‘Prey’ İncelemesi: Dua Ettiğimiz Predator Filmi


Predator’ın kanadığını biliyoruz ve onu öldürebiliriz. Arnold Schwarzenegger’in uzaylı avcılarından birini ele geçirmesinden beri biliyoruz. 1987 yılında. Yine de, cesur aksiyon fiyatlarına daha fazla eğilmek yerine, o zamandan beri her film tatmin edici olmayan bilimkurgu gülünçlüğü.

Prequel film Prey geldi hulu Cuma günü (ve Disney Artı Yıldızı ABD dışında), saati 1719’a döndürerek ve Kızılderili savaşçı Naru’yu (Amber Midthunder) bu dünya dışı yaratıklardan birine karşı. Bu filmlerin ağladığı, yönetmenle birlikte soyulmuş bir yaklaşım. Dan Trachtenberg (daha önce kim yönetti 10 Cloverfield Yolu) orijinale mükemmel bir modern yaklaşım getiriyor.

Filmin ilk bölümünü, sessiz ve yoğun Naru ile Great Northern Plains’in engebeli, evcilleşmemiş vahşi doğasını izleyerek geçiriyoruz. bu güzel sinematografi ve hipnotik skor Bir avcı olarak becerilerini geliştirirken, bazı sıkı sıyrıklardan kurtulurken ve sevimli köpek yardımcısı Sarii ile keşifler yaparken dünyasında kaybolmayı kolaylaştırın – aralarındaki bağ kesinlikle çok güzel.

Sazlıklarda saklanırken elinde yay ve ok tutan adamın alnında kırmızı noktalar parlıyor.

Predator’ın geleneksel silahlarında bazı harika değişiklikler var.

20th Century Stüdyoları

Yalnız Predator, paralel olarak çalıştığı ve kendisini apeks avcısı olarak kurduğu için idareli bir şekilde kullanılır. İkonik gizleme cihazı hala hile yapıyormuş gibi görünse bile, diğer teknolojisinin retro versiyonlarını görmek eğlencelidir.

Anlatıları, kendisini her hayranın hafızasında sonsuza dek yakacak içgüdüsel bir sekans içinde birleşiyor ve film, o andan itibaren Trachtenberg’in aksiyonu ve vahşeti üzerine her şeyi yapmasıyla sizi boğazından yakalıyor.

Bununla birlikte, son savaş gecenin gölgesinde sırılsıklam olduğundan, hem avcı hem de av bir alet cephanesini serbest bırakırken neler olduğunu ayırt etmeyi zorlaştırıyor. Bu, diğer aksiyon sahnelerinin parlaklığına ve netliğine zıt olarak mantıklıdır, ancak tüm ayrıntıları ayrıştırabilmeniz için birden fazla görüntüleme gerektirebilir.

Prey'deki köpek Naru ve Sarii

Her film kahramanının Sarii kadar iyi bir köpeği olmalı.

20th Century Stüdyoları

Prey işe yarıyor çünkü kahramanı, bu filmlerin bildiği kaslı, ateşli bir aksiyon kahramanı veya belirsiz bir bilimkurgu arayışında unutulabilir bir topluluğun parçası değil. Bunun yerine, Naru zeki, gözlemci bir insandır ve erkek kardeşi ve diğer arkadaşlarıyla ara sıra gergin ilişkileri vardır. Komançi Ulusu kabile halkı filme duygusal bir rezonans veriyor. (Yine de köpeğinde gerginlik yok. O mükemmel.)

Yine de, oklarını ve mızraklarını taktik hassasiyetle kullanan ve ormanda özel kuvvetler timi gibi hareket eden bir avuç serseriler. Bu tür görüntüler modern ortamlarda klişe olabilir, ancak burada görsel olarak inanılmaz derecede ilgi çekici.

Güzel ortamları ölümcül doğal tehditler ve yabancı kaçak avcılarla dolu olduğundan (Fransızca diyalogları altyazılarla çevrilmemiş, bize zekice onların da uzaylı istilacılar olduğu hissini veriyor) karşı karşıya kaldıkları tehlikelerde de tatmin edici bir artış görüyoruz. ). Filmi güzel bir şekilde temellendiriyor ve bizi doğrudan bilim kurgu derin ucuna atmak yerine Predator’a kadar inşa ediyor.

Prey'de Naru bir ağacın arkasına saklanırken bir Predator arka planda çömelir

Predator, filmin çoğu için akıllıca gizlenmiş.

20th Century Stüdyoları

Filmin yapımcı tarafından yapılmış olması da son derece havalı. Jhane MyersComanche ulusunun bir üyesi ve oyuncu kadrosunun çoğu Kızılderili veya Kanadalı İlk ulus, özgünlük için takdire şayan bir bağlılık önermektedir. Ayrıca tam kültürel daldırma için bir Comanche dub ve altyazı ile izleyebilirsiniz, ancak bunlar yayın öncesi sürümde mevcut değildi.

Bu, iyi gelişmiş bir kahramanı (ve onun mükemmel köpeği), zengin bir kültürel temeli ve ikonik bir film canavarının akıllıca kullanımıyla orijinal filmden bu yana sahip olduğumuz en iyi Predator filmi. Daha fazla bilimkurgu filmi bu tür temelli bir yaklaşımı benimsemeli ve bu seri bundan böyle muhteşem bir şekilde gerçekleştirilmiş tarihi ortamlarda uzaylı avcılarını insanlarla karşı karşıya getirmeli.

Şimdilik, etrafta dolaş ve Prey’e bir saat ver.Kaynak : https://www.cnet.com/culture/entertainment/prey-review-the-predator-movie-weve-prayed-for/#ftag=CAD590a51e

Yorum yapın