Robinhood, Gamestop meme stok kaosu sırasında neredeyse patladı – Teknolojik Haberler


Mali Hizmetler Evi Komitesi bir rapor yayınladı Geçen haftanın sonlarında Gamestop hissesi etrafındaki çılgınlık sırasında Robinhood’a üzücü bir bakış sunuyor.

Hisse senedi ticareti ve yatırım uygulaması, Redditors ve diğer perakende yatırımcıların $GME etrafında toplanıp fiyatını stratosfere göndermesinden sonra ilk büyük “meme hissesi”nden gelen ilgideki artış karşısında kör oldu.

Bireysel yatırımcılara borsaya dalmak için nispeten sorunsuz bir yol sunan Robinhood için destan, aynı anda yeni kullanıcıların ve marka ilgisinin büyük bir beklenmedik düşüşü ve neredeyse şirketi neredeyse içine çeken varoluşsal bir tehditti.

Robinhood, şirket platformunun – ve cüzdanının – üstesinden gelebileceğinin sınırında sallanırken, Gamestop ve bazı bitişik sıcak hisse senetleri etrafındaki işlemleri dondurdu. Artan taleple birlikte Robinhood, işlemlerdeki ani yükselişi yatıştırmak için teminatta tuttuğundan daha fazlasını birdenbire riske attı.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters (D-CA), kapalı kapılar ardında yaşananların derinlemesine incelenmesi çağrısında bulundu ve yeni rapor, “Oyun Durdu: Meme Borsası Olayı Nasıl Sorunlu İş Uygulamalarını, Yetersiz Risk Yönetimini ve Düzenleyici ve Mevzuat Reformu İhtiyacını Ortaya Çıkardı”, komitenin bulgularını toplar. Aşağıda yer alan rapor, bir dizi duruşmadan, 95.000 sayfa belgeden ve 50 röportajdan alınmıştır.

Waters, “Komitemin konuyla ilgili soruşturması, araştırmamız sırasında ortaya çıkarılan rahatsız edici ticari uygulamaları ele almak için daha iyi piyasa düzenlemelerine ihtiyacımız olduğunu gösterdi” dedi. “Sipariş akışı ve oyunlaştırma için ödeme, perakende yatırımcıları mümkün olduğunca çok işlem yapmaya iterek yeni nesil ticaret uygulamaları için karlı hale getirerek piyasaları her zamankinden daha değişken hale getiriyor.”

Komite, Robinhood’un işini, yeterli risk yönetimi olmaksızın agresif büyümeyi tercih ettiğini öne sürerek “rahatsız edici” olarak nitelendirdi. Raporda ayrıca, komitenin incelediği finansal firmaların çoğunluğunun, “aşırı” piyasa oynaklığının başka bir riskli aşamasına hazırlanmak için herhangi bir planının bulunmadığı da tespit edildi.

Rapora göre:

28 Ocak 2021 sabahı, Robinhood’ın zaten NSCC’de mevduatta bulunan yaklaşık 696 milyon dolarlık teminatı vardı ve bu, ona yaklaşık 3 milyar dolarlık bir teminat açığı bıraktı ve bu, NSCC’nin takas fonu gereksinimini karşılamak veya risk alma riskini karşılamak için göndermesi gerekiyordu. NSCC’nin kurallarını ihlal ederek ve potansiyel olarak müşterileri için alım satımları tamamen ortadan kaldırma yeteneğini kaybetmek.

[President and Chief Operating
Officer for Robinhood’s clearing operation] Swartwout, bu miktarın Robinhood için bir sürpriz olduğunu doğruladı ve Komite personeline, “temel” ücretleri temsil eden 1,4 milyar dolarlık teminat depozito gerekliliklerini öngördüklerini ve hazırladıklarını, ancak Aşırı Sermaye Primi ücretlerini modellemedikleri için Robinhood’u açıkladı. bu nedenle ek 2,2 milyar $’lık Ek Sermaye Primi ücreti için yeterli finansman beklemiyordu ve ayarlamamıştı. 28 Ocak 2021 sabahı Jim Swartwout, Gretchen Howard’a EST 06:29’da “Büyük likidite sorunu” yazarak mesaj attı.

Robinhood’da, şirketin yönetici liderlik ekibi, şirketin dikkatini ve kitlesel yeni kullanıcı akınını artırmanın yolları hakkında beyin fırtınası yapmak için el ele tutuştu. “zar zor bir arada tutulan şeyler” ile.

Sonuç olarak, şirket teminat gereksinimleri için bir feragat sağladı, bazı işlemleri duraklattı ve felaketi önledi, ancak tarihin kendini tekrar etmeyeceğinin ve farklı bir şekilde sarsılmayacağının garantisi yok. Raporun ışığında Waters, başka bir Robinhood tarzı yakın erimeyi önlemek için “önemli” yasal reformlar çağrısında bulundu.

Robinhood’un ihtiyatlı olmasının bir yolu mu? Şirketin ciddi bir inceleme için hazır olduğunu bilmek.

Robinhood’ın takas operasyonlarından sorumlu kıdemli direktörü, “Şu anda en büyük endişemiz, ölçeğimizi halledebilir miyiz” diye yazdı. “Kendi hacmimizi idare edemediğimiz için böyle bir şeyi teslim edemezsek, bu iyiye alamet olmaz. [the clearinghouse] veya düzenleyiciler.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/robinhood-report-meme-stock-gamestop/

Yorum yapın