Roblox, içerik oluşturucu rolü için eski Google Play Başkan Yardımcısı’na dokunuyor • Teknolojik Haberler


Roblox, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin geleceğine büyük bahse girerken, 13 yaş altı grupta her yerde bulunan çevrimiçi oyun platformu buna göre kadrolanıyor.

Şirket Salı günü yaptığı duyuruda, şirketin kullanıcı yapımı oyunlara ve deneyimlere odaklanan dahili bölümü olan içerik oluşturucu grubunun ürün ekibine liderlik etmesi için eski Google Play Başkan Yardımcısı Tian Lim’i işe aldığını duyurdu.

Lim, şirketin içerik oluşturucular için ilk kez oyun geliştirmeye adım atan birçok genç kullanıcıyı ve ayrıca profesyonel oyun stüdyoları platformun özel topluluğunu ticari başarıya dönüştürmek istiyor.

“Tutkulu kişilerle ilişki kurmaktan heyecan duyuyorum roblox geliştiriciler ve içerik oluşturuculardan oluşan bir topluluk ve sürükleyici, güvenli ve medeni bir metaverse platformu oluşturmaya yardımcı oluyor,” dedi Lim.

Lim, Roblox’a katılmadan önce Google’ın mobil uygulama ekosistemi Google Play’de beş yıl çalıştı. 2014’ten 2017’ye kadar Hulu’nun CTO’su olarak görev yaptı ve ondan önce Xbox Live için avatar geliştiren ekip de dahil olmak üzere hem Xbox hem de PlayStation’da ekiplere liderlik etti.

Lim, Teknolojik Haberler’a “Artık AAA’dan mobile kadar birçok farklı türde ekosistem gördüm” dedi.

Lim, geçen yıl Roblox’un yaratıcı çabalarına katılan başka bir eski CTO olan Nick Tornow ile çalışacak. Tornow, şirketin içerik oluşturucu grubu için mühendislikten sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Roblox, topluluğu tarafından oluşturulan özel oyunlara ve diğer sanal alanlara büyük önem vermektedir. Geleneksel sosyal ağlar, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gücünü ve kârlılığını on yıldan uzun bir süre önce keşfederken, oyun dünyası bu fikre çok daha yavaş geldi.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik veya “UGC” oyun dünyasında yükselişte ve Roblox, Minecraft ve Epic’in Fortnite’ı gibi yaratıcı ekosistemler bu trendi sürdürmek için iyi bir konumda. Herhangi bir geleneksel anlamda bir oyundan çok bir platform olan Roblox, geliştiricilere akıllarına gelebilecek her şeyi inşa etmeleri için temel dijital araçlar sağlar.

Buna karşılık, oyun geliştiricileri, Roblox’u “deneyimler” ile doldurur; şirketin, barındırdığı milyonlarca portala verdiği ad, soğuk takılma odalarından slasher korku oyunlarına ve diğerlerine kadar her şeyi sunar. Gucci markalı etkileşimli sanat sergileri.

Meta veri deposunun neye benzeyeceği veya buraya ne zaman geleceği konusunda kimse hemfikir görünmese de, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik genellikle bu sohbeti etkiler ve Roblox da bir istisna değildir.

Lim, “Roblox’un meta evreni oluşturmaya çalıştığını sanmıyorum,” dedi. “Platformu ve işletim sistemini inşa ediyor için metaverse.”Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/roblox-tian-lim-creator-vp/

Yorum yapın