Redwood Materials, ABD’de pilleri geri dönüştürmek için Toyota ile ortaklık kurdu – Teknolojik Haberler


Eski Tesla CTO’su JB Straubel tarafından kurulan lityum-iyon pil geri dönüşüm girişimi olan Redwood Materials, Japon otomobil üreticisinin yaklaşmakta olan Kuzey Karolina pil tesisine gönderilebilecek pilleri ve pil malzemelerini toplamak, yenilemek ve geri dönüştürmek için Toyota ile ortaklık kuruyor.

Toyota’nın sadece hibrit ve elektrikli araçlarından pil toplayacak olan ortaklık, 20 yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürülen Toyota Prius hibritlerinin ilk dalgasının yollardan çekilmesiyle geliyor.

Ayrıca, Tesla’nın Nevada giga fabrikasına pil sağlayan Proterra, Ford, Volvo ve Panasonic dahil olmak üzere Redwood ve OEM’ler arasındaki bir dizi ortaklığın sonuncusu. Yaklaşan elektrikli araç alımıyla birlikte, özellikle bölgesel olarak üretilen pil malzemelerine olan talep hızla artıyor. Redwood, Toyota ve diğer otomobil üreticileriyle ortaklık kurarak, Amerika Birleşik Devletleri’nde EV pilleri için nihayetinde pil maliyetini azaltacak ve değerli metal madenciliği ihtiyacını dengeleyecek dairesel bir tedarik zinciri oluşturmayı umuyor.

Redwood iletişim ve hükümet ilişkileri başkan yardımcısı Alexis Georgeson’a göre, başlangıçta Redwood, Toyota araç akülerinin sağlığını taramaya ve yenileme olasılığını değerlendirmeye odaklanacak, böylece mevcut arabalara girebilecek ve mümkün olduğunda ömrünü uzatabilecekler. .

Bunun bir seçenek olmadığı durumlarda, Redwood pilleri geri dönüştürerek bakır, lityum, kobalt ve nikel gibi malzemeleri çıkaracak. Şirket daha sonra bu malzemeleri, pilin iki ana bileşeni olan Georgeson’a göre maliyetin yaklaşık %65’ini oluşturan anot bakır folyolar ve katotlar halinde yeniden üretecek ve pil üretimi için Toyota’ya iade edilebilecek.

Redwood, Eylül ayında kritik pil malzemelerini geri dönüştürmek yerine üretmeyi planladığını duyurdu, bu nedenle şirketin Toyota ile yaptığı iş bu iş genişlemesine iyi bir örnek olacak.

“Geleneksel bir geri dönüştürücünün yapabileceğinin çok ötesine gidiyoruz, yani onu sadece ara metallere ayırıyoruz ve tüm süreci yerelleştirebilmemiz için bu metalleri anot ve katot bileşenlerine yeniden üretmek için daha aşağı yönde ilerliyoruz.” Georgeson, Teknolojik Haberler’a söyledi. “Eğer sadece geri dönüşüm yapıyorsanız, bugün ağırlıklı olarak Asya’da olan katot ve anotların üretildiği yere gitmesi gereken bu ara metallerde duruyorsunuz demektir.”

Redwood’un Toyota ile çalışması, girişimin aynı zamanda pil hücresi üretiminden ve cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, elektrikli el aletleri, scooter ve e-bisikletler gibi tüketici elektroniğinden gelen hurdaları da geri dönüştürdüğü 175 dönümlük Kuzey Nevada Pil Malzemeleri Kampüsünde gerçekleşecek. Georgeson, şirketin NC fabrikasında ve diğer bölgesel ortaklarında Toyota’ya daha iyi hizmet verebilmek için doğu kıyısındaki genişlemeyi de izlediğini söyledi.

Şirket, bugün geri dönüşüm için yılda 6 gigawatt-saatten (GWh) fazla kullanım ömrü sona ermiş pil aldığını söylüyor. Redwood ayrıca Nevada fabrikasındaki anot ve katot bileşenlerinin üretimini 2025 yılına kadar yılda 100 GWh’ye çıkarmayı planladığını duyurdu; bu, yılda bir milyondan fazla EV üretmeye yetiyor ve ardından 2030 yılına kadar 500 GWh’ye ölçeklendiriyor.

Georgeson, Panasonic’in Redwood’un bu yıl üretmeye başlamayı hedeflediği anotlu bakır folyoyu Tesla’nın giga fabrikası için şimdiden ayırdığını söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/21/redwood-materials-partners-with-toyota-to-recycle-batteries-in-us/

Yorum yapın