Rivian, macera ağındaki ilk EV hızlı şarj cihazlarını çalıştırıyor – Teknolojik Haberler


Rivian, otomobil üreticisinin eyaletler arası bir “macera” ağı kurma teklifinin bir parçası olarak bu hafta Kaliforniya ve Colorado’da üç EV hızlı şarj tesisi açacak.

Pazartesi günü Colorado, Salida’da açılan ilk Seviye 3 DC hızlı şarj sitesinde, 200 kilovattan fazla güç sağlayabilen dört şarj cihazı bulunuyor. Rivian’a göre. Şirket, bu, Rivian R1T sürücülerinin (ve nihayetinde R1S SUV sürücülerinin) 20 dakikada 140 mil kadar menzil eklemesine izin verdiğini söyledi. Hızlı şarj cihazlarından biri, römork çeken araçları barındırmak için bir çekme alanı olarak kurulmuştur.

Rivian, ikinci ve üçüncü Adventure Network sitelerinin 28 Haziran ve 29 Haziran’da Inyokern ve Bishop, California’da, Mammoth Gölleri, Yosemite Ulusal Parkı ve Ölüm Vadisi Ulusal Parkı gibi çeşitli eğlence yerlerine yakın yerlerde açılacağını söyledi.

Üç DC hızlı şarj tesisinin açılması, Rivian’ın Kuzey Amerika’daki 600 tesise 3.500 hızlı şarj cihazı kurma planına yönelik önemli ve ilk adımdır. Ancak bu hızlı şarj cihazları, Rivian’ın 2023’ün sonuna kadar 10.000’den fazla şarj cihazı kurmayı hedefleyen ikili EV altyapı stratejisinin yalnızca bir parçası.

Rivian Adventure Network, Salida’da açılan gibi eyaletler arası yerleştirilmiş hızlı şarj cihazlarını ve EV endüstrisinde tipik olmayan başka bir katman içeriyor.

Rivian ayrıca dağ bisikleti ve yürüyüş parkurları, kano noktaları, ulusal ve eyalet parkları ve hatta popüler tırmanış kayalıkları gibi macera dolu yerlere Seviye 2 AC şarj cihazları kuruyor. Amaç, doğrudan Rivian’ın müşteri tabanına hitap etmek ve özellikle yeni alıcılar çekmek. Şirketin “yol noktaları” olarak adlandırdığı, Rivian’ın tüm Seviye 2 AC şarj cihazları halka açıktır ve J1772 fişli tüm elektrikli araç markalarına açıktır. DC hızlı şarj cihazlarına yalnızca Rivian müşterileri erişebilir.

Rivian geçen Temmuz ayında 42 Colorado Eyalet Parkı’nın tamamında bu ara noktaların ilkini kurmaya başladı. Her parkın her birinde iki Rivian Waypoint olacaktır.

Bu hafta açılan yeni hızlı şarj siteleri, daha yavaş “ara nokta” şarj cihazlarını da içeriyor. Örneğin, Rivian’ın Salida lokasyonunda 11,5kW şarj hızı sağlayan dört adet “Seviye 2” AC şarj cihazı bulunmaktadır. Bu oranda, Seviye 2 şarj cihazı, bir R1T kamyonet ve R1S SUV’da saatte 25 mil menzile kadar ekleyebilmelidir.

Rivian sahipleri, aracın navigasyonu ve beraberindeki uygulama aracılığıyla markalı hızlı şarj cihazlarının yanı sıra ara noktaları da bulabilirler.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/27/rivian-is-turning-on-the-first-ev-fast-chargers-in-its-adventure-network/

Yorum yapın