geçen yıl gazetecilerle yaptığı bir görüşmede, “KSC harika bir seri, ancak herkesin hemfikir olması gerektiğini düşünüyorum, oldukça meşgul,” dedi. “Oysa burada Virginia dışında neredeyse aynı yörüngeye ulaşabiliriz. Ürün yelpazesi o kadar yoğun değil ve büyümek için çok fazla alan var.”

60 feet’in biraz altındaki küçük boyutuyla Electron, küçük uyduları kısa sürede taşımak için tasarlanmıştır. Bu, Pentagon ve ABD istihbarat topluluğunu özel olarak ilgilendiren bir yetenektir. Rocket Lab’in Wallops’u seçmesinin bir başka nedeni de; Washington’dan arabayla üç saatten biraz fazla uzaklıkta.

Salı günkü fırlatma Aralık ayından ertelendi. Roket, radyo frekanslarını algılayabilen uyduları çalıştıran Herndon, Va. merkezli bir şirket olan HawkEye 360 ​​tarafından üretilen üç uydu taşıyordu. Fırlatmadan bir saatten biraz fazla bir süre sonra şirket, uyduların başarılı bir şekilde konuşlandırıldığını söyledi.

Şirket, Electron’u fırlatmanın yanı sıra çok daha büyük olan Neutron roketini Wallops’tan uçurmayı planlıyor. Bu roketin yeniden kullanılabilir olması amaçlanıyor – uzaya fırlatıldıktan sonra dönecek ve fırlatma rampasına geri uçacaktı. Beck, şirketin şimdi 2024’te yapılması planlanan ilk uçuşunda Neutron’u indirmeye çalışacağını söyledi.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2023/01/24/wallops-rocket-launch/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın