Rivian, koltuk tedarikçisiyle fiyat anlaşmazlığının Amazon minibüs programını tehdit ettiğini söyledi – Teknolojik Haberler


Rivian, Ticari Araç Grubu’na karşı, tedarikçinin bir sözleşmeyi ihlal ettiğini ve Amazon ve potansiyel olarak diğer ticari müşteriler için ürettiği elektrikli minibüslere bağlı özel koltuk paketinin fiyatlarını neredeyse iki katına çıkardığını iddia ederek şikayette bulundu.

WSJ oldu şikayeti ilk bildiren9 Mart’ta Michigan’daki Wayne County Mahkemesinde dosyalandı. Ticari Araç Grubu, bir mahkeme başvurusunda, üzerinde anlaşmaya varılan ilk fiyata sözleşmeye bağlı olarak yükümlü olmadığını iddia ediyor.

Rivian şikayette, anlaşmazlığın çözülmemesi durumunda ticari kamyonet programını kapatmak zorunda kalabileceği ve bunun da şirkete ve diğer tedarikçilerine yakın ve onarılamaz zararlara yol açabileceği konusunda uyardı.

Şikayet haberi, Pazartesi günü Rivian hisselerini %7 değer kaybetti.

Rivian, tüketiciler için R1T elektrikli kamyonet ve R1S SUV üretiyor. Ayrıca, Rivian’ın yaklaşık %18’ine sahip olan Amazon ile, e-ticaret devine 2030 yılına kadar 100.000 elektrikli kamyonet tedarik etmek için bir sözleşmesi var. Rivian ayrıca, 2023’te elektrikli dağıtım kamyonetlerini diğer ticari müşterilere satmaya başlamayı planlıyor.

Rivian, ilk şikayetinde, koltuk, çevreleyen trim ve atlama koltuğunu içeren özel paket için yeni bir tedarikçinin bulunması gerektiğinde Amazon-Rivian Prime Van’ın veya RPV’nin üretiminin erteleneceğini belirtiyor. Rivian, koltuk paketinin, Rivian’ın bunları üretim araçlarında doğrulamadan önce bir yıldan uzun bir süredir test edilmesini gerektiren “güvenlik açısından kritik” bileşenler içerdiğini de sözlerine ekledi.

Rivian’dan bir sözcü CVG’nin Rivian’a koltuk sağlamaya devam ettiğini ve tarafların bir çözüm üzerinde görüştüklerini söyledi.

Rivian şikayetinde, Ticari Araç Grubu’nun şirkete koltuk paketlerini üzerinde anlaşılan fiyattan tedarik ettiğini iddia ediyor. Şubat ayında bu durum değişti ve Rivian, CVG’nin “tedarikini rehin tuttuğunu ve otomobil üreticisi fiyatın yaklaşık iki katını ödemeyi kabul etmediği takdirde tüm koltuk paketlerinin Rivian’a sevkiyatını durdurmakla tehdit ettiğini” iddia etti.

Rivian, arz kesintisini önlemek için koltuk paketleri için daha yüksek fiyattan “protesto altında” siparişler verdi. Ancak şikayet, CVG’nin, Rivian herhangi bir sözleşme ihlali iddiası için CVG’yi serbest bırakmayı kabul edene kadar bu anlık satın alma siparişlerini yerine getirmeyi reddettiğini iddia ediyor.

Mahkemeye göre, 17 Mayıs’ta bir önerge duruşması yapılacak.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/16/rivian-says-pricing-dispute-with-seat-supplier-threatens-amazon-van-program/

Yorum yapın