Radeon RX 7900 XT PCB, İçeriden Bilgiye Dayalı Olarak Görüntülendi


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Geçen ay boyunca Nvidia’nın yaklaşmakta olan GPU’ları hakkında bir dizi sızıntıya maruz kaldık. Çitin AMD tarafında, çoğunlukla cırcır böcekleri oldu. Bir grafik hesaplama kalıbı (GCD) ve altı çoklu önbellek kalıbı (CCD) ile yedi yongalı bir tasarım olacağını duyduk, ancak bundan daha fazlası değil. Bazı Twitter sızıntıları ortaya çıktı, ancak bunların nasıl sonuçlanabileceğini biliyorsunuz. Şimdi, Igor’s Lab’in yaklaşan Radeon RX 7900 XT için PCB’yi gösterdiği gibi her şey değişti. Söylentiler yerine çiziminin aldığı gerçek bilgilere dayandığını söylüyor. Kaynaklarını korumak için, PCB’nin kaba biçimde sanatsal bir sunumudur, ancak yine de bazı ilginç bilgiler sağlar.

Igor, “sanat eserinin” gerçek devre kartlarına dayalı ve ona gönderilen planlar, ancak bariz sebeplerden dolayı onları paylaşamıyor. O halde aşağıdaki görselde gözlerinizi şenlendirin. Bizim için göze çarpan özellik, üç adet sekiz pimli PCIe konektörünün varlığıdır. Bu, karta teorik olarak maksimum 450W güç verecektir (yuvadan 75W’ı yok sayarak). Sızıntılara göre bu, RTX 4090 ile tam olarak aynı güç gereksinimleri olacaktır. Ancak Igor, gerçek toplam kart gücünün 450W’ın “çok altında” olacağını söylüyor.

AMD’nin yeni PCIe 5.0 12+4 güç konektörünü kullanmaması da garip. Nvidia, Ampere kartlarında zaten bunun özel bir sürümünü kullanıyordu. Ayrıca, yeni sızdırılan RTX 4090 kartlarının hepsinde bu konektör var. 600W güç sağlamak için tek bir kablo kullanır ve daha temiz kablolama sağlar. AMD gerçekten PSU’dan üç kablo gerektirecekse, bu geriye doğru bir adımdır. Ayrıca bunun referans tasarım olduğuna dikkat edin, bu nedenle özel PCB’lere sahip ortak panolar için değişebilir.

Dikkate değer bir diğer dahil etme, 12 GDDR6 bellek modülüdür. Bu, AMD’nin 24 GB’a kadar bellekle RTX 4090’ı kafa kafaya alacağı anlamına geliyor. Hatırlayacağınız gibi, maksimum 16GB GDDR6’ya sahip olan 6900 serisi GPU’ları ile uğraşmadı. Igor, belleğin saat hızlarından bahsetmiyor, ancak her zaman olduğu gibi AMD’nin bellek bant genişliği açısından ona yardımcı olmak için sonsuz önbelleği var.

Referans için Radeon RX 6950 XT PCB. Çarpıcı bir şekilde benziyor. (Resim: TechPowerUp)

7900 XT PCB, önceki amiral gemisinden beş fazla olan 21 voltaj regülatör modülüne (VRM) sahiptir. Igor, MCM modüllerine ve yerleşik VRAM’a güç sağlamak için sekiz paralel güç fazına sahip olduğunu söylüyor. Genel olarak, daha fazla güç konektörüyle birlikte, anakartın da çok daha fazla güçle donatıldığını görüyoruz.

G/Ç paneli bir HDMI ve üç DisplayPort içeriyor, ancak hangi revizyon olacağını söylemiyor. HDMI 2.1 ve DisplayPort 1.4a sunmaları bekleniyor. Dikkate değer bir eksiklik USB-C’dir, ancak kimsenin onu özleyeceğinden şüpheliyiz.

Şimdilik, Igor’un paylaşacakları bu kadar. Daha fazlası var, diyor, ancak işler kesinleşmedi, bu yüzden birçok özellik hala havada. Ayrıca AMD ve Nvidia gibi şirketlerin sis perdesi olarak yanlış bilgi sızdırmayı sevdiklerini söylüyor. Bu nedenle, sızdırılmış özelliklerle ilgili Twitter davalarına katılmıyor. Her şey değişebilir, ancak burada yayınladığı bilgilerin uzun süredir değişmediğini söylüyor.

İlginç bir şekilde, yakın zamanda RTX 4090’ın resimleri sızdırıldıktan sonra, AMD çalışanı tweet attı, “daha ​​büyük, mutlaka daha iyi anlamına gelmez.” Tweeter, AMD oyunları için kıdemli pazarlama direktörü olarak listeleniyor, bu yüzden bizim bilmediğimiz bir şey biliyor. Resimde görülen RTX 4090’ların hepsi komik derecede büyüktü, bu nedenle AMD’nin tasarımında biraz daha muhafazakar olacağını söylemek güvenli.

Bu, AMD’yi bu sefer başarısızlığa mahkum edecek mi? Bekleyip görmemiz gerekecek, ancak şirket her ikisinin de gücünü artıracağına söz verdi. ve RDNA3 ile verimlilik sağlar, bu nedenle benzer performans için daha az güç kullanma açısından üstünlüğe sahip olabilir. Oyunların bunu umursayıp umursayacağı henüz belli değil.

AMD’nin RDNA3 GPU’larını ne zaman piyasaya süreceğini kimse bilmiyor, ancak Kasım ayı söylentileri dolaşıyor. 27 Eylül’de piyasaya sürüleceği için bu, Zen 4 platformuna biraz nefes alma odası sağlayacak. Project Beyond olarak da bilinen RTX 40 serisini piyasaya sürüyor. GTC’de.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/gaming/339584-radeon-rx-7900-xt-pcb-illustrated-based-on-insider-info

Yorum yapın