Reklam gözlemcisi, Walmart’ın Roblox “reklam oyunu”nun kuralları çiğnediğini söyledi • The Register


Hak örgütleri, Walmart Universe of Play adlı bir “advergame” yoluyla Roblox oynayan küçük çocuklara “aldatıcı bir şekilde pazarlama” yaptığını iddia ederek, ABD’li bir çocuk reklam gözlemcisinden Walmart’tan bir uygulamayı denetlemesini istedi.

Truth in Advertising’i içeren gruplar, Walmart’ın uygulamanın ürünlerinin reklamını yaptığını açıkça belirtmediğini iddia ediyor.

Yaralanmaya hakaret eklemek için, gruplar ortak bir mektupta Walmart’ın Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA) Güvenli Liman Programı’na yalnızca haftalar önce kaydolduğunu ve grupların müdahale etmek istedikleri gözlemci olan CARU’nun özel mührünü kullandığını iddia ediyor. , ebeveynlere “advergame” in Kanuna uygun olduğunu göstermek için.

Grubun durumuna göre şikayet [PDF]:

Oyun Evreni

Söz konusu uygulama – Universe of Play (mektuptan)

Çocukları bilgilendirmek için açık ve göze çarpan bir ifşa olmamasına rağmen, Walmart Oyun Evreni bir reklam oyunudur, pazarlama çoktan başlamıştır. Oyun yalnızca perakende devinin Universe of Play oyuncak kataloğuna göre adlandırılıp modellenmekle kalmıyor, aynı zamanda yılın ‘en iyi oyuncakları’ndan bazılarına sayfanın üst kısmındaki bir resim döngüsünde yer veriliyor ve çocuklara bu deneyime girerlerse ne yapacakları söyleniyor. , sahip olabilirler [their] kendi LOL Sürpriz! moda şovu, “Jurassic World’de kayıp dino yumurtalarını arayın”, “Chickaletta’yı bulmak için PAW Devriyesine katılın” …. Walmart mağazalarında ve Walmart.com’da satılan tüm ürünler.”

385,69 milyar dolarlık piyasa değerine sahip perakendeciden yorum yapmasını istediğimizde, bir sözcü şunları söyledi: “Aralık 2022’de Walmart, yeni sürükleyici bir Roblox deneyimi olan Universe of Play’in katı gereksinimlere uygun olduğunu gösterdikten sonra CARU’nun COPPA Güvenli Liman Programına katılması onaylandı. COPPA ve CARU Yönergeleri.”

Maliyesinde 2022Birleşik Krallık’ta Asda’nın, Afrika’nın her yerindeki Builders Warehouse ve Makro zincirlerinin ve dünyanın dört bir yanındaki çeşitli Massmart ve Walmart zincirlerinin sahibi olan şirket, yıl için 578 milyar dolar gelir elde etti ve hissedarlarına 15,9 milyar dolar iade etti.

Birleşik Devletler’ COPPANisan 2000’de yürürlüğe giren ve 2013’te değiştirilen, kişisel verileri toplayan, kullanan veya ifşa eden 13 yaşından küçük çocukları hedefleyen veya onlar tarafından kullanıldığı bilinen ticari web siteleri ve çevrimiçi hizmetler (akıllı telefon uygulamaları dahil) için geçerlidir. . Hizmetlerin verileri kullandıklarına dair bildirimde bulunmalarını ve ebeveyn izni istemelerini gerektirir.

Birleşik Krallık’ta, çocuklarla ilgili mahremiyet sorunları, “Birleşik Krallık GDPR” kapsamına giren Veri Koruma Yasası 2018 tarafından ele alınmaktadır. Avrupa Birliği’nde, kişisel veriler yalnızca bir çocuk 16 yaşından küçükse ebeveyn veya velinin rızası temelinde toplanabilir ve işlenebilir. Üye devletler bunu bireysel olarak 13’e indirebilir.

Birleşik Krallık’ta tartışmalı yeni bir yasa tasarısı olan Çevrimiçi Güvenlik Yasa Tasarısı, ikinci okuma yayınlandığı sırada Lordlar Kamarası’nda, bunu daha da ileri götürmek istiyor ve çocukların güvenliği adına şifrelemeyi bir kez daha zayıflatmak istiyor. Bu sabah bir göz attık ve yaş doğrulama hala Commons’tan gelen sürümdeki özellikler.

Dikkat, Walmart müşterileri

Bu arada Reklamcılıktaki Gerçek grubu dedim Walmart’ın advergame ile “müşterilerimize .. beklenmedik şekillerde ulaşma” sözünü yerine getirdiğini, ancak iyi bir şekilde olmadığını – birçok çocuğun “bu tür pazarlama materyallerinin tanıtım niteliğindeki doğasını ve ikna edici amacını anlayamadığını” da sözlerine ekledi.

Walmart, reklam oyununu “Her Yaştan Herkes İçin Uygun” olarak işaretlediğinden, Roblox’taki herkesin girebileceğini belirtiyor. TINA.org’un yakın zamanda FTC ve Roblox’a bildirdiği gibi, “Bu, ebeveynleri çocuklarının Roblox hesaplarındaki ayarları yalnızca ‘her yaş’ için uygun içeriğe erişebilecekleri şekilde değiştirmiş olan küçük çocukları içerir.”

Çocuk(lar)ın cüzdanlarını düşünün

Geçen yıl Aralık ayında, Fortnite sahibi Epic Games, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) oybirliğiyle aldığı bir çift kararın (4-0) çocukların mahremiyetini ihlal etmekten ve müşterileri istenmeyen satın almalar yapmaları için kandırmaktan suçlu bulmasının ardından 520 milyon dolar nakit ödedi.

O sırada FTC, “Epic bir milyondan fazla kullanıcı şikayetini ve çalışanların ‘çok’ sayıda kullanıcının haksız yere ücretlendirildiğine dair tekrarlanan endişelerini görmezden geldi.” bulmak daha zor.”

twitter

İngiltere adli tabibi, çocukların sosyal medya sitelerinde ayrı bölümleri olması gerektiğini söylüyor

DAHA FAZLA OKU

Geliştirici o sırada yanıt verdi: “Oyun içi ticaret ve gizlilik için eski statüko değişti ve birçok geliştirici uygulaması yeniden düşünülmeli.”

Belki de ticari franchise’larla uyumlu olanlardan ziyade CBeebies ve PBS uygulamalarına bağlı kalmak veya belki de elektroniği tamamen sınırlamak en iyisidir, ancak çalışan ve çocuk bakımı olmayanlarla söylemek yapmaktan daha kolay.

En azından o zaman kendinizi şu soruyu sorarken bulmazsınız: “Belediye Başkanı neden Pençe devriyesi kasaba, yurttaşlık görevlerini yerine getirmek yerine sürekli olarak evcil tavuğu Chickaletta’nın peşinden mi koşuyor?” Ve: “Neden yavru köpekler – tam olarak büyümüş köpekler bile – kasaba halkını kurtarmakla görevlidir?” Mükemmel olmasına rağmen Octonotlar“Creature Reports” deniz biyolojisi özetleriyle, kayıt ebeveynler merak ediyor: “Neden bu denizci biyologlar, açıklanamaz bir şekilde hem bitki hem de hayvan biyolojisine sahip olan ‘Vegimals’ ile karşılaştıklarında, başka soru sormadan onları hemen mutfakta bisküvi yapmak için çalıştırdılar?”

Asla bilemeyeceğiz. ®Kaynak : https://go.theregister.com/feed/www.theregister.com/2023/01/25/walmarts_advergame_on_roblox_pushes/

Yorum yapın