Rapor: AB, Broadcom’un önerilen VMware satın alımını araştırmayı planlıyorAvrupa Birliği, Broadcom Inc.’in VMware Inc.’i 61 milyar dolarlık satın alma önerisine ilişkin bir antitröst soruşturması başlatmaya hazırlanıyor, Financial Times rapor edildi bugün.

Broadcom, veri merkezi anahtarlarında, Apple Inc.’in iPhone serisinde ve diğer birçok cihazda kullanılan işlemcileri sağlayan önemli bir yonga üreticisidir. Şirket, son birkaç yılda kurumsal yazılım pazarında da bir varlık oluşturmuştur. Kurumsal yazılım stratejisini hızlandırmak için Broadcom geçen ay VMware’i 61 milyar dolara satın almak için bir anlaşma imzaladı.

VMware, veri merkezi altyapısını ve genel bulut ortamlarını yönetmek için lider bir yazılım sağlayıcısıdır. Yazılım üreticisi, geçtiğimiz Kasım ayına kadar Dell Technologies Inc.’in bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteriyordu. bükülmüş bağımsız bir şirkete dönüştü. Yaklaşık yarım milyon kuruluş, bilgi teknolojisi operasyonlarını desteklemek için VMware’in teknolojisine güveniyor.

Financial Times bugün, AB’nin Broadcom’un VMware’i satın alma önerisini antitröst endişeleri nedeniyle araştırmayı planladığını bildirdi. AB, genellikle tamamlanması birkaç ay süren “1. aşama” soruşturmaları başlatarak büyük satın almaların antitröst sonuçlarını değerlendirir. Ancak önerilen VMware anlaşması durumunda, yetkililerin farklı bir yaklaşım benimsemeye hazırlandığı bildiriliyor.

Bugünkü raporda kaynaklar, anlaşmanın uzun bir “2. aşama” soruşturmasına tabi olacağını belirtti. Rapora göre, soruşturmanın tamamlanması bir yıldan fazla sürebilir ve “nihayetinde anlaşmayı tamamen rayından çıkarabilir”.

AB’nin, birden fazla kuruluşun anlaşmayla ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından soruşturmayı başlatmaya hazırlandığı bildiriliyor. Kuruluşların, diğerlerinin yanı sıra yüzlerce VMware müşterisini temsil eden ticaret gruplarını içerdiği söyleniyor. Broadcom’un VMware ürünlerinin fiyatını artırabileceğinden veya müşterilerin Broadcom hizmetlerini satın almasını gerektirebileceğinden endişe duyduklarına inanılıyor.

Bu arada Broadcom’un AB yetkilileriyle ön görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor. Şirketin, önerilen VMware alımının müşteriler için fiyatları artırması, yazılım üreticisinin çözümlerinin kalitesini düşürmesi veya inovasyona zarar verme olasılığının düşük olduğunu savunması bekleniyor.

Aynı segmentte rekabet eden iki şirket birleştiğinde, segmentte bir pazar oyuncusu eksik kalır ve bu da rekabeti azaltır. Broadcom ve VMware çoğunlukla aynı segmentlerde çalışmaz. Broadcom’un önerilen VMware satın alımının rakiplerin birleşmesi anlamına gelmediğini ve bu nedenle antitröst sorunlarına neden olmayacağını savunması bekleniyor.

Broadcom, VMware satın alma planlarını açıklamadan önce kurumsal yazılım pazarında iki yüksek profilli satın alma gerçekleştirdi. 2018 yılında şirket 18,9 milyar dolar ödedi. CA Technologies’i satın alBT ekipleri ve geliştiriciler için çeşitli yazılım ürünleri satan . Bir yıl sonra, Broadcom Edinilen Symantec’in 10.7 milyar dolarlık kurumsal siber güvenlik işi.

Bir noktada şirket, 20 milyar dolar değerinde olabileceği bildirilen bir anlaşmayla veri analitiği firması SAS Institute Inc.’i de satın almaya çalıştı. SAS Enstitüsü geçen yıl satmama kararı aldı ve bunun yerine 2024 borsa listesi için hazırlıklara başladı.

Fotoğraf: Broadcom

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/23/report-eu-plans-investigate-broadcoms-proposed-acquisition-vmware/

Yorum yapın