Profesyonel İpucu: Oyununuz İncelemelerde Berbat Olduğu İçin Çöpe Atılırsa Suçu ‘Woke Reviewers’a Atmayın


dan uyandın mı kırdın mı? borç

Oyun geliştiricilerin ve yayıncıların, oyunlarının berbat eleştiriler almasının pek çok boktan yolu var. En iyi bahis, müşterilerden gelen incelemeleri okumak, onlardan bir şeyler öğrenmek ve daha iyi bir ürün yapmak olacaktır. Bununla birlikte, geliştiriciler ve yayıncılar çok sık olarak kötü incelemeleri, sahte incelemeleri ortadan kaldırmaya veya başka bir şekilde inceleme puanlarını artırmaya çalışırlar.

Ama bir de senaristi ve yönetmeni var. Günler Gitti, John Garvin. Garvin, oyunla ilgili çok sayıda olumsuz eleştiriye baktı; bunların çoğu, oyunu orijinal olmadığı, kötü bir oyun deneyimine sahip olduğu ve bunun dışında her türlü “meh” olduğu için büyük ölçüde paniğe kaptı. Garvin o zaman bunu bir açıklamaya dönüştürdü oyunun aşağıdaki listede neden bu kadar kötü incelendiği için:

Üç neden:

1. hatalar, akış ve kare hızı gibi teknik sorunları vardı;
2. Oyunu oynamaktan rahatsız olmayan eleştirmenleri vardı.
3. Ve üçüncüsü, sevgilisinin kıçına bakan huysuz beyaz motorcuyu kaldıramayan eleştirmenleri uyandırmıştı.

Garvin bunu artık silinmiş bir tweet’te yazdı. Listenin, olumsuz yorumlar için eleştirmenleri suçlayanların üçte ikisinden oluştuğunu hemen fark edeceksiniz. Bir yandan, bunun anlaşılabilir bir miktarı var. Ne de olsa yaratıcı olmak ve tanımadığınız insanların bebeğinize çirkin demesi hiç eğlenceli bir şey değil.

Ancak bu aynı zamanda, yaratıcı bir çalışmayı halka sunduğunuzda kabul ettiğiniz bir şeydir. Garvin tarafından, eleştirmenlerin “oyunu gerçekten oynama zahmetine girmediklerine” dair hiçbir kanıt sunulmadı. Bu açıklama, sanki müjde olarak alınması bekleniyormuş gibi yapılıyor. Ve “uyandıran eleştirmenler” olayı büyük ölçüde saçma görünüyor. Oyunda bir kadın karakteri takip eden oyuncu karakterinden oluşan yarı viral hale gelen bir sahne var. Baktığı şeyin oyuncunun aradığı şey olup olmadığını sorarken eğilir. Arka tarafına bakıyor ve temelde evet diyor. Oldukça aptalca ve biraz iğrenç ama kesinlikle oyun oynayanların aklını kaybedeceği bir şey değil. Durum böyle olsaydı, her GTA oyun, eleştirmenler tarafından da tamamen paniğe kapılırdı.

Ama artık nüfusun belli bir kesimi “uyandım!” diye bağırabileceğinizi düşündüğü için. herhangi bir sorunda, bunun senin hatan olmamasını sağlamak için, işte buradayız. Açıkçası, bir oyun stüdyosunu yönetmenin berbat bir yolu. Müşterileriniz size ürününüzde neyin yanlış olduğunu söylüyorsa, bu, içselleştirmek ve gelecekte kullanmak için yararlı bilgiler olmalıdır.

Ya da sanırım sadece “uyandıran”ı suçluyorsunuz ve birdenbire kötü değerlendirilen ve pek iyi satmayan ürününüz artık sizin sorununuz olmaktan çıkıyor.

Filed Under: günler gitti, john garvin, eleştirmenler, incelemeler, video oyunları

Şirketler: bend studioKaynak : https://www.techdirt.com/2022/12/08/pro-tip-if-your-game-gets-trashed-in-reviews-for-sucking-dont-blame-it-on-woke-reviewers/

Yorum yapın