QuestBook, web3 geliştiricilerinin fonları güvence altına almasına yardımcı olmak için 8,3 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


Blockchain ve diğer web3 projeleri, geliştiricilere ulaşmak, hackathon’lara ev sahipliği yapmak, hibeler dağıtmak ve inşa edebilenleri cezbetmek için başka avantajlar sunmak için yarışıyor. Ancak şu anda aldıkları çok sayıda uygulamayı gözden geçirecek bant genişliğine sahip değiller, bu da bu projelere muazzam değer katabilecek aynı inşaatçılardan bazılarını uzaklaştırıyor.

Görev Kitabıbunu ve daha fazlasını çözmeye çalışan bir girişim, bugün çabalarını ölçeklendirmek için A Serisi fonunda 8.3 milyon dolar topladığını söyledi.

Finansman turu Lemniscap tarafından yönetildi ve Coinbase Ventures, Alameda Research, Dragonfly, Hashed, Polygon, Balaji Srinivasan, Solana’dan Raj Gokal, Tribe Capital’den Arjun Sethi ve GitHub’dan Maneesh Sharma dahil olmak üzere çok sayıda yatırımcının katılımını gördü.

QuestBook, firmaların geliştiricilere hibe vermesine ve onlara verimli ve daha şeffaf bir şekilde yatırım yapmasına olanak tanıyan isimsiz bir platform işletiyor. Ayrıca, çeşitli blok zinciri ve web3 firmalarının yükünün çoğunu omuzlamak için bir geliştiricinin zincir içi ve GitHub geçmişi gibi bir dizi faktörü kullanarak projeleri tarar.

Mayıs 2021’de kurulan başlangıç, başlangıçta inşaatçıların kripto para kazanmasına yardımcı olmak için yola çıktı. Ama çok geçmeden fark etti, açıkladı Madhavan Malolanortak kurucularından biri, sırasıyla Ethereum ve Solana blok zincirlerini destekleyen programlama dilleri olan Solidity ve Rust’ta nasıl kod yazılacağını bilen çok fazla geliştirici olmadığını söyledi.

Bugün geliştirici ekosisteminde büyük bir boşluk var. Nasıl perakende yatırımcıların iştahı, kripto ayı döngüsüne girdiğinde yavaşlıyorsa, birçok geliştirici de diğer, daha tanıdık fırsatları keşfetmeye başlar.

Ama daha da önemlisi, ilk etapta web3 için kodlayan çok fazla geliştirici yok, uzun vadeli teşviklerle çözülebilecek bir sorun. 2021’de 34.000’den fazla yeni geliştirici bir web3 projesi için kod taahhüt etmiş olsa bile, bir araştırmaya göre bu hala küresel yazılım mühendisleri tabanının çok küçük bir kısmı. Electric Capital’in son raporuweb3 girişimlerine yatırım yapan bir girişim firması.

Başlangıç ​​olarak QuestBook, geliştiricilere bu dillerde ücretsiz olarak nasıl kod yazılacağını öğretmeye başladı ve ayrıca 100’den fazla eğitim herkesin başlaması için. Malolan, programın hızla başladığını ve 18.000’den fazla geliştiriciyi bir araya getirdiğini söyledi. Yeterince geniş bir tabanı kendine çektiğinden beri QuestBook, geliştiricilerin projelerini inşa etmek için fon sağlamalarına yardımcı olmanın yollarını araştırıyor.

Bir röportajda “Bu her zaman heyecan duyduğumuz bir şey” dedi. “Örneğin, hayatımda hiç kripto satın almadım. Sahip olduğum tüm kriptoları açık kaynak projelerine katkıda bulunarak kazandım.”

“Aralık sonunda gördüğümüz şeylerden biri, insanların kriptoya tam zamanlı bir iş olarak bakmadıklarıydı. Bunu bir yan iş olarak görüyorlardı. Bu insanlara finansal hareketlilik bulabilmeleri ve sonra ikiye katlayabilmeleri için yandan kazanmaya başlama fırsatını nasıl verebileceğimizi merak ettik” dedi.

Neredeyse her blok zinciri, vakıfları veya bu projelerin üzerine inşa edilen firmalar hibeler sunuyor. Genellikle bu projeleri kendi tokenleri aracılığıyla finanse ederler, böylece daha fazla geliştirici platformlarında uygulanabilir bir şey inşa ederse kendi dijital varlıklarının değerini artırırlar.

Ancak bu işlem karşılıklı olarak faydalı görünse de, çeşitli firmaların desteklemek istediği temaları ve fonları dağıtma oranlarını belirlemek zaman zaman kafa karıştırıcı ve bunaltıcı olabilir. Örneğin, genellikle bir geliştiricinin yalnızca protokolden haber alması aylar alabilir.

Ve bu firmaların, potansiyel kötü oyuncuları ortadan kaldırmak için başvuruları doğrulamak için ek yardıma ihtiyacı var. Ana gemide DeFi ekosisteminin ortaya çıkması için kredilendirilen Ethereum üzerinde merkezi olmayan bir ağ olan Uniswap, bu dersi zor yoldan öğrendi.

Geçen yıl firma, geliştiricilere koşulsuz 20 milyon dolarlık bir hibe teklif etti ve bu da sermayenin %50’sinden fazlasının hızla dağıtıldığını gördü. bir stabilcoin için takas edildi.

QuestBook bugün Ethereum Foundation, Polygon, Aave, Near ve Harmony ile birlikte çalışıyor ve geliştiricilere 1,5 milyon doların üzerinde hibe parası sağlamalarına yardımcı oldu. Şu anda yazılımından para kazanmayan girişim, bu hibe ödemesini önümüzdeki iki çeyrekte 30 milyon ila 50 milyon dolara çıkarmayı planladığını söyledi.

Geliştiricilerin hibeleri güvence altına almasına yardımcı olmanın ötesinde çok daha büyük emelleri olduğunu söyledi.

QuestBook’un aracı, yerel yeteneklerin yeni projeler bulup yatırım yapabilmesi için, firmaların dünya çapında küçük fonlar oluşturmasına şimdiden yardımcı oluyor. Yatırımların tamamı şeffaftır ve geliştiriciler şovu yürüten kişinin iyi bir iş yapmadığını düşünürse, kişinin değiştirilmesi için oy kullanabilirler.

“Maksimum topluluk katılımı ile DAO’ya minimum hibe. Daha iyi bir isim bulmamız gerektiğini biliyorum,” diye güldü Malolan. “Fikir şu ki, diyelim ki bir ağ veya protokol çalıştırıyorsunuz ve değerlendirmek için uzmanlığa veya bant genişliğine sahip olmadığınız bir alanda veya bölgede bazı yeniliklerin gerçekleştiğini görebiliyorsunuz, sermayeyi devrediyorsunuz. diğerlerine.”

QuestBook ayrıca geliştiricilerin iş fırsatlarını bulma yollarını genişletmek için çalışıyor.

Malolan, “Şu anda sermaye tahsisi sorununu çözüyoruz” dedi. “Hedefimiz kriptoya izinsiz çalışma getirmek. Bir Uber sürücüsü bir düğmeye dokunarak işi alabilir ve kazanmaya başlayabilir. Aynı altyapı geliştiriciler için mevcut değildir. Elbette bunu çözmek için güçlü akreditasyona, güçlü iş akışlarına ve sermayeye ihtiyacınız olacak. İş akışlarını ele almaya başlıyoruz.”

Malolan, çabaların erken aşamada olduğunu söyleyerek bu konuda fazla konuşmaktan çekindi, ancak QuestBook’un gazsız işlemler yapan kendi cüzdanını oluşturduğunu paylaştı (yani, kullanıcıların işlem yapmak için işlem ücreti ödemeleri gerekmeyecek).

“Bugün hepimizin kullandığı cüzdanlar DeFi için tasarlandı. Bizim durumumuzda, parayla değil, yalnızca bilgiyle işlem yaptığımız için, insanlara bilgi kaydetmenin hiçbir maliyetinin olmadığı kendi gazsız cüzdanımızı oluşturmak bizim için mantıklıydı. Çoğu zaman, geliştiriciler oyunda bir cüzdan olduğunu bile bilmeyecekler ve bilmemeliler de” dedi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/questbook-raises-8-3-million-to-help-web3-developers-secure-funds/

Yorum yapın