Raliegh’deki Apex Legends şampiyonası bir zafer turu değil, yeniden doğuşturYorum

Oyunun yayınlanmasından üç yıldan fazla bir süre sonra, “Apex Legends” profesyonel devresi nihayet stadyumda ilk kez sahneye çıktı.

Dünyanın dört bir yanından kırk takım, ALGS Şampiyonasında 2.000.000$’lık ödül havuzundaki payları için yarışmak için hafta sonu Kuzey Carolina, Raleigh’e gitti. Turnuva, NHL’den Carolina Hurricanes’in evini çığlık atan binlerce hayranla doldurdu ve rekabetçi “Apex” topluluğunun şahsen bir araya gelmesi için ilk gerçek fırsatı sağladı. Ayrıca, hızla büyüyen sahnenin iyi bir zirveye ulaşan çevrimiçi izleyiciliği için de büyük bir andı. 600.000’den fazla oyunun son gününde.

“Apex Legends” – oyun – çılgınca popüler. 100 milyondan fazla oyuncuya sahip ve 2022’nin ilk yarısında hakkında en çok tweet atılan “Elden Ring” ve “Valorant”ı geride bırakarak dünya çapında ünvanlar kazandı. Bu nedenle, oyunun profesyonel devresinin başlamadan bittiğini hayal etmek zor olabilir. Aslında, bu hafta sonu Raleigh’deki gösteri bir zafer turundan çok bir yeniden doğuştu.

Yetenekli Avustralyalı takım DarkZero, çabaları için 500.000 $ ‘lık ev alarak turnuvayı kazandı. Ancak “Apex” her zaman bu kadar kazançlı olmamıştır. Pandemi sırasında bölgesel turnuvalarla sınırlı, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce bir ALGS etkinliğinde kazanılan zafer, DarkZero’ya sadece 4.500 dolar kazandırdı. “Apex”te bir kariyerin yaşayabilirliği açık bir soruydu ve birçok profesyonel açıkça oyunun geleceği hakkında şüphelerini dile getirdi.

Sonuç olarak, oyuncular Pazar günü arenadan genel bir iyimserlik duygusuyla ayrıldılar – “Apex” esporlarının geleceği ve içindeki yerleri hakkında. Ancak bu iyimserlik bazı uyarılarla birlikte geldi.

Koronavirüs pandemisinin Mart 2020’de başlaması planlanan sağlam bir yüz yüze turnuva takvimini alt üst etmesinden iki yıldan fazla bir süre sonra, sahne etkisini hissetmeye devam ediyor. Ancak ALGS komiseri John Nelson, oyunun profesyonel sahnesi hakkında hiçbir zaman endişelenmedi – yoksa bunu kabul etmeyecek.

Nelson, “Apex”i yayınlayan Electronic Arts’a (EA) katılmadan önce 12 yıl Major League Gaming etkinliklerini yöneterek, espordaki popüler ilginin iniş çıkışlarına yabancı değil. The Post ile arenaya bakan bir kutu süitte yaptığı konuşmada Nelson, unvanının güçlenerek güçlendiğini savundu.

“’Apex Legends’ ön lansmanını oynadığımız andan itibaren ekibim bu oyunun e-spor için yapıldığını biliyordu” dedi.

‘Apex Legends’da üç yıl sonra, Respawn ekibi hala ‘içgüdülerine’ güveniyor

Nelson için pandemi, “Apeks” sahnesinin kaçınılmaz yükselişini sadece geciktirdi.

Nelson, “Açıkçası covid, sektördeki planları olduğu gibi planlarımızı da etkiledi” dedi. “İki yılın daha iyi bir bölümünde yalnızca çevrimiçi olduk. Ancak ALGS ve ‘Apex Legends’ e-sporları boyunca bizim için değişmez olan büyüme olmuştur.”

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yüz yüze etkinliklere dönüş, covid de dahil olmak üzere gerçek dünya sorunlarıyla doluydu.

Raleigh etkinliğinde, ALGS, virüs testi pozitif çıkan oyuncular için yerinde alternatifler sağlayamadı – lojistik ekibinin Stockholm’deki bir etkinlikte ön izlemesini aldığı, birkaç oyuncunun pozitif test ettiği ve oyundan men edildiği bir sorun. Profesyonel topluluk tarafından, testi pozitif çıkan ancak aksi halde oynamak için yeterince iyi hisseden yarışmacılara olanak sağlayacak ayrı tesis içi tesisler için lobi yapmak için ortak çabalarına rağmen, Raleigh’de karantina kabinleri kurulmadı.

10’dan fazla oyuncu virüs için pozitif test ettikten sonra, ALGS bir bildiri yayınladı Cuma, covid politikalarını yineliyor. “Valorant” ve “Counter Strike: Global Offensive” gibi popüler akranların uzayda espor yaptığı gerçeği göz önüne alındığında, karantina tesislerinin eksikliğinin kabul edilemez olduğunu iddia eden devredeki en önde gelen oyunculardan bazıları tarafından alayla karşılandı. ” geçmişte benzer tesisler kurmuştu.

TSM e-spor organizasyonuna imza atan bir içerik yaratıcısı olan Mac “Albralelie” Beckwith, “Bu kurala aktif olarak sahip olan tek büyük e-sporlardan biri” diye yazdı. Twitter’dan. “Bu oyunun gerçek bir e-spor olmasını istiyorsanız, sadece süslü bir sahnede oynamaktan başka bir şekilde ona gerçekten de öyle davranmaya başlamanın zamanı geldi.”

EA ve “Apex” profesyonel oyuncuları arasındaki – zaten gergin olan – ilişki, oyuncular EA’nın covid politikalarını eleştirdiği için etkinlik boyunca iyileşmedi. Takımlarıyla birlikte finallere katılmaya hak kazanan iki oyuncu daha Pazar günü yapılan koronavirüs testlerinde başarısız oldu. İngiliz ekibi Invictus, biri iki yedek oyuncuyla kaldı. takımın menajeriydi.

Pazar günü #LetThemPlay hashtag’i dolaşmaya başladı Twitter’dan finallerde öne çıkan oyuncular, EA’nın turnuva ortasında covid politikasını değiştirmesini talep etti.

Seyahat sorunları da Raleigh LAN’ı tetikledi. Bir düzineden fazla oyuncu, şampiyonaya katılmalarına izin verecek vizeleri alamadı ve takımları yedek oyuncu bulmak için mücadeleye gönderdi.

Nelson bunu talihsiz ama kaçınılmaz olarak görüyor. “Tüm çabalarımıza rağmen, bu şeyler, bilirsiniz, günün sonunda hükümetlerin kararına bağlı olabilir” dedi.

Kısa süre önce pek çok kişi, imzasız kadroların turnuvaya katılımı mümkün kılmak için finansal kaynaklar için kitle fonlaması çabalarına başladığı Stockholm’de 1 milyon dolarlık playoff serisine hak kazanan takımların seyahat masraflarını ALGS yönetiminin karşılamasını talep etti. Yoğun sosyal medya incelemesinin ardından EA, masrafları karşılayacağını duyurdu.

Karışıklığa rağmen, oyunun canlı izleyicilere yönelik ilk adımı yine izlenme rekorları kırdı ve 539,00 Ortalama Dakika İzleyicisine (AMA) veya herhangi bir dakikada etkinliği kaç kişinin izlediğine ulaştı.

Video oyunu geliştiricileri adil çevrimiçi oyunlar istiyor. Bazı oyuncular gerçekten yok.

Maçlar arasındaki bir röportajda, ALGS’de oynayan popüler bir oyuncu olan Jack “NiceWigg” Martin, geçimlerini tekrarlayan lojistik sorunlardan etkilenmeye devam eden profesyonellerin çıkmazına dikkat çekti.

Martin, “Bu profesyonellerin her biri başarılı değil ve ayda binlerce dolar kazanan bir yayıncı değil” dedi. “Maaşları organizasyonlarından ve turnuva yerlerinden geliyor. Bu yüzden 36 saatliğine burada uçtuklarında onlara saygı duyulsa, onlara bakılsa iyi olur. Ve bu esporda ilerlemenin ana endişesi olmalılar. Sporcular gibi muamele görmeleri gerekiyor. İşte buna geliyor.”

Nelson, oyuncuların sağlığı ve güvenliğinin ALGS’nin birinci önceliği olduğunu ve protokollerin tam da bu nedenlerle yürürlükte olduğunu vurguladı.

Bira, cips ve çığlık

Virüs, ALGS’nin başlangıcından bu yana profesyonellerin geçimini etkiledi. Polonya, Krakow’da seyircisiz başarılı bir sezon öncesi etkinliğinden sonra, devrenin ilk yüz yüze turnuvasının Mart 2020’de Arlington, Teksas’ta yapılması planlandı. Ancak bu etkinlik, başlaması planlanmadan sadece birkaç gün önce iptal edildi ve sahne sönük kaldı. “Valorant”ın piyasaya sürülmesiyle son derece parlak bir rakip geldi ve bir güven krizi, filizlenen esporu sarstı. Büyük kuruluşlar ayrıldı ve profesyoneller daha yeşil meralar için gemiye bindi. ALGS üretim ekibinin bir gecede kendi ekseni etrafında dönmeye zorlanması ve dikkatle belirlenmiş stratejileri alt üst etmesiyle, yüz yüze etkinliklerin programının yerini alan çevrimiçi ekosistem zorlu bir başlangıç ​​yaptı.

Yine de, oyunun kendini adamış hayranlardan oluşan çekirdek tabanı hiç ayrılmadı. Ve iki yıl boyunca, ALGS sadece hayatta kalmakla kalmadı, aynı zamanda her etkinlikte kendi izleyici rekorlarını aşarak başarılı oldu. Bu üs, oyun tutkusunun havada kalın olduğu Raleigh’e çok sayıda geldi. Seyirciler bira içtiler, cips yediler ve favori takımları için çığlık attılar.

Olayın sorunları bile kutlama sebebi oldu. Arenayı tekrarlayan vurmalı vuruşlarla dolduran bir ses arızası için alkışlar ve alkışlar vardı. Covid nedeniyle takım arkadaşlarının katılımını kısıtlaması nedeniyle iki kişilik takım olarak oynamak zorunda kalan Japon ekibi PULVEREX, seyircilerin gözdesi oldu. Taraftarlar, ikilinin yarışmadan elenmesinden sonra ekranda her göründüklerinde ve ardından tekrar stadyumun dışında isimlerini söylediler.

İki yıllık çevrimiçi süre, hayranların evde izleme deneyimini geliştirmek için verimli bir test alanı olduğunu da kanıtladı. Battle Royale e-sporları, izleyiciler için her zaman benzersiz zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. “Overwatch” ve “Valorant” gibi oyunlar daha küçük haritalarda yer alır ve sadece 10 oyuncu içerirken, “Apex Legends”ın her oyunu çok daha büyük bir arazide kurulur ve aktif 60 farklı oyuncu ile başlar. Herhangi bir zamanda elenebilirler ve her oyun, makul bir kesinti süresi ile yaklaşık 20 dakika sürer. Nelson haklı olarak “Apex”in daha kolay izlenmesini sağlamak için Multiview’in geliştirilmesini övüyor; belirli takımların veya oyuncuların hayranlarının eylemi aynı anda dört farklı bakış açısıyla bireysel perspektiflerden görmelerini sağlayan bir Twitch özelliği.

YouTube, yıldızlara imza atarak Twitch’in gizli silahını çoğaltmayı hedefliyor: kültür

ALGS ekibi yeni normale uyum sağlarken, EA güzel ödül havuzlarını finanse etti ve maçların bahis miktarını artırdı. ALGS Şampiyonası’nın ilk yılı için 2,5 milyon dolardan fazlası beş bölgesel turnuva arasında paylaştırıldı. Pandemi boyunca oyun da gelişti, TSM ve NRG gibi en iyi performans gösteren ekiplerin tutarlılığı, genellikle öngörülemeyen türün içsel kaosuna netlik ve istikrar getirdi.

Bu daha büyük ödül havuzları ve battle royale sahnesinde “Apex”in artan hakimiyeti, 100 Thieves ve OpTic gibi üst düzey espor organizasyonlarının oyuna katılmasına yol açtı ve turnuvalar izlenme rekorları kırmaya başladı. Nelson, “Apex”in hala ivme kazandığını söyledi.

“Görünüşe göre neredeyse her hafta, Güney Amerika’dan ya da APAC’ın güneyinden ya da en iyi espor organizasyonu tarafından temsil edilen Kuzey Amerika’dan seçilecek bir listenin başka bir duyurusu var” dedi. oyunda yarışan takımlar.

Bu hafta sonu, ALGS ekibi nihayet bu büyümeyi taraftarlarla dolu bir arenanın potasında test etti. EA ve profesyonel topluluğun farklılıkları olsa da, ikisi de aynı fikirde: “Apex” stadyumda en iyi durumda.

Nelson, “’Apex Legends’ e-sporları, oyuncuların ve taraftarların duygularıyla yönlendiriliyor” dedi. “Canlı bir izleyici kitlesine sahip olmak ve binadaki o atmosferi hissetmek açısından zirveye doğru ilerliyoruz. Ve bazı açılardan, aynı zamanda bir başlangıç.”

Ethan Davison oyunları, kitapları ve kültürü kapsayan serbest çalışan bir yazardır. O Twitter’da @edavison_ve ayrıca bir yazar Apex Legends hakkında haftalık bülten.

Kaynak : https://www.washingtonpost.com/video-games/esports/2022/07/15/apex-legends-esports-raleigh-darkzero/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın