Red Bull Racing, Formula 2 sürücüsü Juri Vips’i slur kullanmaktan men ettiMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Red Bull Racing, yakın zamanda Formula 2’de Hitech Grand Prix için yarışan Estonyalı genç sürücü Juri Vips’i, Twitch’te bir video oyunu oynarken ırkçı bir hakaret kullandıktan sonra askıya aldı.

Pazartesi günü Vips, Red Bull’un bir diğer genç sürücüsü Liam Lawson ile “Call of Duty: Warzone” oynuyordu. bir kayıt Twitch akışının. Lawson çabucak “Juri!” diye yanıtladı. ve güldü.

Üç saatlik Twitch yayınının başlarında, Lawson Vips’ten pembe bir Red Bull şapkası takmasını istedi ve Vips “Hayır, bu eşcinsel” dedi.

Lawson, “Juri, bunu söyleyemezsin,” diye yanıtladı.

Profesyonel sporcular Twitch akış dalgalanmasına katılıyor

Red Bull Racing, “olayla ilgili tam bir soruşturma” yürütmeyi planlıyor. Bir deyim Salı günü ekip tarafından paylaşıldı.

Açıklamada, “Kurum olarak her türlü kötüye kullanımı kınıyoruz ve kuruluşumuz içinde ırkçı dil veya davranışlara sıfır tolerans politikamız var” denildi.

İçinde ayrı bir açıklama Instagram’da Vips, canlı yayın sırasında “saldırgan dil için” bir özür yazdı ve Red Bull’un soruşturmasında işbirliği yapacağını söyledi.

Vips, “Bu dil tamamen kabul edilemez ve benim sahip olduğum değerleri ve ilkeleri yansıtmıyor” dedi. “Yaptıklarımdan derin pişmanlık duyuyorum.”

Lando Norris ve McLaren Racing’in espor vizyonu

Bu, geleneksel sporlardaki sporcuların, Twitch’te yayın yaparken ırkçı hakaretler kullanmaktan belaya girmeleri değil. Mart 2021’de e-spor organizasyonu FaZe Clan, NBA oyuncusu bir Twitch yayını sırasında antisemitik bir hakaret kullandıktan sonra Meyers Leonard ile bağlarını kesti. Miami Heat, o sırada takımı Leonard’ı askıya aldı ve NBA ona 50.000 dolar para cezası verdi.

Sporcular boş zamanlarını giderek daha fazla Twitch’te geçiriyor ve oyun oynarken binlerce hayrana yayın yapıyor. NBA oyuncuları arasında Sacramento’dan De’Aaron Fox
Portland Trail Blazers’tan Kings ve Josh Hart’ın her ikisinin de kendi Twitch kanalları var. Çok sayıda profesyonel yarış arabası sürücüsü de Twitch’te yayın yapıyor. McLaren Racing’in Formula 1 pilotu Lando Norris’in 1,3 milyondan fazla takipçisi var. Twitch’te.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/video-games/2022/06/21/juri-vips-f1-red-bull/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın