Rapor: DOJ, Google’ın son imtiyazlarını reddettikten sonra dava açmak için harekete geçtiABD Adalet Bakanlığı’nın, çevrimiçi reklam pazarındaki tekeli olduğu iddiasıyla Google LLC’ye karşı bir antitröst davası açma planlarıyla ilerlediği bildiriliyor.

Bloomberg tarafından bugün yayınlanan bir rapor, DOJ yetkililerinin dava açması bekleniyor Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in bir anlaşmaya varma ve daha geniş düzenleyici işlemlerden kaçınma girişimlerine rağmen, önümüzdeki birkaç hafta içinde. Bloomberg, Google’ın son günlerde en az bir anlaşma teklifi de dahil olmak üzere son haftalarda DOJ’u yatıştırmak için birden fazla girişimde bulunduğu, ancak bu çabaların antitröst müfettişlerini etkilemediğini söyledi.

Google şu anda çevrimiçi reklam satış pazarında önemli bir paya sahip ve geçen yılki geliri 31.7 milyar doları aştı. Adalet Bakanlığı, davasında Google’ın reklam iş birimi uygulamalarının rekabete aykırı olduğunu iddia edecek.

DOJ, Google’ın rakip firmalar pahasına hakimiyetini sürdürmek için pazarın zirvesindeki konumunu kötüye kullandığı iddialarını araştırıyor. Ancak Google, Amazon.com Inc. ve Meta Platforms Inc. gibi şirketlerden çok gerçek bir rekabetle karşı karşıya olduğunu savunuyor.

Geçen hafta, Google’ın, Alphabet tarafından kontrol edilen ayrı bir varlık olarak dijital mülklerine reklam veren ve açık artırma yapan bir bölümünü devretmeyi teklif ettiği bildirildi. Bu teklif görünüşte reddedildi, ancak Google sözcüsü Bloomberg’e şirketin reklam teknolojisi işini satmayı planlamadığını söyledi.

Sözcü, Bloomberg’e “Endişelerini gidermek için düzenleyicilerle yapıcı bir şekilde ilgileniyoruz” dedi. “Daha önce de söylediğimiz gibi, bu işi satma veya bu işi bırakma planımız yok ve son derece rekabetçi bir sektörde çok çeşitli yayıncı ve reklamveren ortaklarına değer sağlamaya büyük önem veriyoruz.”

DOJ, son rapor hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ancak daha önce kartlarda bir dava olduğu konusunda uyardı. Davayı yönetmesi beklenen DOJ yetkilisi Doha Mekki, Nisan ayında Bloomberg’e verdiği demeçte, “Antitröst bölümünden çok daha fazla dava göreceksiniz” dedi. “Bölümün pozisyonu, yerleşim almayı planlamadığımız yönünde.”

Rapor, Google’ın potansiyel olarak rekabete aykırı ve zararlı ticari uygulamalar iddiaları nedeniyle Federal Ticaret Komisyonu da dahil olmak üzere devlet kurumlarından artan bir baskıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda geldi. Google, 2020’de DOJ tarafından çevrimiçi arama ve reklamcılık işinde “yasadışı tekeller” nedeniyle bir dava ile tokatlandı.

Google ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun reklamcılık teknolojisi işine yönelik bir soruşturma başlattığı Avrupa’da yoğun bir antitröst incelemesiyle karşı karşıya. Bu soruşturmanın, Google’ın YouTube reklamcılık uygulamalarıyla Avrupa Birliği rekabet yasalarını ihlal edip etmediğine odaklandığı söyleniyor.

Şu anda, yalnızca Google’ın kendi reklam satın alma hizmetlerini kullanarak YouTube reklamları satın almak mümkündür. Google’ın, bu politikayı değiştirmeyi ve başka bir potansiyel olarak maliyetli davayı önlemenin bir yolu olarak diğer şirketlerin YouTube reklamlarının satışına aracılık etmesine izin vermeyi teklif ettiği bildiriliyor.

Fotoğraf: Google

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/07/14/report-doj-moves-file-lawsuit-rejecting-googles-latest-concessions/

Yorum yapın