Robotik Proses Otomasyonu (RPA) otomasyonda bir sonraki büyük şey mi?


A Otomasyon üzerine McKinsey Global Anketi 2020’de kuruluşların %66’sının, 2018’de %57 olan bir veya daha fazla işlevi veya iş birimini otomatikleştirdiğini ortaya koydu. Otomasyonu uygulayan kuruluşların sayısında artış var.

Adecco CEO’su Alain Dehaze’nin gözlemlediği gibi, “Teknolojideki hızlı gelişmeler – otomasyon, yapay zeka ve paylaşım ekonomisinin gelişi – çalışma şeklimizi değiştiriyor.

Teknolojinin ötesinde, geleneksel çalışma kalıpları da toplumdaki, kuruluşlardaki ve işgücü yönetimindeki değişiklikler tarafından bozulmakta ve daha bağımsız ve dağınık bir işgücünün yükselmesine yol açmaktadır.”

Otomasyonun Evrimi

Otomasyon, tekrarlayan manuel görevleri ortadan kaldırmak için teknolojinin uygulanmasının sonucudur. İşte birkaç kurumsal otomasyon örneği:

 1. Otomatik Erken Uyarı Sistemleri – bir fabrikadaki proses değişkenlerini izleyin ve otomatik uyarılar sağlayın.
 2. Satınalma Siparişi Otomasyonu – envanter seviyelerine göre onay iş akışlarını tetikleyin ve siparişi onaydan sonra doğrudan satıcıya gönderin.
 3. Otomatik Müşteri Adayı Yönetimi – müşteri adayı bilgilerini CRM sistemlerine girin, müşteri adaylarını satışlara otomatik olarak atayın ve e-posta ile bilgilendirin.
 4. Müşteri Destek Otomasyonu – müşterilerden gelen destek çağrılarını yönetin, takip edin ve yanıtlayın.
 5. Çalışan Hizmetleri Otomasyonu – çeşitli çalışan talepleri için onay iş akışlarını tetikleyin.

Şirketler Neden Otomasyona Yatırım Yapıyor?

“Büyük İstifa” hiçbir azalma belirtisi göstermiyor. İçinde Yıllık Çalışma Trend Endeksi Raporu 2022, Microsoft, Gen Z ve Millennials’ın %52’sinin, yıllık %3 artışla bu yıl işverenlerini değiştirmeyi düşündüğünü buldu. “Ön cephe çalışanlarının %63’ü teknolojinin yarattığı iş fırsatları konusunda heyecanlı ve teknoloji, çalışanların işyeri stresini azaltmaya yardımcı olabileceğini söylediği faktörler listesinde üçüncü sırada yer alıyor.”

Son birkaç yılda otomasyon uygulayan şirketler aşağıdakiler gibi ölçülebilir faydalar elde etti:

 • Daha yüksek verimlilik
 • Daha verimli süreçler
 • Daha hızlı geri dönüş süresi
 • Daha iyi çalışan bağlılığı

Küresel bir özel kimyasallar şirketi örneğini düşünün, Lubrizoluygulanan bir laboratuvar otomasyonu çözümü. Uygulamadan önce, laboratuvarları ekzotermleri izlemeyi zor buluyordu. Bilim adamları, stresli ve zaman alıcı olan sıcaklık artışına dikkat etmek zorunda kaldılar. Otomasyon onların stresini azalttı, insan hatalarını ortadan kaldırdı ve üretkenliği artırdı.

Proses Otomasyonunu Anlamak

Görev Otomasyonu

Görev otomasyonu, veri girişini otomatikleştirmek kadar basit olabilir. Bir İş Kuralları Motorunu görev otomasyonuyla birleştirdiğinizde, otomatikleştirilmiş iş akışları oluşturma yeteneği kazanırsınız.

Örneğin, bir çalışan yardım masasına yazılım yükleme konusunda destek isteyen bir e-posta gönderir. Takip sisteminde otomatik olarak bir destek bileti oluşturulur. Sistem bir destek yöneticisi atar ve bir bildirim gönderir. Destek yöneticisi bileti ‘kapattığında’, sistem onay için çalışana bir e-posta gönderir.

İş Akışı Otomasyonu

İş akışı otomasyonu, bir görevi tamamlamak için tekrarlanabilir adımları otomatikleştirmek için etkili olsa da, süreç otomasyonunun birden fazla görev ve iş akışından oluşan daha büyük bir hedefi vardır ve bunlar birlikte otomatikleştirildiğinde şirketlerin bir iş sürecinin verimliliğini artırmasına yardımcı olur.

İK Süreç Otomasyonu

ADP Workforce Now, Ceridian Dayforce, Zoho People ve Oracle Cloud HCM gibi İK Süreç Otomasyonu yazılımı, uçtan uca İK süreç yönetimi yetenekleri sunmak için süreç otomasyonundan yararlanır.

Bu platformlar, bordro işlemlerini, İK yönetimini, tatil takibini, performans yönetimini ve gider geri ödemelerini otomatikleştirebilir.

Benzer şekilde Adobe Marketo, HubSpot, Salesforce Pardot ve Active Campaign gibi araçlar ve platformlar, pazarlamacıların müşteri yolculuğu/yaşam döngüsü boyunca katılımı artırmak için otomatik pazarlama kampanyaları oluşturmasına yardımcı olur.

Yapay Zekanın Yükselişi ve Büyük Veri Analitiği

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimindeki ilerlemelerin şirketlerin akıllı otomasyonu uygulamalarına nasıl yardımcı olduğunu keşfetmeden önce Alan Turing’in söylediklerini hatırlamakta fayda var.

“Bir bilgisayar, bir insanı insan olduğuna inandıracak şekilde aldatabilseydi, zeki olarak adlandırılmayı hak ederdi.”

Yapay zeka arayışı ‘Taklit Oyunu‘, bu da bir makinenin ‘düşünüp düşünemeyeceğini’ sorguladı. AI şimdi, gelecekteki değerleri tahmin etmeye yardımcı olacak geçmiş verilerden öğrenmek için gelişti.

Elbette, büyük veri ve makine öğrenimi, her ikisi de birbirine bağımlı olduğundan benzer bir büyüme yörüngesini paylaşır.

Robotik Süreç Otomasyonu — Otomasyon ve Yapay Zekanın Birleşimi

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), basitçe bir bilgisayarda insan eylemlerini taklit eden yazılım robotları oluşturmak ve dağıtmak olarak tanımlanabilir.

A Deloitte Küresel RPA Anketi RPA’nın benimsenmesinin aşağıdaki sonuçlarını vurgulamıştır:

 • Geliştirilmiş Uyumluluk (%92)
 • Daha İyi Doğruluk ve Kalite (%90)
 • Gelişmiş Verimlilik (%86)
 • Maliyet Azaltma (%59)

Yakın tarihli bir Forrester araştırma raporuna göre, RPA ve Akıllı Otomasyon (IA) çözümleri sunan 200’den fazla şirket var. RPA yazılım çözümleri pazarının ulaşması bekleniyor 2025 yılına kadar 22 milyar dolar.

Önde gelen bir RPA yazılım şirketi olan UiPath’in yönetim ekibi, 2022’nin ilk çeyreğinin sonuçlarını tartışmak üzere analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, yakın zamanda RPA uygulayan müşterilerle ilgili iki ilginç vaka çalışmasını vurguladı.

Vaka No. 1: A küresel finansal hizmetler ve sigorta şirketi

Vaka No. 1: Küresel bir finansal hizmetler ve sigorta şirketi, akıllı otomasyonu 2025 yılına kadar 100 milyon dolarlık bir maliyet düşüşü sağlamanın yolu olarak belirledi. Otomasyon stratejileri:

 • AI-Belge İşleme
 • Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme
 • Yazılımın Otomatik Test Edilmesi
 • Kodsuz ve Düşük Kodlu Vatandaş Geliştirme

Durum No 2: Küresel Sağlık Değişimi (GHX)

Vaka No 2: Global Healthcare Exchange (GHX), 4100’den fazla hastaneyi 600’den fazla entegre, küresel tedarikçiye bağlayan bulut tabanlı bir tedarik zinciri ağıdır. GHX otomasyon yol haritası şunları içerir:

 • AI Belge İşleme Kullanarak Büyük Ölçekli Belge Dönüştürme
 • AI-Computer Vision kullanarak Görüntü Tanımlama ve İşleme
 • Kodsuz ve Düşük Kodlu Vatandaş Geliştirme

Robotik Süreç Otomasyon Ekosistemi

UiPath’in halka arz öncesi değeri 35 milyar dolar olan halka arzından bu yana, SAP, Salesforce MuleSoft, SS&C ve ServiceNow gibi büyük şirketlerin daha küçük RPA şirketlerini satın alarak inorganik büyüme peşinde koştuğu RPA ekosisteminde tektonik bir değişim yaşandı.

 • 2021’de SAP, müşterilerin müşteri deneyimine dayalı olarak dahili süreçleri uyumlu hale getirmesine yardımcı olan bir süreç analitiği şirketi olan Signavio’yu satın aldı.
 • Geçen yıl Salesforce, akıllı bir yazılım robotik şirketi olan Servicetrace’i satın aldı.
 • Bu yıl, akıllı bir otomasyon hizmetleri şirketi olan SS&C, önde gelen bir RPA çözümleri sağlayıcısı olan Blue Prism’in satın alımını tamamladı.

Accenture ve IBM gibi BT şirketleri, şimdiye kadar, müşterilerine küresel olarak RPA yazılımının sistem entegratörleri ve bayileri rolünü oynamaktan memnunlar.

RPA için Önümüzdeki Yol

Deloitte RPA Anketi ayrıca, birkaç işlemi otomatikleştirmek için RPA Botları kullanan şirketlerin %78’inin önümüzdeki birkaç yıl içinde RPA harcamalarını artıracağına işaret ediyor.

Anket önemli bir soru ortaya koyuyor: RPA’yı başarılı bir şekilde kullanan çoğu kuruluş dijital işgücünü ölçeklendirmeyi neden zor buluyor?

İş Süreci Modellemesi:

Akıllı otomasyonu kurumsal ölçekte uygulamanın ön koşulu, kuruluş içindeki tüm süreçleri tanımlamak ve modellemektir. BPM, iş akışlarını ve süreçleri görsel olarak temsil etmek için akış şemalarından yararlanır.

Bulutta RPA:

Automation Anywhere tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, “Şimdi ve Sonraki: RPA DurumuAkıllı otomasyon uygulayan dört şirketten biri, dijital işgücünü talep üzerine ölçeklendirmek için RPA botlarını bulutta çalıştırıyor.

Entegrasyonlar:

UiPath gibi şirketler, aşağıdakiler gibi niş RPA çözümleriyle entegrasyon yetenekleri sunar: Myndshft (otomatik sosyal yardımlar ve sigorta yönetimi), hava kayağı (belge iş akışları otomasyonu).

Vatandaş Gelişimi:

Kodsuz geliştirme, iş kullanıcılarına şablonlardan öğeleri ‘sürükle ve bırak’ ve görevleri ve iş akışlarını otomatikleştiren programlar oluşturma yetkisi verir. Vatandaş Geliştirme ve Otomatik Test yetenekleri, kodlayıcılara ve test cihazlarına olan bağımlılıkları ortadan kaldırarak kuruluşların dijital işgücünü ölçeklendirmelerine yardımcı olacaktır.

Erişilebilir Hiper Otomasyon — RPA’nın Geleceği

Geçmişte, RPA botları, organize edilmiş ve erişilebilir yapılandırılmış verilerle iyi çalıştı. Hyper Automation’ın bir bileşeni olan Akıllı Belge İşleme (IDP), basılı formlar gibi yapılandırılmamış belgelerdeki bilgileri okumak ve anlamak için Optik Karakter Tanıma (OCR) ve Makine Öğrenimi’ni (ML) birleştirir.

Bilişsel Metin ve Ses Otomasyonu

Bilişsel Metin ve Ses Otomasyonu, taklit etmek için Doğal Dil İşleme ve Konuşma Tanıma’dan yararlanır insan etkileşimleri. Otomatik iş akışları ve onaylar, bir müşteriden veya bir çalışandan gelen sohbet mesajı gibi yapılandırılmamış bilgilerden tetiklenebilir.

Robotik Veri Otomasyonu (RDA):

2019’da Gartner, veri hacmini ve karmaşıklığı şirketlerin dijital dönüşüm hedeflerini etkileyen en büyük zorluklardan biri olarak tanımladı. Robotik Veri Otomasyonu veri toplama, bağlamsallaştırma ve istatistiksel analizle ilgili veri işlemlerini (DataOps) ve iş akışlarını otomatikleştirmeye yardımcı olur. RDA, iş akışlarına ve görevlere RPA’nın yaptığını veri boru hatlarına yapar.

Hizmet Olarak RPA:

UiPath ve Automation Anywhere gibi şirketler müşterilerin takip etmesine yardımcı oluyor Değere Kadar Zaman (TTV) verimlilik artışı, hizmet biletlerinin daha hızlı çözülmesi, hataların azaltılması ve daha hızlı onaylar gibi ölçülebilir faydalar sunmak için RPA çözümlerinin harcadığı süreyi belirlemek.

Hizmet olarak RPA, bir kuruluş için bot çözüm çerçevesini satın almak ve uygulamak için geçen süreyi azaltır. Tüm SaaS tekliflerine benzer şekilde Cloud RPA, şirket içi BT altyapısına olan bağımlılıkları ortadan kaldırır.

Çözüm

Otomasyon endüstrisi, vatandaş geliştiricilerin botlar oluşturmasına ve SAP, Salesforce ve Microsoft 365 gibi kurumsal uygulamalarla entegre etmesine olanak tanıyan gerçekten kodsuz bir Robotik Süreç Otomasyonu platformu oluşturmaya doğru ilerliyor.

Süreç Modelleme, Otomatik Test, Makine Öğrenimi, Doğal Dil İşleme ve Belge Anlama alanındaki gelişmeler, RPA çözüm mimarlarının kuruluştaki her süreci otomatikleştirebilen daha karmaşık botlar sağlamasını sağlayacaktır.

Başarılı bir akıllı otomasyon programının amacı, çalışanların yüksek katma değerli faaliyetler gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktır.

Resim Kredisi: Yazar Tarafından Sağlanmıştır; Teşekkürler!

Jim Edward

Jim Edward

Softura’daki İş Geliştirme ekibinde, BT danışmanlığı, özel uygulama geliştirme, geçişler ve entegrasyonlar dahil olmak üzere şirketlerin dijital olarak dönüşmesine olanak tanıyan anahtar teslim hizmetler sunar.Kaynak : https://readwrite.com/is-robotic-process-automation-rpa-the-next-big-thing-in-automation/

Yorum yapın