Restoranları Hedefleyen Google Tek Yıldızlı İnceleme Dolandırıcılığı


Restoranları hedef alan yeni bir dolandırıcılıkta, suçlular, dijital hediye kartlarını gasp etmek için bir pazarlık kozu olarak restoranların Google sayfalarında olumsuz puanlar bırakıyor.

San Francisco’dan New York’a, birçoğu Michelin yıldızlı işletmelerden lokantacılar, son günlerde, restoranlarında hiç yemek yemediklerini söyledikleri kişilerden, hiçbir açıklama veya fotoğraf olmadan Google’da tek yıldızlı puanlar aldıklarını söyledi. . İncelemelerden kısa bir süre sonra, birçok işletme sahibi, sorumluluğu üstlenen ve derecelendirmeleri kaldırmak için 75 ABD doları tutarında Google Play hediye kartı talep eden bir kişiden e-posta aldıklarını söyledi. Ödeme alınmazsa, mesaj, daha fazla kötü derecelendirme izleyeceğini söylüyor.

Metin tehdidi her e-postada aynıydı: “Eylemlerimiz için içtenlikle özür dileriz ve işinize zarar vermek istemeyiz ama başka seçeneğimiz yok.” E-posta, gönderenin Hindistan’da yaşadığını ve hediye kartının yeniden satış değerinin gönderenin ailesine birkaç haftalık gelir sağlayabileceğini söyleyerek devam etti. Birkaç Gmail hesabından gelen e-postalar, bir Proton posta hesabına ödeme yapılmasını istedi.

Kim Alter, şef ve sahibi Gece kuşu San Francisco’da, Google’ın şirketi şikayet etmek için tweet atmasının ardından tek yıldızlı derecelendirmesini kaldırdığını söyledi. Chinh Pham’ın sahibi Sochi Saigon Mutfağı Şikago’da, müşterilerin sosyal medyada bir isyan çıkarmasından sonra tek yıldızlı incelemelerinin kaldırıldığını söyledi.

Bayan Pham, “Bu tür çılgın şeylerin başımıza gelmesini finanse edecek çok paramız yok” dedi.

Google’da, operatör ve analist ekiplerinin yanı sıra otomatik sistemler, bu tür kötüye kullanımlara yönelik incelemeleri izler. Bir Google Haritalar sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, platformun durumu araştırdığını ve politikalarını ihlal eden yorumları kaldırmaya başladığını söyledi.

“Politikalarımız, incelemelerin gerçek deneyimlere dayanması gerektiğini açıkça belirtiyor ve politika ihlalleri tespit ettiğimizde, içeriğin kaldırılmasından hesabın askıya alınmasına ve hatta davaya kadar hızlı bir şekilde harekete geçiyoruz” dedi.

Ancak bazı restoran sahipleri, kendilerine yardım etmesi için Google’dan birine ulaşmanın zor olduğunu söyledi. Pazartesi itibariyle, bazı restoranlar hala olumsuz yorumlar alıyordu. Bazıları onları işaretlemeye devam ettiklerini, ancak Google’ın henüz harekete geçmediğini söyledi.

Şirketin genel müdürü Julianna Yang, “Biraz savunmasızsın” dedi. Oğulları ve Kızları Restoranının mesajlara verdiği yanıtın çoğunu üstlenen San Francisco’da. “Ördekler oturuyormuşuz gibi görünüyor ve bu incelemelerin durması şans eseri değil.”

İçin EL Fikirler Restoranın yöneticisi William Talbott, Chicago’da Pazartesi günü, restoranın sahte olarak bildirdiği son bir yıldızlı derecelendirmelerden birinin platformun politikalarını ihlal etmediğini ve kaldırılmayacağına karar verdi.

“Bu, baş etmemiz gereken başka bir kabus,” dedi. “Aklımı kaybediyorum. Bizi bundan nasıl kurtaracağımı bilmiyorum.”

Kolluk kuvvetleri, restoran sahiplerini, hedef alındıkları takdirde Google ile iletişime geçmeye ve bu suçları yerel polis departmanlarına ve ayrıca yerel polis departmanlarına bildirmeye çağırdı. FBI ve Federal Ticaret Komisyonu. Komisyon, işletmelere dolandırıcılara ödeme yapmamalarını tavsiye ediyor.

Siber güvenlik danışmanı ve “Creating a Small Business Cybersecurity Program” kitabının yazarı Alan B. Watkins, bu tür gaspların siber suç olarak kabul edildiğini söylüyor. Önlenemeyeceğini ve işletmelerin yapabileceği tek şeyin, yetkililere bildirerek ve müşterileri sahte incelemeler hakkında bilgilendirerek hasarı en aza indirmek olduğunu söyledi. Google Play hediye kartlarının kullanılması muhtemelen kasıtlı bir seçimdir, çünkü bu tür işlemlerin izlenmesi zor.

Kötü yorumların saldırısı, finansal olarak koronavirüs pandemisinden hala iyileşmekte olan işletmeler için felaket olabilir. Restoran sahipleri, Google’da daha düşük bir ortalama derecelendirmenin, nerede yemek yiyeceğine karar veren bir müşteri için fark yaratabileceğini söyledi.

Pazarlama direktörü Jason Littrell, “Bunlar, insanların ilk kez nereye gideceklerine karar verdiği karar verme sürecinin bir parçası” dedi. Misafirperverliği devirmek East Village’daki Avant Garden da dahil olmak üzere birçok bitki bazlı restorana sahip olan New York’ta. “İnsanlar daha ileri gitmeye ve daha yüksek yıldız derecelendirmesi için daha fazla ödemeye istekli.”

Bay Littrell, dolandırıcıların “reytingleri silahlandırdığını” ve restoran personelinin bunu durdurmak için fazla bir şey yapamayacağını hissettiğini söyledi. Sahte incelemeler, “ünümüzün artık bize ait olmadığını, bu gerçekten korkutucu” olduğunu kanıtladı.

saat Meyane Chicago’da personel, sahte olduğuna inandığı her incelemeye e-posta tehdidi metnini içeren bir notla yanıt veriyor. Bu, dolandırıcıların daha güçlü ifadeler içeren bir takip e-postası göndermelerine neden oldu: “Bunu süresiz olarak yapmaya devam edebiliriz. 75 dolar senin için işin kaybından daha mı değerli?”

Roux’un sahibi Steve Soble, “Bunlar ticari teröristler ve umarım işimize zarar vermeden önce sona erer” dedi.Kaynak : https://www.nytimes.com/2022/07/11/dining/google-one-star-review-scam-restaurants.html

Yorum yapın