Rapor onu kara para aklamayla ilişkilendirdiği için Binance sallanıyor


Bu konuda

 1. Binance: Kara para aklama çamur festivali
 2. ADIM: Tek kurtulan
 3. Kripto piyasaları: Çin krizi

Editörün Masasından

Sevgili okuyucu,

Köpekbalıklarının çeyrek mil öteden kan kokusunu alabildikleri söylenir. Pazartesi günü, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’in beş yıl boyunca kara para aklama için bir kanal işlevi gördüğünü iddia eden bir araştırma raporu yayınlayan Reuters’tekiler, bu hafta özellikle dikkat çeken bazı gazeteciler de olabilir.

Adil olmak gerekirse, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler bir süredir suları çalıyor ve Binance, köpekbalıkları şirketinden kaçınmak isteyen hiç kimsenin hoş karşılayamayacağı türden bir düzenleyici kayganlığa girdi – bu nedenle, muhtemelen, geçen yıldan beri uyumluluğu iyileştirin ve aynı yetkililerle dostluk kurun.

Reuters raporu oldukça şaşırtıcı bir okuma yapıyor ve iddiaları borsa tarafından reddedildi. Yine de kripto, tarihsel olarak bazı şüpheli karakterleri ve işletmeleri cezbetmiştir – Binance’in öğrenmeye hazır olduğu gibi bir kez edinildiğinde, kurtulması zor olabilecek bir koku.

Binance’in düzenleyici ve diğer yükümlülüklerini ciddiye alan sorumlu bir sektör oyuncusu olarak itibarını güçlendirme çabaları, belki de en iyi Avrupa’daki yetkililer tarafından yakın zamanda memnuniyetle karşılanmasıyla gösterilen dersler aldığını gösteriyor.

Bununla birlikte, kötü niyet için kullanıldığına dair iddialar, endüstrinin savunmasızlığının bir başka hatırlatıcısıdır – katılımcıların çok iyi bildiği ve düzenleyicilerin güvenini kazanmak istiyorlarsa dahili olarak ele almaları gereken bir maruz kalma noktası ve bunun yanı sıra onlar, yatırımcılar.

Geleneksel finans sektöründen bir ders almaları ve işlerinin yolunda gitmesini sağlamaları tavsiye edilebilir. Ne de olsa kara para aklama, sadece kripto bileşenini değil, finans sektörünün tamamının karşı karşıya olduğu bir sorundur. Ve eğer kripto şirketleri TradFi muadilleriyle aynı sularda yüzüyorsa, aynı tür riskleri aşmak zorunda kalacaklar.

Bir daha ki sefere kadar,

Angie Lau,
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni
çatal


1. Sınırda milyarlar mı?

Binance Kara para aklama çamur festivali
Bir Reuters raporu, Binance’in milyarlarca yasa dışı fon için bir kanal olduğunu iddia ediyor.
Resim: Getty Images/Forkast

Rakamlarla: BNB — Google arama hacminde %5.000’in üzerinde artış.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 2017 ve 2021 yılları arasında yaklaşık 2,4 milyar ABD doları tutarındaki yasa dışı fonu aklama aracı olarak kullanıldığını iddia eden bir rapor üzerine haber ajansı Reuters’e yanıt verdi. Borsa, raporun yazarlarından birini suçladı. bir dizi “nefes kesen inci kavrama” yayınlamış olmanın [sic]işleriyle ilgili makaleler.

 • 2021’de 9,5 trilyon ABD dolarından fazla işlem gerçekleştiren Binance, Reuters raporu en azından aklama için bir kanal olarak [US]Geçen yıl Axie Infinity’nin Ronin zincirine yapılan 600 milyon ABD Doları tutarındaki saldırının arkasında olduğu iddia edilen devlet bağlantılı Lazarus Grubu’nun Kuzey Kore tarafından çalınması da dahil olmak üzere zincirleme saldırılar, yatırım sahtekarlığı ve yasa dışı uyuşturucu satışından kaynaklanan 2.35 milyar dolarlık yasadışı fon.
 • Binance bir açıklamada Blog yazısı Reuters raporunun “yanlışlarla dolu, sonuçlara büyük sıçramalar ve zayıf verilere dayandığını” söyledi. Reuters gazetecileriyle Binance’in baş iletişim sorumlusu Patrick Hillmann’ın Binance’in rapordaki hesaplamaları doğru olarak görmediğini söylediği bir e-posta alışverişi yayınladı.
 • A Reuters soruşturması Ocak ayında yayınlanan bir rapor, borsanın düzenleyicilerden bilgi alıkoyduğunu ve yalnızca zayıf kara para aklama kontrolleri yürüttüğünü söyledi. Nisan içinde, Reuters bildirdi Binance’in Doğu Avrupa ve Rusya başkanının müşteri verilerini Rus yetkililerle paylaşmayı kabul ettiğini, Binance’in bu iddiayı hemen reddettiğini söyledi.
 • Binance’in BNB tokeninin fiyatı, geçtiğimiz hafta yaklaşık %10 düşerek, basın zamanında 290,38 ABD dolarından işlem gördü. CoinGecko

Forkast.Insights | Bunun anlamı ne?

Binance’in bir “Facebook sorunu” var. Sosyal ağ, diğerlerini geride bırakarak öne çıktığında, sosyal ağlar için bir yuva haline geldi. aşırılık yanlılarıyalan haber, cinsel yırtıcılar ve suçluluk.

Facebook, yasa dışı davranışların kışkırtıcısı olmasa da, platformu bunu kolaylaştırmak için kullanıldı. Binance benzer sorunlarla karşı karşıya. Kara para aklama ve bilgisayar korsanlığı kripto alanında iç karartıcı bir şekilde yaygın olsa da, farkında olmadan suçluların haksız kazançlarını nakde çevirebilecekleri bir araç haline gelmekle suçlanıyor.

Sorun Binance ile sınırlı değil. Hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalar suç parası hareketleri için kanallar olabilir. Binance’in karşılaştığı sorun, bu konuda ne yapılacağıdır.

Daha önce Facebook gibi Binance de gazetecileri ve medya kuruluşlarını kendisine yöneltilen suçlamaları araştırıp rapor ettikleri için itibarsızlaştırmaya çalıştı. Bu, en sadık takipçilerinden birkaçıyla aynı fikirde olabilir, ancak böylesine düşmanca bir yanıt, kolaylıkla – Shakespeare’den bir tabir ödünç alırsak – “çok fazla protesto etme” eğilimi ve dolayısıyla Binance’in davranışını daha yakından incelemeye teşvik etme olarak yorumlanabilir.

Borsa adına daha iyi bir yanıt, bulguları araştırmak, kamuya açık, siğiller ve hepsi için gerçekten bağımsız bir üçüncü taraf denetçi atamak ve – herhangi bir suistimal bulunsun ya da bulunmasın – bunu yapmak için geliştirilmiş güvenliği devreye sokmak olurdu. kirli para aklama aracı olarak kullanılması daha zordur.


2. Yanlış adımlar

STEPN Tek kurtulan
Kazanmak için hareket eden yıldız STEPN yanlış yönde mi hareket ediyor? Resim: ADIM

Rakamlara göre: STEPN — Google arama hacminde %3,600 artış.

Kazanmak için Taşı Blockchain uygulaması STEPN, hafta sonu yapılan hile karşıtı bir yükseltmenin ardından birden fazla dağıtılmış hizmet reddi (DDOS) saldırısına maruz kaldı ve ağ sorunlarına ve kullanıcıları arasında hayal kırıklığına yol açtı. Mart ayında piyasaya sürülen STEPN, kullanıcıların takas edilemeyen jetonlu spor ayakkabı satın almalarına, bunları “giymelerine” ve kripto ödülleri kazanmak için egzersiz yapmalarına olanak tanıyan Solana tabanlı bir blok zinciri uygulamasıdır. Uygulama, Green Satoshi Token (GST) adlı bir yardımcı program belirteci ve Green Metaverse Token (GMT) adlı bir yönetişim belirteci ile çift belirteçli bir modeli takip ediyor.

 • Pazar günü, STEPN söz konusu güncelleme sırasında, yapay zeka algoritmalarının bazı kullanıcıları bot olarak yanlış tanımladığı ve ağdan engellediği 25 milyonluk bir DDOS saldırısına maruz kaldı.
 • STEPN vardı ilan edildi Geçen Cuma yapılan yükseltme, oyundaki hileleri ve botları taklit eden hareketleri belirlemek ve ağ bağlantısını kesmek için AI ve makine öğrenimini kullanmak için bir değişiklik.
 • STEPN, lansmanından bu yana, ilki Nisan ayında ve ikincisi geçen ay olmak üzere üç DDOS saldırısına maruz kaldı.

Forkast.Insights | Bunun anlamı ne?

STEPN, artık hile yapmalarına izin verilmediği için mutsuz bir kullanıcı kalabalığıyla uğraşıyor olabilir, ancak daha büyük hikaye şu ki, STEPN ne hacklendi ne de baskı altında çöktü. Bu proje için bir zafer olarak görülmelidir.

Kazanmak için taşı uygulamaları giderek daha popüler hale geliyor. Muhtemelen dünyanın en büyük stepper topluluğu olan Sweatcoin, kısa süre önce STEPN, Tracer ve diğer birçok şirkete katılarak kriptoya geçtiğini duyurdu.

Kripto kullanıcıları, belirli görevleri yerine getirmek için ödeme yapan sistemlerin nasıl oynanacağını ve hile yapılacağını öğrenmede şaşırtıcı derecede hızlıdır ve merkezi olmayan uygulamaların geliştiricileri bir adım önde olmakta haklıdır. Bu tür projelerin karşılaştığı zorluk, bunu yapmaya yönelik teşvikler azalmaya başladığında, kullanıcıları etkileşimde tutup tutamayacaklarıdır.

Axie Infinity gibi oyunlar tarafından popüler hale getirilen oyna-kazan yöntemini ilk benimseyenler, daha yüksek kazanç potansiyeli ile ödüllendirildi. Ancak zamanla, bu kazançlar azaldı ve birçoğunun başka yerlerde daha iyi fırsatlar aramasına neden oldu. Kazanmak için taşı uygulamaları benzer bir iş modeline dayanır. STEPN bir gün daha ilerlemek için yaşıyor olsa da, bir sonraki yokuş yukarı savaşına hazırlanmalı: kesinlikle zor bir kripto ortamında nasıl büyüyecek.


3. Çin üşüttüğünde

Kripto piyasaları Çin krizi
Çin’in sert Kovid karşıtı duruşuyla daha da kötüleşen ekonomik krizi, kripto piyasasına yayılıyor. Resim: Canva

Çin’deki yavaşlamanın neden olduğu ekonomik sıkıntılar, sektörü ezmek için resmi girişimlerden kaçınanların yanı sıra ülke dışındaki kripto para yatırımcılarını da etkiliyor. Şangay, Covid karantinasını ayın başında kaldırdı, ancak Çin’in “sıfır-Covid” politikasına bağlı kalma kararlılığının ekonomik görünümünü aydınlatması pek mümkün değil.

 • Asianmarketsense.com’un kurucusu Andrew Sullivan, “Bu sıfır-Covid politikasını sürdürecek olmaları, piyasalarda hâlâ büyük bir sorun” dedi. çatal.
 • Şanghay’ın iki aylık karantinası, Apple ve Tesla gibi çok uluslu şirketler tarafından fabrikaların kapanmasına yol açtı ve zaten stresli olan küresel tedarik zincirleri üzerinde ek baskılar oluşturdu.
 • ABD merkezli düşünce kuruluşu Rhodium Group, “Finansal piyasalar buna göre tepki vererek Çin varlıklarını büyük miktarlarda satarken, şirketler küresel stratejilerinde Çin’in önemini yeniden değerlendiriyor” dedi. 31 Mayıs raporu.
 • Çin’in sorunları, Nisan ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin yıllık bazda %8,3 artış kaydettiği ve tüketici fiyatlarının yakın ve orta vadede yükselmeye devam etmesinin beklendiği ABD de dahil olmak üzere dünya genelinde enflasyonu artırmaya yardımcı oldu.
 • Bitcoin bir zamanlar enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyordu, ancak dünyanın en eski kripto para biriminin değeri, geçen Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %50’den fazla düştü. Bu arada, kurumsal benimseme Bitcoin ve diğer kriptoları ana akıma ittiğinden, geleneksel pazarlarla fiyat korelasyonları arttı.

Forkast.Insights | Bunun anlamı ne?

Dünya çapında artan sayıda geleneksel yatırımcı portföylerini kripto para birimine çevirdikçe, Bitcoin’in geleneksel finansal piyasaların servetleriyle artan korelasyonuna da katkıda bulunuyorlar. Özellikle yatırımcıları korkutan enflasyon, Çin’in sıfır Covid politikası ve küresel tedarik zincirlerini bozması nedeniyle muhtemelen daha da kötüleşen enflasyon oldu.

Yaza girerken, dijital varlık fon girişlerinin eskisi gibi olmaması ve çoğu kripto paranın değerinin geçen yılın baş döndürücü zirvelerinden çok uzakta olmasıyla, sektör genelinde tartışmasız bir kripto kışı yaşandı. Ancak bazıları, bu zor anın aynı zamanda bu alana girmek için iş fırsatları sunduğunu ve yatırımcıların ve girişimcilerin inşa etmesi için harika bir zaman olabileceğini savunuyor.

Ekonomiler her yerde hızla büyürken, Çinli teknoloji devi Tencent, Soru-Cevap platformu Zhihu ve video akış hizmeti Bilibili gibi şirketlerden gelen ve işleri kesmeye devam eden geliştirici yetenekleri, Web 3.0 dünyasında kendilerini yeni umutlarla bulabilirler.

Ancak kripto kışının piyasaya titreme getirmesiyle birlikte, Çin’deki Web3 yatırımlarının nasıl sonuçlanacağı görülmeye devam ediyor. Yeni varyantlar ortaya çıkarsa ve Çin sıfır Covid politikalarını sürdürmeye devam ederse, gelecekteki kilitlenmelerin ve daha fazla tedarik zinciri sorununun hayaleti büyüyor.

Kaynak : https://forkast.news/binance-report-money-laundering-stepn/

Yorum yapın