Rivian’ın kurucusu RJ Scaringe, EV üreticisinin 1 milyon dolarlık hissesini aldı – Teknolojik Haberler


Rivian’ın kurucusu ve CEO’su RJ Scaringe, yaklaşık 1 milyon dolar değerinde 41.000 şirket hissesi satın aldı. menkul kıymet dosyalama Pazartesi öğleden sonra gösterileri yayınlandı.

Scaringe, Pazartesi günkü kapanış fiyatına göre şu anda 4.205.690 dolar değerinde 169.175 doğrudan hisseye sahip. Ayrıca bir güven yoluyla 4,3 milyon dolaylı hisseye ve bir LLC aracılığıyla 4,595 dolaylı hisseye sahiptir.

Satın alma, Rivian hisselerinin Amazon elektrikli kamyonet programını riske atan bir koltuk tedarikçisiyle yasal bir anlaşmazlık haberlerinin ardından ve Ford’un şirketteki 7 milyon hissesini daha sattığını açıklamasının ardından Pazartesi günü yeni bir düşüş yaşamasıyla gerçekleşti.

Riviyalı bir sözcü, Scaringe’nin hisseyi neden şimdi satın aldığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Rivian, Kasım ayında halka açık bir şirket olarak 106.75 $’lık bir açılış hissesi fiyatıyla giriş yaptı ve bu, onu ABD tarihindeki en büyük halka arzlardan biri yapan ve piyasa değerini Ford’un yanı sıra GM’nin de üzerine koyan bir fiyattı. (O zaman, GM’nin piyasa değeri 86.31 milyar dolardı; Ford’unki 78.2 milyar dolardı.)

Şirketin hisse fiyatı bir hafta sonra 179.47$’a ulaştı. Ancak piyasadaki genel oynaklık ve Rivian’ın yaptığı özel durum açıklamalarının birleşimi, halka açık piyasa açılışından bu yana hisse fiyatının %75’ten fazla düşmesine neden oldu.

Rivian’ın %12 hissesine veya yaklaşık 102 milyon hissesine sahip olan Ford, bu ayın başlarında şirketin 8 milyon hissesini sattı. Bu ilk satış, Rivian hisselerinin %17’den fazla düşmesine neden oldu. 13 Mayıs’ta Ford sattı 7 milyon hisse dahatoplam hissesini %10’un altına itiyor.

Bu “%10’un altındaki” eşik, Ford’un artık ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na D Formu sunması gerekmediği anlamına geliyor. SEC kurallarına göre, “içeridekiler” %10 veya daha fazla hisseye sahip olmak şirketin hisse senetlerini içeren işlemlerinin çoğunu Form 3, 4 veya 5’te iki iş günü içinde SEC’e bildirmek zorundadır.

Yararlanma hakkı sahibi olarak Ford, hissesi %5’in altına düşene kadar işlemden sonraki 10 gün içinde gerekli olan bir Çizelge 13D raporu sunmak zorunda kalacak.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/rivian-founder-rj-scaringe-snaps-up-1m-worth-of-ev-makers-stock/

Yorum yapın