Rapor: Küresel çip sıkıntısı daha gelişmiş işlemcileri kapsayacak şekilde genişleyebilirSon iki yıldır dünyayı sarsan bilgisayar çiplerinin küresel kıtlığı, yakında yeni nesil akıllı telefonlara ve veri merkezi iş yüklerine güç sağlamak için kullanılan daha gelişmiş silikona yayılabilir.

İki yıllık yonga kuraklığı şimdiye kadar yalnızca düşük kaliteli yongaları gerçekten etkiledi, ancak yarı iletken üreticileri üretim sorunları yaşadığı ve daha gelişmiş işlemciler oluşturmak için ihtiyaç duydukları üretim ekipmanını elde etmek için mücadele ettiği için bu durum değişebilir.

Wall Street Journal’da yer alan bir rapor, endüstrinin %20’lik bir eksiklik görebilir 2024’e kadar bugün üretilen en gelişmiş işlemciler için. Bunun yapay zeka, yüksek performanslı bilgi işlem ve otonom araçlar gibi onlara güvenen endüstriler üzerinde zincirleme bir etkisi olacaktır.

Journal, yalnızca iki yonga üreticisinin – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ve Samsung Electronics Co. – teknik engeller ve gereken muazzam yatırımlar nedeniyle bu tür yongaları üretebildiğini belirtiyor.

Ancak her iki şirketin de sorunları var. Samsung’un durumunda, dört nanometre proses çiplerinin üretim verimini umduğu kadar artıramadığı için kapasite kısıtlamalarıyla mücadele ettiği bildiriliyor. Nanometre, her bir çipe gömülü küçük transistörlerin boyutunu ifade eden bir ölçümdür. Transistör ne kadar küçükse, çip o kadar yeni ve gelişmiştir ve tek bir silikon levha üzerinde yapılabilecek çip sayısı o kadar fazladır.

Journal’a göre, beklenenden düşük üretim verimi, Samsung’un Qualcomm Inc. ve Nvidia Corp. gibi müşterilere sipariş ettikleri kadar yeni nesil çip tedarik edemeyeceği anlamına geliyor.

Samsung’un dökümhane işinden sorumlu başkan yardımcısı Kang Moon-soo, geçen ay bir konferans görüşmesinde, şirketin dört nanometre çip verimini artırmada bazı gecikmeler yaşadığını söyledi. Bununla birlikte, şimdi “beklenen verim iyileştirme eğrisine geri döndüğünü” vurguladı ve bu ay yeni bir mimari kullanarak üç nanometre çipleri seri üretmeye başlama yolunda olduğunu da sözlerine ekledi.

Samsung’un Qualcomm ve Nvidia’yı tedarik edememesi, bu şirketlerin rakibi TSMC’ye yöneldiği anlamına geliyordu. Ancak Journal, dünyanın en büyük çip üreticisinin, daha verimli çipler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu makineyi elde edememesi nedeniyle talebi karşılamakta zorlandığını söyledi. TSMC İcra Kurulu Başkanı CC Wei, Nisan ayında analistlerle yaptığı bir konferans görüşmesinde, şirketin imalat aracı teslimatlarıyla ilgili sorunlarla karşılaştığını itiraf etti.

Raporda, TSMC’nin, üretimi genişletmeye yönelik gelecekteki planlarında herhangi bir kesintiyi önlemek için kilit ekipman üreticileriyle müzakere etmek üzere kilit yöneticileri gönderdiğini de ekliyor. Yılın başlarında, gelişmiş silikon üretmek için kullanılan dünyanın tek kritik makine üreticisi olan Hollandalı bir şirket olan ASML Holding NV ile görüşmeler yaptı.

Sorun, ASML’nin kendisinde kapasite sorunları olduğu bildiriliyor. Sistemlerine olan talep, şu anda onları müşterilere sunma kabiliyetini geride bırakıyor. ASML bunun yerine yonga üreticilerinin mevcut makinelerinden daha fazla çıktı elde etmesine yardımcı olmaya çalışıyor, ancak analistler bu çabaların teslimat eksikliğini telafi etmek için yeterli olmayacağını söylüyor.

Durum, Qualcomm ve Nvidia gibi kendi üretim yeteneklerinden yoksun olan çip tasarım şirketlerinin, işletmelerinin gelecekte zarar görebileceği konusunda uyarılar yayınlamasına yol açtı. Qualcomm, en son kazanç çağrısında, önde gelen çip üretim süreci teknolojilerinin sürdürülmesinin gelecekte daha düşük verimle sonuçlanabileceğini ve kârlılığını etkileyeceğini söyledi.

Bu arada Nvidia CEO’su Jensen Huang, yakın tarihli bir telefon görüşmesinde şirketin tedarik zincirinin öngörülebilir gelecek için karmaşık olmaya devam edeceğini söyledi.

Fotoğraf: TSMC

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/09/report-global-chip-shortage-expand-include-advanced-processors/

Yorum yapın