Red River Kadın Kliniği, Roe v Wade Axed’den Sonra 600.000 Dolar Artırdı


25 Haziran 2022'deki bir protesto sırasında bir kadın kırmızı kurdeleye sarılmış bir elbise askısını tutuyor.

Bir kadın, Yüksek Mahkemenin 25 Haziran 2022’de Atlanta, Georgia’da Roe v. Wade’i yürürlükten kaldıran kararına karşı düzenlenen bir protesto sırasında, ABD On Birinci Daire Temyiz Mahkemesi önünde kırmızı kurdeleye sarılmış bir elbise askısını tutuyor.
Fotoğraf: İlyas Nouvelage (Getty Resimleri)

ABD’de kadın sağlığı haklarına ilişkin mevcut görünüm sade, internetin bir köşesi bize savaşın henüz bitmediğini hatırlatıyor. Kuzey Dakota’nın tek kürtaj kliniğinin taşınmasına yardımcı olmak için üç gün içinde 8.000’den fazla insan 631.000 dolardan fazla para toplamak için bir araya geldi ve henüz bitmedi.

bu GoFundMe kampanyası Kuzey Dakota, Fargo’daki Red River Kadın Kliniği için, Yargıtay’ın yürürlükten kaldırmasının ardından geçen Cuma günü canlı yayına geçti. Karaca – Wadeanayasaya son vermek doğru bir kürtaj. Kampanyaya göre, bağış kampanyası, kliniğin Minnesota, Moorhead’deki yeni yerini yenilemesine ve döşemesine yardımcı olacak – Kuzey Dakota’ya yakınlığı nedeniyle seçildi. Bölgede kürtaj yapmak isteyenler için bakımın kesintiye uğramamasını sağlayın – eyalet “Devletin “tetik yasası” yürürlüğe girer.

“Bağımsız bir sağlayıcı olarak, geri dönecekleri bir isme ve kötü bir üne sahip değiller. Ulusal kuruluşlar gibi fon sağlamak mümkün olurdu,” diye yazdı bağış toplama organizatörü North Dakota Abortion Defender. “Ancak bir ‘bağımsız klinik’ olarak, bölgemizin benzersiz ihtiyaçlarını en özel, şefkatli özenle karşılayabiliyorlar.”

Kampanya sadece üç gün içinde 20.000$ ve 250.000$ hedefini aştı. 1 milyon dolarlık yeni bir hedefi var, bu da yasal ülkelerdeki insanlara telesağlık ilaçlı kürtaj hizmetlerini kolaylaştırmanın maliyetlerini karşılamayı hedefliyor.

Kuzey Dakota Kürtaj Savunucusunun Kimliği şu anda bilinmiyor, ancak klinik yetkilileri organizatöre bir röportajda “müttefik” olarak atıfta bulundu. CNN.

Gizmodo, Pazartesi sabahı yorum yapmak için Red River Kadın Kliniğine ulaştı, ancak yayın saatine kadar bir yanıt alamadı.

Klinik planlarını paylaştı Sızan bir görüş taslağının Yüksek Mahkeme’nin planladığını belirtmesinin ardından Mayıs ayında birkaç mil uzaktaki Moorhead’e taşınmak kürtaj haklarını devirmek. Minneapolis Star Tribune’ün bildirdiğine göre klinik Fargo’da yirmi yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor ve Kuzey Dakota, Güney Dakota ve kuzeybatı Minnesota’ya hizmet veriyor.

Kliniğin taşınmaktan başka seçeneği yok. Kuzey Dakota’nın tetikleyicisi verildi yasatüm kürtajları yasaklayacak şekilde ayarlanmış tecavüz, ensest veya hamile bireyin hayatını kurtarmak gibi durumlar dışında. Şimdilik eyalette kürtaj hala yasal olsa da, Kuzey Dakota Başsavcısı eyaletin Yasama Konseyine Yüksek Mahkemenin kararı bozduğunu onaylayan sertifika verdikten 30 gün sonra kürtajlara izin verilmeyecek. Karaca – Wade.

Cumhuriyetçi Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum, Yüksek Mahkemenin kararını kutladı Bir açıklamada Cuma günü, mahkemenin “geri döndüğüne” işaret ederek[ed] ait olduğu devletlere yetki verir.”

Burgum, “Yönetimimiz sürekli olarak yaşam yanlısı yasaları destekledi ve bu karar, eyaletimizde doğmamışları korumak için çok uzun süre çok sıkı ve uzun süre savaşan birçok Kuzey Dakotalı için bir zafer” dedi. “Artık Roe v. Wade davasının bozulmasıyla tetiklenen 2007 yasasını yerine getirerek anayasal görevimizi yerine getirmek için Kuzey Dakota Başsavcılığı ile birlikte özenle çalışacağız. Artık anne adayları ve ihtiyaç sahibi çocuklar da dahil olmak üzere kadın sağlığına öncelik vermemiz gerekiyor.”

Bu arada, Minnesota’da kliniğin gelecekteki evi Demokratik Hükümet Tim Walz icra emri imzaladı Cumartesi günü devlet kurumlarına kürtaj için eyalete gelmekle suçlanan herhangi birinin soruşturması veya tutuklanmasında işbirliği yapmamaları talimatını verdi.Kaynak : https://gizmodo.com/roe-v-wade-red-river-clinic-north-dakota-trigger-law-go-1849112132

Yorum yapın