Rapor: Amazon, özel etiketli ürün yelpazesini küçültüyorAmazon.com Inc., e-ticaret pazarı Wall Street Journal aracılığıyla sattığı özel markalı ürünlerin sayısını azaltmaya başladı. rapor edildi bugün.

Amazon’un e-ticaret pazarı, üçüncü taraf tüccarlar tarafından satılan mallara erişim sağlar. Ayrıca, e-ticaret ve bulut bilişim devinin kendisi tarafından satılan ve özel etiketli ürünler olarak bilinen ürünler de var. Amazon, 45 şirket içi marka altında 2020 itibariyle yaklaşık 243.000 özel markalı ürün sundu.

Journal’a göre Amazon, özel markalı işini küçültmeye başladı. Görünüşe göre karar, kısmen beklenenden daha düşük satışlarla motive edildi. Amazon’un şimdi e-ticaret pazarı aracılığıyla sattığı özel etiketli ürünlerin sayısını azalttığı ve tedarikçilerden bazı ürünleri yeniden sipariş etmeyi bıraktığı bildiriliyor.

Bu çabanın, Amazon’un Dünya Çapında Tüketici bölümünün eski CEO’su Dave Clark tarafından geçen yıl gerçekleştirilen işin incelemesini takip ettiği söyleniyor. Clark bu yılın başlarında şirketten ayrıldı. katılmak CEO olarak lojistik girişimi Flexport Inc. Yöneticinin, Amazon’un özel etiket ekibine kapsamlı bir ürün kataloğu sunmak yerine en çok satan emtia ürünlerine odaklanma talimatı verdiği bildirildi.

Amazon’un özel markalı iş stratejisi, yıllar içinde birkaç büyük değişiklik geçirdi.

Şirket, işi 2009 yılında başlattı ve zaman içinde ürün kataloğunu on binlerce ürüne genişletti. Birkaç yıl önce, Amazon’un kurucusu ve zamanın CEO’su Jeff Bezos’un, 2022’de Amazon’un toplam satışlarının %10’unu işletme hesabına sahip olma hedefini belirlediği bildirildi. Buna karşılık, özel markalı işletmedeki çalışanlar, satışları artırmak için binlerce yeni ürün ekledi. .

Clark’ın geçen yıl yürüttüğü işin gözden geçirilmesinin stratejide bir değişikliğe yol açtığı söyleniyor. Amazon’un özel markalı işletmesi, kârlılık hedeflerini karşılamayan ürünleri durdurma amacıyla kataloğundaki her bir öğenin kârlılığını ölçmeye başladı.

Journal’a göre, Amazon’un mevcut stratejisi, popüler özel etiketli ürünleri birçok deposunda kullanılabilir hale getirmektir. Malları yakındaki bir depodan tüketicilere teslim etmek nakliye sürelerini azaltır.

Bugünkü raporda, bir kaynağın Amazon yöneticilerinin özel marka pazarından tamamen çıkma olasılığını tartıştığını söylediği belirtildi. Rapora göre, hareketin, işletmenin son düzenleyici incelemesini ele alması amaçlanacak.

Avrupa Birliği düzenleyicileri, Amazon’un özel markalı işletmesine rakiplerine karşı üstünlük sağlamak için rekabete aykırı uygulamalarda bulunup bulunmadığını araştırıyor. Bu haftanın başlarında, AB yetkilileri Amazon’un bir taahhütler seti antitröst endişelerini gidermek için. Taahhütlerin birçoğu şirketin özel markalı işiyle ilgilidir.

Amazon bugün yaptığı açıklamada, “özel marka işimizi kapatmayı hiçbir zaman ciddi olarak düşünmedik ve birçok perakende rakibimizin onlarca yıldır yaptığı ve bugün yapmaya devam ettiği gibi bu alana yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Amazon’un pazarındaki ürünlerin çoğu şirket tarafından değil, üçüncü taraf tüccarlar tarafından satılmaktadır. Ekim ayında şirket ifşa 2 milyona yakın küçük ve orta ölçekli işletme kendi pazarı aracılığıyla mal satıyor. tüketiciler satın alındı Bu ayın başlarındaki Prime Day satışı sırasında Amazon ve ortaklarından 300 milyondan fazla ürün.

Fotoğraf: Amazon

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/07/15/report-amazon-scaling-back-private-label-product-lineup/

Yorum yapın